Ahrefs Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Ahrefs Rakip İçerik Analizi

Ahrefs profesyonelliği ile en bilindik seo araçlarından biridir. Ahrefs ile rakip içerik analizi yapmak hızlı ve kolaydır. Ahrefs Rakip İçerik Analizi Nasıl Yapılı? Sorusuna bu makalemizde videolu ve resimli bir şekilde cevap vereceğiz.

Dilerseniz aşağıda bulunan videodan da adımları takip ederek rakip analizinizi yapabilirsiniz.

Ahrefs Rakip İçerik Analizi Adımları

Ahrefs Rakip Analizi içerik analizine başlamak için ilk öncelikle ahrefs hesabınıza giriş yapın ve “Site Explorer” kısmındaki domain barına çalışma yaptığınız sitenin linkini yapıştırın. Devamında barın sağında bulunan turuncu arama butonuna tıklayın.ahrefs rakip içerik analizi adım bir

Rakip Siteler Nasıl Belirlenir?

Ahrefs de taradığımız sitenin tarama sonuç ekranına geldiğimizde sol tarafta bulunan “Organic search” menüsünün altındaki “Competing domains” seçeneğine tıklayarak giriş yapıyoruz.

ahrefs rakip içerik analizi adım iki

Karşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir kaç adet rakip site gelecektir. Bu rakiplere baktığımızda değerlendirmemiz gereken iki metrik var. Bunlardan biri “Intersection graph” kolonunun altındaki Mavi, Sarı ve Yeşil renklerini içeren ilerleme barı. İkinci metrik ise “Common keywords” kolunun altındaki paylaşılan ortak anahtar kelimelerdir.

Intersection Graph Nedir, Nasıl Okunur?

Intersection grap barı, çalışma yaptığınız site ile rakip sitenin yapısı hakkında kısa bilgiler verir. Örneğin intersection grap içerisindeki sarı içerisindeki mavi bar ne kadar uzun olursa veyahut ne kadar çok yer kaplarsa, çalışma yaptığınız site ile rakip sitenin iç link yapısı o kadar benzerdir.

Rakip sitelerin içerik analizine başlamadan önce mavi barın uzun olduğu siteleri seçmelisiniz.

Common keywords Nedir, Nasıl Okunur?

Common keywords yani ortak anahtar kelime olarak bilinen bu metrik, çalışma yaptığınız site ile rakip sitenin ortak olarak kullandığı anahtar kelime sayısını verir.

Ahrefs rakip içerik analizi yaparken dikkat ettiğimiz iki metriğin anlamını öğrendik. Bu metrikleri rakipleri belirlerken kullanmamız gerekiyor. Yani öncelikli olarak Paylaşılan anahtar kelime oranına yani common keywords ikinci olarak ise intersection grap yani iki sitenin link yapısının benzerlik oranına göre rakipleri belirlemelisiniz.

ahrefs rakip içerik analizi adım iki

Tüm metriklerin anlamını öğrendiğimize göre artık rakiplerimizi seçebiliriz. Yukarıdaki resme göre rakipleri seçmemiz gerekirse ilk rakibimiz moyo.com.tr, ikinci rakibimiz ise netinternet.com.tr olacaktır. Şimdi gelin bu rakiplerin içerik analizi yapalım.

Content Gap İle İçerik Analizi Adımları

Rakiplerimizi belirledikten sonra ahrefs’in soldaki menüsünde “Organic search” sekmesinin altındaki “Content gap” seçeneğine tıklayalım. Karşımıza çıkan ekrandaki alanları uygun şekilde dolduralım.

Rakipleri Araştırmak

Content Gap içerik analizi ile çalışma yapılan sitedeki eksik olan içerikleri rakiplerine karşılaştırır. Mantık olarak sizde olmayan ve belirlemiş olduğunuz rakiplerin içeriklerini de bir biri ile kıyaslayarak odak sonuçlardaki içeriklerin odak anahtar kelimelerin listesini çıkartır. ahrefs rakip içerik analizi adım dört

İçerik Listesi Hazır

Alanları doldururken yukarıdan aşağıya olacak şekilde ilk 3 alana belirlemiş olduğunuz rakiplerin linklerini yapıştırın.

İkinci alanda bulunan “At least one of the targets should rank in top 10” özelliğini açarsanız, rakiplerinizin oluşturmuş olduğu içeriklerin google serp sonuçlarındaki ilk 10 içeriklerin kelime listesini verir. Eğer açmazsanız herhangi bir sorun olmaz tamamını verir.

Üçüncü alandaki “But the following target doesn’t rank for” kısmı genelde otomatik olarak dolu halde gelir. Eğer boş gelirse çalışma yaptığınız sitenin linkini yapıştırın ve hemen aşağısındaki “Show keywords” butonuna tıklayın.Karşımıza bir sürü birbirinden farklı odak kelime listesi çıkacaktır.

ahrefs rakip içerik analizi adım beş

Aşağıdaki görseldeki kelime listesini yorumlayacak olursak; moyo.com.tr “wordpress şifre değiştirme” kelimesinde yazdığı içerikle henüz netinternet.com.tr yi serp sıralama sonuçlarında geçemediğini görüyoruz.

Ek olarak olarak bir yorum daha yapmak gerekir ise; moyo.com.tr “cpanel ssh yedek” alma ile ilgili içerik yazmadığı için Google arama sonuçları sayfasında çıkmamış fakat netinternet.com.tr yazdığı içerikle ilk sıraya yerleşmiş.

Eğer çalışma yaptığınız sitede “cpanel ssh yedek alma” ile ilgili içerik yazarsanız moyo.com.tr nin önüne geçmiş ve netinternet.com.tr ile de rekabete girmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir