Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

Günümüzde sosyal medya platformlarının kullanımı başta gençlerde olmak üzere bağımlılığa dönüşmüş durumda. Sosyal medyada geçirilen uzun süreler, kişilerde duygu durum bozuklukları, dikkat dağınıklığı gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. Sosyal medya bağımlılığı kitlelerin kültürel ve kişisel gelişimini de olumsuz etkiler nitelikte.

Peki sosyal medya bağımlılığı nasıl önlenir? İşte, sosyal medya uygulamalarında geçirdiğiniz zamanı azaltma yöntemleri..

Sosyal Medya Uygulamalarının Bildirimlerini Kapatın

Sosyal medya bağımlılığını önlemek için dikkatinizi dağıtan sosyal medya uygulamalarının bildirimlerini kapatın. Bildirimler kapalı olduğunda merakınız azalacak ve sosyal medya platformlarına olan ilginiz azalacaktır. Bu sayede belirlediğiniz zamanlar dışında bildirime dokunarak uygulamalarda geçireceğiniz süreleri azaltmış olursunuz ve dikkatiniz dağılmaz.

Uykudan Önce Telefonda Vakit Geçirmeyin

Yapılan anket ve araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu gece uyumak için yatağa girdiğinde sosyal medyada vakit geçiriyor. Yatakta telefonla oynamak uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi sosyal medya bağımlılığını da arttırıyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için uykudan önce telefonda vakit geçirmeyin.

Yeni Hobiler Edinin

Sosyal medya uygulamalarına olan bağımlılığını azaltmak için en etkili yöntemlerden biri severek yapılan hobilere daha çok vakit ayırmak ya da yeni hobiler edinmektedir. Kendi potansiyelinizin farkına varmak, boş zamanlarınızda kaliteli vakit geçirmek için yeni hobiler edinin. Böylelikle hem kafanızı dağıtmış hem de kişisel gelişiminize katkıda bulunmuş olursunuz.

Sabah Rutininden Sosyal Medyayı Çıkarın

Pek çok kişi sabah kalktığında ilk iş olarak telefonunu eline alarak sosyal medya uygulamalarına göz atar. Güne başlarken sosyal medyada vakit geçirmek zihin dağınıklığına ve yorgunluğuna yol açar. Çünkü sabahları zihin öncelikle bir toparlanma sürecine ihtiyaç duymaktadır. Bu süre zarfında telefonla vakit geçirmek güne başlamayı zihnen zorlaştıracaktır. Bu yüzden sabah rutininden sosyal medyayı çıkarın ve yerine kendinizi iyi hissettirecek aktiviteler, meditasyonlar ve hayallerle başlayın.

Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Sınırlayın

Kontrolü ele alarak sınırlarınızı çizin ve gün içerisinde sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi sınırlandırın. Günlük ya da haftalık periyotlarla sınır sürelerinizi belirleyerek kararlarınıza sadık kalın.

Tüm alışkanlıklarda olduğu gibi sosyal medya bağımlılığı olan kişilerde bir anda azaltmak ve bırakmak mümkün olmayacaktır. Maruz kalınan sürenin zaman içerisinde yavaş yavaş azaltılması gerekir. Belirli hedefler koyarak sosyal medya kullanım sürenizi minimize edin.

Psikolojik Destek Alın

Sosyal medya bağımlılığı açısından belirli seviyenin üzerinde olduğunuzu düşünüyorsanız sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için psikolojik destek alın. Kişinin sosyal medyada geçirdiği süreden rahatsız olması, mutsuz hissetmesi ve bağımlı olmaktan rahatsız olmasının farkına varması durumunda profesyonel destek alması oldukça faydalıdır.

Gönderi Paylaşmak Zorunda Hissetmeyin

Sosyal medya kullanıcılarının birçoğu takipçileri için her an içerik konusu bulmak zorunda hissediyor. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmak için gönderi paylaşmak zorunda hissetmeyin, günlük gönderi sayınızı olabildiğince azaltın. Yalnızca sizin için anlamlı ve gerek gördüğünüz gönderileri paylaşmayı alışkanlık haline getirin.

Sosyal Medya Yerine Kendinize Vakit Ayırın

Telefonda geçirdiğiniz süreyi azaltarak sosyal medya yerine kendinize vakit ayırın. Sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirmek kişinin kendine zaman ayırmasını güçleştirmektedir. Telefona ayırdığınız zamandan arttırarak doğa yürüyüşleri, kitap okuma, günlük tutmak, egzersiz yapmak, müzik dinlemek daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yeni Arkadaşlar Edinin

Sosyal medyanın kötü hissetmenize sebep olduğunu fark ettiğinizde sanal arkadaşlıklar, sohbetler ve beğeni butonlarıyla vakit geçirmek yerine yeni arkadaşlar edinin. Arkadaşlarınızla vakit geçirmek, samimi sohbetler yapmak, gezmek sosyal medya bağımlılığını önleyecektir. Yalnız kalmak sosyal medya uygulamalarına daha sıkı sarılmanıza, dijital platformlarda daha çok vakit harcamanıza sebep olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir