Toksik Backlink Analizi Nasıl Yapılır? ve Toksik Backlinkler Nasıl Reddedilir?

Toksik Backlink Analizi Nasıl Yapılır? ve Toksik Backlinkler Nasıl Reddedilir?

Bu makalemizde Toksik backlink analizi nasıl yapılır? Ve yapılan analiz sonucu ortaya çıkan toksik backlinkler nasıl reddedilir? bunları öğreneceğiz. Ekstra olarak site dışı seo çalışması yaparken çok fazla yüzgöz olacağınız Google Disavow Tool yani Google Bağlantı Reddetme Arıcı Nasıl Kullanılır? gibi soruların cevaplarını da uygulamalı olarak öğrenmiş olacaksınız.

Toksik Backlink Analizi Nasıl Yapılır? Adım Adım Anlatım

Toksik Backlink analizi yapmak için semrush aracını kullanacağız eğer semrush aracınız yoksa sizler için bir Semrush Guru  hesabını buraya bırakıyoruz güle güle kullanın.

Mail: alperen.s.a@yandex.com
Şifre: seonunrengimor<3
Son geçerlilik tarihi 28 Mart

Yukarıdaki hesaba giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek zararlı backlink analizinizi yapabilirsiniz.

Zaralı Backlinkler Nasıl Reddedilir Videolu Anlatım

Dilerseniz Youtube kanalımızda bulunan bu videodan da yararlanabilirsiniz.

Proje Eklemek

Semrush’ı açtıktan sonra yapmanız gereken ilk adım, sol tarafta bulunan menüden “Backlink Audit” bölümüne girmek ve açılan ekranda “Enter domain” yazan bölüme sitenizin ana domainini yazıp hemen sağ tarafında bulunan “Start Backlink Audit” yazan butona tıklamak.

toksik backlink analizi adım 1

Devamında karşımıza “Backlink Audit Settings” penceresi açılacaktır. Bu ayar penceresinde zararlı backlink analizi yapacağımız site için tarama ayarları yapıyoruz. Bu ayarları hiç ellemeden direk olarak varsayılan ayarlarda bırakıp “Start Backlink Audit” butonuna tıklayın ve bir sonraki aşamaya geçin.

toksik backlink analizi adım 1-2

Zararlı Backlinkleri Tespit Etmek

Tarama bittikten sonra semrush bize mini bir link grafiği verecektir bu grafiğe bakarak sitenizin genel toksiklik durumuna kısa bir yorumda buluna bilirsiniz. Tüm spam backlinkler görmek için üst tarafta bulunan menüden “Audit” bölümüne girin ve biraz aşağıda bulunan “Toxicity Score” yazan bölümün altında bulunan filtre seçeneklerinden “60-100 Toxic” filtresini aktif edin.

toksik backlink analizi adım 2

Disavow Listesine Eklemek

Yüksek oranlı toksik link filtreisni açtıktan sonra karşımıza tüm toksik backlinkleriniz çıkacaktır. Buradaki spam backlinklerin hepsini reddetmek için filtreleme kısmının altında bulunan kutucuğu işaretleyerek tüm linkleri seçip üst tarafta bulunan “Disavow” butonuna basıp “Domain” seçeceğini seçip “Move to Disavow” butonuna basın. Eçmiş olduğunuz tüm linkler reddetme listesine eklenmiş olacaktır.

toksik backlink analizi adım 3

Devamında yine üst tarafta bulunan “Disavow” sekmesine tıklayın ve devamında biraz aşağıda bulunan “Export to TXT” yazan yeşil butona basın. Bu işlemden sonra bilgisayarınıza bir metin yani .txt dosyası inecektir. Geriye kalan tek adım bu dosyayı Google Disavow aracı ile Google’a göndermek kaldı hadi o adıma geçelim.

Reddetme Listesini Google’a Göndermek

Bilgisayarınıza indirdiğini listede bulunan sitelerden gelen zararlı Backlinkleri Google’a göndermek için

“search.google.com/search-console/disavow-links?utm_source=wmx&utm_medium=deprecation-pane&utm_content=disavow-links-main”

linkini tarayıcınızın link bölümüne yapıştırın ve “Enter” tuşuna basın. Devamında Açılır menüde bulunan listeden sitenizi seçin ve biraz aşağıda bulunan “Reddetme listesi yükle” butonuna basın. Devamında bilgisayarınıza indirdiğini .txt dosyasını yani reddetme listenizi seçin ve “Aç” butonuna basın.

toksik backlink analizi son adım

Yukarıda anlattığımız aşama son aşamaydı artık bağlantılarını kabul etmek istemediğiniz sitelerden gelen spam backlink engelleme işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

[sp_easyaccordion id=”20180211208387″]

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. […] arama motoruna haber vermek üzere kullanılan araçtır. Google Disavow’un akademik adı “  Geri bağlantıları reddetme’’ olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Google Disavow zararlı olan Backlingleri siteye […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir