Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım?

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım?

Steam dünyasının kullanıcılarına sunmuş olduğu ayrıcalıklı özelliklerden birisi de aile paylaşımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde ailenizdeki kişilerle kütüphanenizi paylaşarak onların da kütüphanenizdeki oyunları oynayabilmesine olanak tanımış olursunuz. Yapacağınız birkaç alternatif yöntem sayesinde bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Son günlerde adından sıklıkla söz ettiren platformlardan birisi olan Steam yapmış olduğu indirimlerle popülerliğini her geçen gün daha fazla artırıyor.

Dünyanın en çok oyun satışının yapıldığı platformu olma özelliğine sahip olan Steam kullanıcılarına birçok teknolojik hizmet sunuyor. Bu teknolojik özelliklerden birisi de aile paylaşımı olarak karşımıza çıkıyor. Aile paylaşımı sayesinde arkadaşlarınızla ve ailenizdeki fertlerle oyunlarınızı paylaşabilir, beraber oyunlar oynayabilirsiniz.

Steam Aile Paylaşımı İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Steam aile paylaşımı işlemi günümüzde oldukça kolay yapılan bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Yapacağınız birkaç alternatif yöntem sayesinde aile paylaşımı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle oyun kütüphanenizden ailenizdeki kişilerin ve arkadaşlarınızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu teknolojik özellikten faydalanabilmeniz için öncelikle aile kütüphanesi paylaşımı özelliğini etkileştirmeniz gerekiyor. Steam aile paylaşımı işlemine ulaşmak için ilk öncelikle ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor.

Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra aile bölmesine tıklayınız.  Güvenliğinizin garanti altına alınabilmesi için Steam guard özelliğinizin aktif olması gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmeden aile paylaşımı işleminizi uygulayamazsınız. Dolayısıyla bu işlem oldukça önemli bir işlem olarak bu süreçte rol oynuyor. Steam guard özelliğinin aktif etmek için Steam üzerinden ayarlar kısmına tıklayınız. Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra hesap bölümüne tıklayınız. Buradan Steam guardın aktif olup olmadığını görebilir, aktif değilse aktif edebilirsiniz

Bu işlemi tamamladıktan sonra artık aile paylaşımı özelliğini açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Steam uygulamasına giriş yaparak sol üst bölmede bulunan ayarlar sekmesine tıklayınız. Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra aile bölmesine tıklayınız. Aile bölmesinin altında bulunan ‘’ Kütüphane paylaşımı için bu bilgisayarda izin ver.’’ Kutusunu işaretlemeniz gereklidir. İşaretleme işlemini tamamladıktan sonra alt bölmede yer alan bilgisayarınızda daha önce aktif olan kişiler gözükecektir. Bu listeden kiminle paylaşım yapmak isterseniz o kişiyi seçebilirsiniz.

Oyun Paylaşımı Herkesle Yapılıyor Mu?

Kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de oyun paylaşımının kimler yapılabildiği konusudur. Oyun paylaşımı günümüzde herkesle yapılabiliyor. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak maksimum eş değer olarak beş kişi ile oyun paylaşımı yapabilirsiniz. Aynı zamanda maksimum on bilgisayara yetki verebilirsiniz. Dolayısıyla sayılara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca oyun paylaşımı sırasında kişiler Steam kullanıcı adlarını ve şifrelerini başkalarına verecektir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi oyunlarınızı paylaşacağınız kişileri iyi seçmeniz gerekiyor.

Güvenmediğiniz kişilerle hiçbir şekilde oyun paylaşımı yapmayınız. Aksi durumda Steam hesabınızda güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz. 

Bütün Oyunlar Paylaşılabilir Mi?

Steam platformu bütün oyunların aile paylaşımı çerçevesinde paylaşımına izin veriyor. Fakat bazı oyunlar paylaşıma uygun değildir. Hesap ve abonelik gerektiren oyunlar özellikle paylaşıma uygun bulunmamaktadır. Bu oyunlardan birisi de PUBG oyunu gibi oyunlardır. Bu tarz oyunlara hesap bilgisiyle şifreyle giriş yapıldığı için aile paylaşımı konusunda uygunluğu bulunmuyor. Dolayısıyla bu tarz oyunların hiçbir şekilde paylaşımı yapılmamalıdır.

Aynı zamanda CS-GO gibi oyunlarında paylaşımı son derece risklidir. Çünkü bu oyunlar hesap bilgisi ve şifresiyle oynanabilen oyunlardır. Bu sebepten ötürü Steam platformu bu oyunların aile paylaşımı kapsamında paylaşılmasına izin vermiyor. Bunun en önemli sebebi ise güvenliktir. Steam platformu güvenlik ilkelerine önem veren ayrıcalıklı bir platform olarak sektörde tanınır!

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir