WordPress Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilir?

Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilir

WordPress kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı seo hatalarından biri olan 404 kırık bağlantı hatalarını düzeltmek oldukça Kolaydır. Bu makalemizde hem videolu hem de yazılı olarak kırık bağlantıları nasıl düzelteceğinizi anlatacağız.

Kırık linkler nasıl düzeltilir konulu videomuz iyi seyirler.

Kırık Bağlantı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırık bağlantıların sebep olduğu ve google search console kapsam hatası olarak yansıyan 404 sayfa bulunamadı hatalarının tespitini yapak için kullanabileceğiniz ücretsiz eklentiler ve araçların listesi aşağıdadır.

  • error404.atomseo.com
  • drlinkcheck.com
  • brokenlinkcheck.com
  • smallseotools.com/websites-broken-link-checker/

Yukarıdaki araçlara ek olarak bu makalede ve yukarıdaki videomuzda anlattığımız Screaming Frog aracını kullanarak kırık bağlantıları tespit etmek için aşağıdaki aşamaları takip edenbilirsiniz.

Screaming Frog Response Codes Taraması

Screaming Frog programımızı açtıktan sonra domain bar kısmına tarama yapmak istediğiniz sitenin ana domainini yapıştırın ve “Star” yazan butona tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 1

Devamında bir alt bölümdeki sekme menüsünden “Response Codes” kısmına tıklayarak açın ve filtreleme bölümünden “All”yazan seçmeli menüyü açın ve “Client Error (4xx)” yazan seçeneğe tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 2

Kırık Link taraması için kullandığımız Screaming Frog programındaki son işlemimiz olan, kırık bağlantıları bir yere not etme ve sonrasında ise düzeltme işlemine geldik. Filtre bölümünden “Client Error (4xx)” filtresini aktif ettikten sonra karşımıza 404 hatası ile karşılaşılan sayfaların bağlantılarının listesi gelecek. Buradaki linkleri bir yere not edin ve bir sonraki aşamamıza geçelim.

Eklenti Kurulumu

WordPress sitemizde tespit ettiğimiz kırık bağlantıları düzelteceğimiz ekleniyi kurmak için wordpress admin panelinize girdikten sonra tarayıcınızın link çubuğuna “/wp-admin/plugin-install.php?s=Redirection&tab=search&type=term” ekini yapıştın ve enter tuşunuza basın. Karşınıza John Godley nin geliştirdiği “Redirection” eklentisi çıkacaktır. bu eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

kırık bağlantı taraması adım 3

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra wordpress admin menüsündeki araçlar kısmından redirection eklentisinin paneline gidin. Dilerseniz tarayıcınızın link kısmına “/wp-admin/tools.php?page=redirection.php” bu eki yapıştırarak hızlıca gidebilirsiniz.

Kırık Bağlantının Düzeltilmesi

Kırık bağlantıları tespit ettik, eklentimizi kurduk geriye kırık bağlantıları düzeltmek kaldı. Eklentimizin paneline girdikten sonra “Add new redirection” kısmının altında bulunan alanları uygun şekilde dolduracağız.

  • İlk olarak “Source URL” bölümüne kırık 404 hatasına düşüren linkinizi yapıştırın.
  • İkinci olarak “Target URL” kısmına yönlendireceğiniz yeni linki yapıştırın.
  • Üçüncü ve son olarak “Add Redirect” butonuna tıklayarak yönlendirmenizi kaydedin.

kırık bağlantı taraması adım 4

WordPress kullanıcıları için 404 sayfa bulunamadı hatasına sebep olan kırık bağlantıların/linklerin tespitini ve bu hatların adım adım nasıl düzeltileceğini öğrenmiş olduk.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir