Metasploit Framework Nedir?

Metasploit Framework Nedir?

Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesiyle beraber şirketler güvenlik sistemlerini test etmek amacıyla farklı yöntemlere yönelmiş durumdadır. Metasploit framework siber saldırılara karşı sisteminizi test etmeye yarayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde güvenlik açıklarınızı kolaylıkla test edebilir, güvenlik açıklarınızı kapatmak için önlemler alabilirsiniz. Metasploit framework bir sızma testi aracı olarak sektörde ön plana çıkıyor.

Metasploit framework aracıyla sisteminizin ağ yapısını kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Sisteminizdeki ağ yapısında bulunan açıkları giderebilir bu açıkları test edebilirsiniz. Bu sistem sayesinde internet güvenlik açığı eklentileri, veri toplama araçları, modüller sisteminden yararlanılır. Metasploit framework her açıdan kişilere avantaj sağlayan bir araçtır. Bu araç sayesinde sızma testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Metasploit Framework Nasıl Yüklenir?

Metasploit framework son derece kolay yüklenen bir sistemdir. Bu sistem genellikle Metasploit framework Linux penetrasyon testiyle işletim sistemine önceden yüklenmiştir. Dolayısıyla genellikle bilgisayarlarınızda bulunur. Kurulumu hazır bir şekilde bilgisayarınızda yer alır. Ancak kurulumun olmadığı durumlarda ilk öncelikle yapmanız gereken terminali çalıştırmaktadır. Terminali çalıştırdıktan sonra bazı komutları çalıştırmanız gerekiyor. Bu komutlar $ sudo- apt- install -Metasploit- framework – y komutudur.

Yukarıdaki komutu başarılı bir şekilde çalıştırdıktan sonra sistem bilgisayarınızın işletim sistemine kolaylıkla kurulmuş olur. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey sistemi çalıştırarak testlerinizi gerçekleştirmektedir. Komut dosyası çalıştırma alanında bilgi sahibi değilseniz sistemi yüklemek için bir yazılım uzmanından destek alabilirsiniz.

Metasploit Framework Kullanmanın Avantajları Nedir?

Son yıllarda siber güvenlik saldırılarının artmasıyla beraber güvenlik testlerinin yapılması oldukça önemli bir süreç teşkil etmiş oldu. Güvenlik testlerine olan ilginin artmasıyla beraber Metasploit framework sistemine olan talepte artmış durumdadır. Böylelikle mükemmel bir sızma testi aracından faydalanmış olursunuz. Bu araç sayesinde şirketinizin siber güvenlik açıklarını denetleyebilirsiniz. Denetleme işlemlerinizi başarıyla gerçekleştirdikten sonra açıklarınızı kapatabilirsiniz.

Böylelikle şirketinizin güvenlik ağını geliştirmiş olursunuz. Şirketinizin güvenlik açığı geliştikten sonra siber saldırılara karşı daha korunaklı hale gelir. Siber saldırılardan korunmanız günümüzde oldukça önemlidir. Siber saldırılardan korunmayarak sistemsel açıklarınızın bulunması durumunda şirketiniz ciddi oranlarda maddi zararlara uğrayabilir. Bu tarz durumlarda veri güvenliğiniz tehlike altına girebilir.

Metasploit Framework Kullanımı İçin Komutlar

Metasploit framework kullanmanız için birçok komut bulunuyor. Yardım komutu sistemi yeni kullanmaya başlayan kişilerin en çok kullandığı komut türlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu komut türünü kullanarak etkileşim kurma olanağınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli komutları görebilir, bu komutların ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.  Kullanım komutlarından bir diğer ise arama komutudur.

Arama komutu sayesinde aradığınız modülü kolaylıkla bulabilir, dolayısıyla arama motoru oldukça pratik bir komut olarak biliniyor. Söz dizimi ara komutuyla anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.  Bilgi komutunu çalıştırarak da saldırı sonrası saldırının ismi, yazarı gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgi komutunu çalıştırmak için msf5- info yazabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir