Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, organik olmayan tekniklerle web sayfalarının SEO değerini arttırma teknikleridir. Arama motorlarının kabul etmediği illegal yollarla yapılan siyah şapka uygulamalarıyla arama sonuçlarında kısa süreli yükseliş sağlanır. Peki black hat SEO nedir? Black hat SEO türleri ve yöntemleri nelerdir?

Black Hat SEO Nedir?

Türkçe’ de siyah şapka tekniği olarak bilinen black hat SEO, arama motorları tarafından yapılması önerilmeyen SEO teknikleridir. Black hat SEO ile yalnızca arama sonuçlarına odaklanan ve kullanıcıları yanıltan arama motoru optimizasyonları kullanılır. Spam SEO, siyah şapka SEO ya da spamdexing gibi isimlerle de bilinen bu uygulamalarla, arama motorlarında haksız şekilde üst sıralara çıkmak hedeflenir. Kaliteli hizmet sunmak yerine alakasız anahtar kelime kullanımı gibi yöntemlerle tarayıcıları manipüle etmeye dayanmaktadır.

Black hat SEO teknikleri, arama motorlarını yanıltılarak siteye gelen ziyaretçi trafiğini arttırır. Arama motorlarının belirlediği yönergelere uymadan yapılan işlemlerde elde edilen başarılar kısa süreli olmaktadır. Bu tür zararlı işlemleri uygulayan web siteleri uzun vadede kalıcı sorun ve cezalarla karşı karşıya kalmaktadır.

Black Hat SEO Türleri

Black hat SEO türleri site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi black hat, genellikle site sahiplerinin farkında olmadan düştüğü hataları ifade ederken, site dışı ise genelde rakiplerin yaptığı düşme ve yükseltme faaliyetleridir.

Site içi siyah şapka SEO, genelde ana sayfadaki fazla ve gereksiz backlinkler, aşırı kullanılan etiket bulutları, yanlış kod dizeleri ve kötü referans link çıkışı gibi sebeplerden oluşmaktadır.

Site dışı black hat SEO ise filtre ve sandbox cezasına yol açan içerikler, söz konusu siteye aşırı miktarda bağlantı gönderilmesi gibi durumları ifade etmektedir.

Black Hat SEO Yöntemleri

En sık kullanılan black hat SEO yöntemleri aşağıda listelenmiştir. Bu teknikler etik olmamakla birlikte uzun vadede ceza alınmasına yol açmaktadır.

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma ile sitede alakalı/ alakasız tekrar eden kelime veya kelime gruplarının kullanılması, en çok yapılan siyah şapka tekniklerinden biridir. Kullanıcıların kafasını karıştıran, anlamsız ve tutarsız hale dönüşen anahtar kelime kullanımları spam olarak belirlenmektedir. Arama motorlarının bu durumu fark etmesiyle ciddi cezalar alınabilmektedir.

Görünmez Metin

Site ziyaretçilerinin okuyamadığı ancak arama motorlarının algılayabildiği görünmez metin uygulanmasıyla SEO çalışmaları güçlendirilmeye çalışılır. Bu teknik, footer bölümüne site arka plan rengiyle aynı renkte ek anahtar kelimeler yazılmasına dayanır. Yazılan anahtar kelimeleri kullanıcılar göremese de arama motorları indeksler ve siteyi listelerde yükseltir.

Köprü Sayfalar

Asıl amacı arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alarak siteye trafik çekmek olan köprü sayfalar, oluşturulan paralel siteleri ifade eder.

Küçültülmüş Metin

İçeriklerde görünmeyecek kadar küçültülmüş metin kullanımı ile siteye trafik çekilmesi hedeflenmektedir. Genellikle görsellerin alt metnine uygulanan küçültülmüş metin yöntemiyle birçok anahtar kelime kullanılır.

Backlink Satın Alma

Backlink kullanımı, SEO çalışmaları açısından önemli bir yere sahiptir. Doğal şekilde bağlantı almak uzun ve zor bir süreç olduğundan bazı site sahipleri backlink satın alma tekniğini tercih etmektedir.

Siteye ücretli backlink alınmasıyla içerik kalitesi önemsenmeden siteye ziyaretçi trafiği çekilir. Organik ve güvenilir olmayan ücretli bağlantıları fark edilmesi durumunda Google, gerekli yaptırımları uygular. Bu tür uygulamalar, site trafiğinin düşmesi hatta sitenin arama motorundan kaldırılması gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hacklink

Sitenin hacklink saldırısına uğramasıyla siteden hackerın ya da onu kiralayan kişinin sitesine gizli bir link çıkışı olur. Belirli aralıklarla site kontrolü yapmayan pek çok kişi sitesinin hacklendiği fark etmez.

Benzer Alan Adı Kullanma

Benzer alan adı kullanma, kullanıcıların arama motorunda yaptığı yazım yanlışları ve dikkatsizliğinden faydalanan bir black hat SEO tekniğidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir