İntihal Kontrol Nasıl Yapılır?

İntihal Kontrol Nasıl Yapılır?

İntihal nedir, nasıl yapılır, intihalin kabul edilen oranı kaçtır, tespiti nasıl yapılır, ücretsiz programlar nelerdir? Bütün bu soruların cevapları ve çok daha fazlasını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

İntihal Nedir?

Genel itibariyle konuya bakıldığında tez yazan öğrenciler açısından kaynağını belli etmeden alıntı yapılması şeklinde tarif edilebilir. Literatür taraması gerçekleştirildikten sonra tez yazım aşamasına gelindiğinde ise kullanılacak bütün alıntıları kaynak belirtilmesi suretiyle gösterme mecburiyeti vardır. Aksi durumlarda bu yazı, sanki size aitmiş gibi bir his verir ve intihal suçu işlenmiş olunur.

Evet aslında intihal yapmak bir suç sayılır. Bunun sebebi ise akademik eğitimlerini gören öğrencilerin tez bitirme aşamasına geldikten sonra hocalarına hazırladıkları tezleri sunması gerekir. Tezin %100 özgün olması gerekir. Eğer ki tez, özgün değil de bir yerlerden kopya çekilmiş yani alıntı ise o halde herhangi bir emek verilmemiş sayılacağı için bu otomatikman suç teşkil eder ve hocaların bu tezi kabul etmemesi neticesini doğurur.

İntihal ile ilgili genel itibariyle görsel ya da yazılı medyanın bütün argümanlarını sayacak olursak herhangi bir blog ya da web sitesinde yahut YouTube içeriklerinde dahi videoların tamamen özgün olması gerekir. Google adsense uygulamasından kazanç elde edilmesi talep edilecekse ya da Google reklamları alınacaksa böyle bir durumda ancak özgün içerik yüklenilmesi neticesinde Google ile anlaşmaya varılabilir ve böylelikle kazanç elde edebilirsiniz. Herhangi bir kullanıcı, bir içerik ekleyeceğiniz zaman bunun %100 özgün olmasını isteyecektir. Özgün olmaması durumunda Google tarafından uyarı alınması başta olmak üzere trafik oranının ciddi manada düşüş göstermesine sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı gerek akademik gerekse de normal bilgi vermek amacıyla hazırlanacak bir makalenin, görsel içeriğin mutlaka ama mutlaka özgün olması gerekiyor. Bazı durumlarda gerek akademik kariyerde gerekse de normal ve ya da blog sitelerinde intihal oranının en çok yüzde 5’i şeklinde kabul edilmesi normal %5\’ten daha çok intihal çıktığında ise yazılan makale ya da içerik kabul edilmeyecektir.

İntihal ne demek? Düşüncesi aslında bir hırsızlık anlamını taşıyor. Bir düşünce, tasarım, fikir, yazı, video, herhangi bir içerik şeklindeki bütün argümanların %100 özgün olması gerekir. Akademik hırsızlık şeklinde de ifade edilebilir. Bilimsel bir şekilde ilerlemenin önündeki en büyük engel, intihal yapmaktan geçer.

İntihal Nasıl Yapılır?

Basit anlatımı ile tezden aşırma şeklinde yapılır. Daha öncesinde bir başkasının hazırlamış olduğu tezden çeşitli bölümler, paragraflar veya cümlelerin \’kes-kopyala\’ şekilde yapılarak çalışmalara kaynakça gösterilmeden alınması durumunda intihal yapılmış olunur. İntihal nedir, Çeşitleri nelerdir? Bunları öğrenmeden akademik proje, tez ya da ödev hazırlama yeni şeklinde tavsiyede bulunuyoruz.

İntihal Nasıl Önlenir?

İntihal yapmanın önüne geçebilmek amacıyla öncelikli olarak intihalin tam olarak ne olduğunu ve ne yapıldığında problem yaşamayacağını bilmenizde fayda vardır. Aynı zamanda intihal önlemenin en kritik yöntemi, alıntı yaparken anında kaynağınızı vermeniz gerekir. Kaynakçaya akademik bir şekilde kurallara göre yazılması oldukça önemlidir. Aksi durumlarda kaynakça eklenirse dahi intihal yapmaktan kurtulamazsınız.

İntihalden Kurtulmak, Kelimeleri Değiştirerek Mümkün Mü?

Kelimelerin değiştirilmesi durumunda cümle yapıları da değiştirilirse aşırma yapılmış olunur. Buradaki esas mantık ise bir başkasına ait olan düşünceyi çalmış yani şaşırmış olursunuz.

İntihal Nasıl Tespit Edilir?

İntihal raporları ile çok kolay bir şekilde intihal yapılan bölümün, paragrafın, hatta cümlenin tespit edilmesi mümkündür. Alıntıyı tespit eden özel yazılımcılar ise çeşitli programlar sayesinde anlaşılmaktadır.

Benzerlik İle İntihal Aynı Mı?

Aslına bakılırsa intihal ile benzerlik, birbirinden ayrı şeylerdir. Genel itibarıyla ikisi çok karıştırılır. Kısa bir şekilde anlatmakta fayda vardır ki intihal, bilimsel hırsızlık manasını taşır. Benzerlik ise bir başka kaynaktan atıf yapılarak, kaynakçada göstererek alınan yerlerdir. Bu sebeple intihal oranı yerine benzerlik oranı kullanılması daha doğru bir anlatım biçimi olacaktır. Bunun sebebi ise intihalin en küçüğü dahi suç sayılmaktadır. Bu sebeple İntihal nedir? Çok iyi bir şekilde öğrenmeniz de fayda olacaktır.

Çeşitli intihal ya da makale özgünlük programlarını ücretsiz ya da satın almak suretiyle temin ettikten sonra gerek akademik kariyerde tez hazırlanması aşamasında gerekse de normal bir gazete, ve ya da blog sitesi için yazılan makalelerin intihal yani kopya kontrolünden geçirilmesi mümkündür.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir