E-ticaret İçin SEO Nasıl Yapılır?

E-ticaret İçin SEO Nasıl Yapılır?

İnsanların alışveriş alışkanlıkları teknolojinin gelişmesiyle farklılaşmaya başladı. Teknoloji her konuda olduğu gibi alışveriş konusunda da iyi veya kötü birçok yönden insanların hayatlarına dahil oldu. Günümüz insanları artık her zaman meşgul ve bir yerlere yetişmeye çalışan kişiler olduklarından e-ticaretin gelişmesi de aslında çok da uzun sürmedi. E-ticaretin hayatımıza bu kadar dahil olmasındaki iki önemli etken bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi internetin herkes için ulaşılabilir olması ve diğeri de pandemi sürecidir. İnternetin herkes için ulaşılabilir bir araç olması insanların dünyaya bakış açılarını birçok yönden etkilemiştir. Pandemi döneminin başlamasıyla da e-ticaret sektörü resmen altın çağına girdi diyebiliriz. Gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde en çok büyüyen sektörlerin başını çekmiştir. İnsanların pandemi döneminde dışarı çıkmalarının zor olması ve sağlık koşulları nedeniyle alışveriş yapamaması e-ticaret sektörünü bir hayli büyütmüştür. İnsanlar önceden sadece giyim ve bazı basit şeyler için e-ticaret sitelerinden ürün alırken artık gıda ürünlerini bile internet üzerinden sipariş etmeye başlamıştır. Bu durum hem ülkemizde hem de dünya genelinde böyledir. Elbette ki insanların e-ticarete bu kadar yönelmesi e-ticaret sektörüne atılan kişilerin çok iyi derecede gelir elde edeceği anlamına gelmemektedir. E-ticaret sektörü sadece ürünleri belli bir siteye yükleyerek satılmasını beklemekten daha geniş bir konudur. İnsanların mevcut e-ticaret sitesinden alışveriş yapmaları için çok fazla değişken vardır. Bu kadar fazla insan e-ticarete ilgi gösteriyor olsa da bir e-ticaret sitesinin gerekli koşulları yerine getirmediğinde satış yapması çok zordur.

E-Ticaret İçin SEO’nun Önemi

E-ticaret sitelerinde ürünlerinizin doğru kişilerin karşısına çıkması ve ideal hedef kitleyi yakalayabilmeniz adına SEO olmazsa olmaz etmenlerden birisidir. Ne ürün satıyorsanız satın ve ürününüz ne kadar iyi olursa olsun eğer ürünlerinizi doğru hedef kitlesine ve doğru kanallar ile ulaştıramıyorsanız sattığınız ürünün alıcılar gözünde bir değeri yoktur. Bu durumu daha basit şekilde anlatmak istersek; Binlerce kaleminiz var ve bunları öğrencilere satmak istiyorsunuz. Ancak bu kalemleri doğru yerde ve doğru zamanda öğrencilere satamıyorsunuz. Yine de kalemlerin satılacağı düşüncesinde olur muydunuz? Elbette ki hayır! SEO tam olarak kalemleri doğru kişilere, doğru yerde ve doğru zamanda satabilmeniz için size yardımcı olacak bir araçtır.

E-Ticaret İçin En Önemli SEO Yapma Yolları

Öncelikle halâ geçiş yapmadıysanız HTTPS’e geçiş yapın. Böylece hem sitenizin güvenliğini arttırmış olursunuz hem de Google sıralamalarında üst sıralara çıkma şansınız artar. Google kullanıcılara güvenli siteleri kullanmayı tavsiye ettiğinden bu konu ilk adım olarak yapmanız gerekenler arasındadır. Bazı e-ticaret siteleri sadece ödeme sayfasında bu kontrolü sağlıyorlar. Aslında ideal olan sadece ödeme sayfası değil tüm sayfalarda yapma gerekliliğidir.

Web sitenizin hızını olabildiğince arttırın. Kimse yavaş bir web sitesinde alışveriş yapmak istemez. Ayrıca buna zaman da ayırmaz. Çünkü her ürünün artık binlerce alternatifi vardır.

Sitenizin sadece bilgisayar görünümünde değil mobil görünümde de hızlı olmasına dikkat edin. Artık insanların birçoğu telefonları üzerinden internete bağlanmaktadır. Bu da demek oluyor ki artık bir sitenin mobil hızı web görünümdeki hızı kadar hatta daha da önemlidir.

Sayfa başlıklarını ve anahtar kelimeleri düzgün yerleştirin. Ne kadar iyi ürün satıyor olsanız da tüketiciye doğru şekilde açıklama yapmadan ve üründen ne kadar fayda sağlayacağını aktarmadan yapılan satışlar ne yazık ki hüsranla sonuçlanacaktır.

 Doğru şekilde URL girmeye özen gösterin. Rastgele URL girmek yerine anahtar kelimelerinizi içeren düzgün URL girin. Doğru şekilde URL kullanmak sayfaların hızlı indekslenmesine katkı sağlayacaktır.

Görsel SEO’ya önem verin. Sitenizde bulunan görsellerden trafik çekme olasılığınız oldukça yüksektir. Eğer fotoğraflar size aitse bu durum daha da yüksektir. Görsellere SEO çalışması yapmayı ihmal etmeyin.

Sitenizdeki kopya içeriklerin olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Herhangi bir kopya metin veya görsel olması sitenizin otoritesinin düşmesine ve sıralama kaybetmesine yol açacağını unutmayın.

E-ticaret sitenizde artık satmadığınız veya geçici olarak temin edilemeyen ürünlerin sayfalarını silmek yerine 301 yönlendirmesi yapın. Çünkü sayfayı silmek web siteniz için kötü bir durumdur. 01 yönlendirmesiyle mevcut ürün yerine muadil bir ürüne yönlendirme yapılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir