CEH Sertifikası Nedir ?

CEH Sertifikası Nedir ?

CEH sertifikası terimine geçmeden hemen önce CEH\’in ne anlama geldiği üzerine konuşmakta fayda vardır.CEH,Certified Ethical Hacker kavramının kısaltılmış halidir.CEH sertifikasını ise Amerika menşeiili bir şirket olan EC-council tarafınca verilmekte olan bir güvenlik sertifikasıdır.Söz konusu olan bu sertifikaya sahip olabilmek için öncelik olarak yapılmakta olan CEH sınavını geçerek aranmakta olan kriterlere uygun özellikte olmanız gerekmektedir.

Bahsettiğimiz sertifikanın sınavına girebilmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi EC partneri olan bir eğitim kuruluşunda CEH eğitimi almak ve ECO-350 kodundaki bir sınava girmek gerekmektedir.

Sertifikayı alabilmenin yollarından ikincisi ise en az iki yıl değerinde bir güvenlik tecrübesine sahip olduğunuzu belgelemeniz ya da kendi adınıza sınava girmenizdir. Bu bağlamda daha önceden tecrübe yaşamış olan kişilerden destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Sınava girebilmek adına EC-Council belgeleriniz ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise öncelik olarak bir form doldurmanız gerekmektedir. Heyet tarafınca formdaki bilgileriniz incelenip sınav için uygun durumda olmanız halinde adresinize bir sınav kuponu gönderilmektedir. Bu kupon ile VUE ya da Pormetric sınav merkezlerinden herhangi birine müracaatta bulunarak söz konusu olan sınava katılabilirsiniz.

CEH Kursu Neyi Kapsamaktadır?

CEH sertifikası eğitimi kursunda genel anlamda hackerlerın uygulamış olduğu saldırı yöntemleri ile ilgili olarak adaylar ile bilgi verilmektedir. Buna ek olarak bu gibi saldırıların nasıl önlenebilineceği ve savunma yapma yöntemleri ile ilgili de adaylara bilgi verilir. Verilmekte olan eğitimde anlatılmakta olan bir kısım konu başlıklarını şu biçimde sıralayabiliriz.

Şifre kırma yöntemleri

Sistemi ele geçirme

Trojan backdoor

Bootlar

Servis dışı bırakma usulleri

Snifferlar

Linux hacking

Windows hacking

Wireless hacking

Web uygulamalarında yer alan açıkların tespit edilmesi

Eğitimler, yukarıda saydığımız konu başlıkları ile sınırlı değildir. CEH sertifikası eğitimi kursu hakkında belirttiğimiz yukarıdaki konu başlıkları fikir edinmeniz için yazılmıştır. Eğitimi alan kişiler, kontrolü sağlanmış olan bir laboratuvar ortamında rahatlık ile uygulama imkânı bulabilirler.

Bu eğitim esnasında adaylardan belirli bir sisteme sızmaları ve bu saldırıdan kurtulmaları istenmektedir. Bu sayede adaylar her çeşit siber saldırı yöntemlerini öğrendikleri gibi bu duruma karşı koyma usullerini de öğrenmektedirler.

CEH Kursuna Katılmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

CEH sertifikasının eğitimlerinde adaylara öncelik olarak Windows ve Linux işletim sistemi ile ilgili olarak bilgiler verilmektedir. Eğitimde değinilmekte olan siber saldırı ve savunma yöntemlerinin de yine bu işletim sistemleri tarafınca uygulanacağını hususunu da bilmeniz gerekmektedir. Katılımcı kişinin söz konusu işletim sistemleri ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi sahibi olması, eğitimden alınan verimi de oldukça artıracaktır.

Çok başarılı bir güvenlik sistemi oluşturabilmek için öncelikl olarak sistemin test edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bilişim dünyasında bu alanda faaliyetler gösteren yüzbinlerce hacker bulunmaktadır. Ülkemizde de bu alanda gerekli olan bilincin oluşmaya başladığını ya da duyarlılığın arttığı gözlemlenmektedir. İşin bilincine sahip olan firmalar kendi bilişim uzmanlarına sık sık sistemi test ettirmekte ve gelebilecek tehditlere karşı hazırlıklı olabilmeyi amaçlamaktadır. Bunun sayesinde firmalar kendi güvelik açıklarını kendileri tespit edebilme imkânına da sahip olurlar.

CEH sertifikasına sahip özellikte olan güvenlik uzmanları, hacker gibi gözükerek şirketlerin veya kurumların bilgisayarına siber saldırı düzenlemektedirler. Bu işlem, kurum veya şirket tarafınca da talep edilmektedir. Yapılmış olan işlemin önünde bu sayede herhangi bir yasal engel yer almaz. Söz konusu olan sertifikaya sahip özellikte olan güvenlik uzmanları sistemin açıklarını tespit edip açıkların istismar edilmemesine olanak sağlamaktadır. Bu da kuruluşun açıklarını gösterme faaliyetinden ibaret bir girişim işlemidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir