AMP Nedir, Ne İşe Yarar?

AMP Nedir, Ne İşe Yarar?

Amp İngilizce olarak Accelerated Mobile Pages anlamına gelmektedir. Türkçe’de ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Google tarafından geliştirilmeye başlanmış bir framework teknolojisidir. Amp’nin kuruluş amacı insanların internetteki deneyimlerini geliştirmektir. Yani insanların ziyaret ettikleri sitelerin daha hızlı açılmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir sistemdir. İnsanların artık birçok konuya eskisi kadar vakit ayıramamaları ve girdikleri sitelerde de uzun süre kalmamaları dolayısıyla bu sistem geliştirilmiştir.

 Amp’nin Faydaları Nelerdir?

Artık birçok konuda birçok alternatif olduğundan dolayı insanların bir sitede tatmin edici düzeyde kalma süreleri çok azdır. Bu sebepledir ki normal zamanda bile bir sitede kalma süreleri düşük olan kullanıcılar yavaş açılan bir sitede mantıken hiç kalmayacaklardır. Ne konuda olursa olsun artık insanların yavaş açılan sitelere tahammülleri yoktur. Yavaş açılan bir site daha en baştan oyunu kaybetmeye müsait bir site anlamına gelmektedir. E-ticaret siteleri için de bu durum aslında böyledir. E-ticaret sitelerinde ne kadar kaliteli ürün satıyorsanız satın ve ne kadar uygun fiyata satıyorsanız satın eğer siteniz geç açılıyor ve belli sayfalara gitmek uzun sürüyorsa bu kullanıcı deneyimi açısından oldukça kötü bir durumdur. Kullanıcıların tercih etmediği siteleri Google’da tercih etmemektedir. Böyle bir durumda Google gözünde sitenin otoritesi zayıflayacak ve sıralaması hızla düşecektir.

HTML, CSS ve JavaScript gibi yazılımları bilen kişiler Amp’nin web siteleri için ne derece önemli olduğunun farkındadır. Amp’lerin asıl amacı yavaş bir internete sahip olan kullanıcının bir siteye girmek istediğinde sitenin de aynı derecede yavaş açılmasını önlemektir. Bunun önüne geçmek için internet siterlerini Amp uyumlu hale getirmek oldukça önem arz eden bir durumdur. Bir internet sitesinin her sayfasında Amp özelliği aktif etmek ve bunu aktif bir şekilde kullanmak gerekir. Belli sayfalara ve giriş sayflarına yerleştirilen Amp’ler yeterli gelmeyecektir.

AMP Nasıl Uygulanır?

Amp açık kaynak kodlu bir yazılım sistemi olduğundan bu konuda çalışma yapan kişiler tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Her sayfanın hem Amp versiyonu hem de orijinal versiyonun bulunması önem arz etmektedir.

Aslında Amp kullanmak basit bir işlemdir. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili video ve görseller de mevcuttur. Yapılması gereken sadece Amp kullanılacak sayfanın kodlarına mevcut Amp’nin kodlarını yerleştirmek olacaktır. Bu basit işlemden sonra Amp kullanmaya başlanabilir. Amp kullanan sayfaların üst kısımlarında yıldırım işareti bulunmaktadır. Bu sayfanın hızlı açıldığını ve Amp kullanıldığını gösteren bir işarettir.

Amp sadece belirli internet siteleri için kullanılabilecek bir özellik değildir. WordPress gibi açık kaynak kodlu yazılımlarda da Amp kullanılabilir. Tek yapmak gereken eklentiler kısmına gidip Amp eklentilerinden birini yükleyip kurmak olacaktır.,

Amp kullanmak site otoritenizi uzun vadede arttıracak bir sistemdir. Siteniz hızlı ve sorunsuz açılıyorsa ve konusu bakımından kullanıcıyı tatmin ediyorsa kullanıcının tekrar gelme olasılığı oldukça yüksektir. Reklam verdiğiniz zamanlar ise sitenizi ilk defa ziyaret edecek kişiler hız ve stabillik yönünden iyi bir deneyim ile karşılaşacağından geri dönüşler çok daha fazla olacaktır.

Amp yüklenen sitelerde reklamlardan önce içerik yüklenir. Ancak Amp kullanılmayan sitelerde önce reklam yüklenir, sonra içerik yüklenir. Bu durumun şöyle bir yararı vardır. Amp kullanan sitelerde reklam yüklenene kadar kullanıcı çoktan içeriğe odaklanmış olur ancak Amp kullanılmayan sitelerde ise içerik reklamdan sonra yüklendiğinden kullanıcının siteyi terk etme ihtimali yüksektir.

Google Analytics’de Amp uyumlu olarak kullanılabilir. Herhangi bir sitede Amp yapmak için ona özel oluşturulmuş HTML, CSS ve JavaScirpt’e Amp kodları aktarılır. Böylece sayfa hem hızlı hem de sorunsuz şekilde açılarak kullanıcının deneyimine sunulmuş olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir