Plesk Panel ve cPanel Arasındaki Farklar Nelerdir?

Plesk Panel ve cPanel Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kontrol panelleri web siteleriniz için olmazsa olmaz gerekliliklerden birisidir. Web siteleri için kontrol paneli seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle web sitenizin amacına göre kontrol paneli seçmeniz gerekmektedir. Projenize uygun ve isteklerinize cevap verebilen kontrol paneli seçmek size birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Burada karşımıza en çok kullanılan Plesk Panel ve cPanel olmak üzere iki kontrol paneli çıkmaktadır. Plesk Panel 2001 yılında hayata geçirilmiş bir sistemdir. Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. cPanel ise 1996 senesinde piyasaya sürülmüştür. Plesk Panel’e göre daha eskidir. Plesk Panel cPanel’in en büyük rakibi konumundadır. Plesk panel her ne kadar Windows ile çalışıyor olsa da Linux tabanlı çalışan modeli de mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaca ve sitenin amacına göre panel seçilmesi gerektiğidir. Çünkü kullanılan panelin web sitenizin performansını doğrudan etkileyen etmenlerden birisidir. Performans yönünden zayıf bir web sitesi ise daha başlangıçta yarışı kaybetmiş demektir. Kontrol panelinde sanıldığından daha fazla işlem gerçekleştirilir. Kurumsal e-posta kurarak size gelen iletileri cevaplayabilirsiniz. Yeni yazılım ve eklentiler yükleyerek web sitenizi geliştirebilir ver performansını arttırabilirsiniz. Aynı zamanda web sitenizi sağlam bir şekilde yedekleyerek olası durumların önüne geçebilir ver her şeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun içindir ki başlangıçta kontrol paneli seçerken kesin ve net bir karar vermeniz gerekiyor. Projeye başladıktan bir süre sonra verilen kararlar mantıklı bile olsa panel değişikliği sağlıklı bir karar değildir ve sizi oldukça uğraştıracaktır. Pek çok kontrol paneli elbette ki vardır. Ancak karar vermek için seçme şansızınızı sadece cPanel ve Plesk Panel arasında kullanırsanız size fayda sağlayacağı kesindir. Eğer hiç panel kullanmayı bilmiyor ve daha önce görmediyseniz endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bu iki paneli kullanan kişiler oldukça fazladır ve sizinle aynı veya benzer sorunları yaşamaktadırlar. Böyle bir durumda en basit bir sorunda bile bu konular için açılmış birçok forum, web sitesi veya videolar mevcuttur. Bir soruna cevap aradığınızda zorlanmayacağınız kesindir.

Plesk Panel ve cPanel Üzerinden Neler Yapılır?

Her iki panelden e-mail hesapları açabilir ve düzenleyebilirsiniz. FTP yöneticisi ile dosya yükleyebilirsiniz. Veri tabanı yaratabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir sorun durumunda hatanın nerede olduğu hemen tespit edebilir ve ilgili dosyayı bulabilirsiniz. Herhangi bir sorun durumunda yedekleme yapabilirsiniz. Disk ve trafik kullanım verilerine erişebilirsiniz. Hosting sağlayıcınızın size verdiği bilgiler ile doğruluğunu kıyaslayabilirsiniz. Subdomain ve domain istatistiklerini her iki panelde görebilirsiniz.

 Plesk Panel ve cPanel Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Bu iki panel arasındaki en büyük fark Plesk Panel hem Windows hem de Linux işletim sisteminde çalışabilirken cPanel sadece Linux işletim sisteminde çalışmaktadır. Ancak cPanel için Windows altyapısında çalıştırma yöntemleri yine de yok değildir. Kullanım kolaylığı açısından bakacak olursak genelde kim neyi daha çok kullanıyorsa o kolay gelebilir. Ancak objektif bir bakış açısıyla baktığımız zaman Plesk görünüm olarak basit ve anlaşılır bir yapıya sahip olması, gözü yormayan bir ara yüzü olması, her türlü işlemin sol tarafta bir liste şeklinde sunulmuş olması gibi özelliklere sahiptir. cPanelde ise bu durum biraz daha karışık ve öğrenmesi nispeten Plesk Panel’e göre daha zordur. Bir yere ulaşmak istediğinizde tıklama sayınız ve iç içe geçmiş sistemler bütünü ile karşılaşmanız oldukça doğaldır. cPanel’de kişiselleştirme yapılabildiğinden daha basit bir sisteme dönüştürme imkânı da vardır. Komut satırı ara yüzü ise her iki panelde de kullanabilme fırsatı vardır. Ancak kullanıcı gözünden olaya bakacak olursak cPanel daha revaçta olan bir panel olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenlik konusunda ise her iki panelinde farklı bakış açılarına sahip olduğu görülmektedir. cPanel’de her kullanıcı için ayrı yetki verilebilir. Verilen bu yetkiler ile kişilerin nerelere erişebileceği de kısıtlanabilir. Plesk Panelde ise yine yetki verilerek kullanıcının ne konuda işlem yapma yetkisinin olduğu ve kaç kişiye bu yetkinin verilebileceğine karar verilebilir. Her ne kadar farklı yaklaşımlara sahip iki panel olarak görülse de temelde yapılan iş ve olaya bakış açıları benzerdir. Benzer özellikler ve farklı noktalar bulunuyor olsa da kullanım açısından size hangisi kolay geliyorsa onu seçmenizde fayda vardır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir