LSI Keywords Nedir?

LSI Keywords Nedir?

SEO çalışmalarının gün geçtikçe önem kazandığı dijital dünyada LSI Keywords nedir?’ diye sıklıkla merak ediliyor. Bu yazımızda bir SEO çalışma konusu olan LSI anahtar kelimeler hakkında bilgi verdik.

Arama motorları sayesinde web sitelerinin pazarlama ve reklam faaliyetleri yürütmeye gerek kalmadan tanıtılması sağlanır. Yapay zekasını her geçen gün daha da geliştiren Google ve akıllı botları sayesinde içeriklerin kalitesi ve konuları tespit edilerek sıralama yapılıyor. Akıllı botlar bu taramayı yaparken gezinilen sitedeki içeriklerin anahtar kelimeleri veya kelime gruplarına bakarak yorumlamaktadır.

LSI Keywords, Google’ın içeriği anlamak için kullandığı tekniklerden biridir. Kullanılan anahtar kelimeler ile içeriğin doğru anlaşılmasını sağlar, dolayısıyla ürününüze daha kolay erişilmesini sağlarsınız.

LSI Anahtar Kelime Nedir?

‘Latent Semantic Indexing’ kelimelerinin kısaltması olan LSI, Türkçede ‘Gizli Semantik Indeksleme’ anlamına gelir. LSI anahtar kelime,  Google arama motorunun herhangi bir kelime ile anlamsal bağlantılı bulduğu kelime ya da kelime gruplarıdır. Bu teknikle Google, sayfanın kelimelerini analiz eder ve arama sonuçlarında doğru sıralamada olmasını sağlar.

LSI Keywords Nasıl Belirlenir?

LSI keywords belirlemek için kullanılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. İçerik üreticilerinin LSI anahtar kelimeleri aramak için kullanabileceği araçlar aşağıdaki gibidir:

1.Google Araması Yapmak

İçerikte kullanılacak anahtar kelimeleri belirlemek için Google araması yapmak, basit ve etkili yollardan biridir. Yapılan Google arama sonucunda sayfanın en alt kısmında yer alan alakalı sonuçlar bölümünde çeşitli anahtar kelime grupları önerilmektedir. Bu şekilde daha fazla öneri alabilir ve içeriğinizde kullanabilirsiniz.

2.Örnek İçerik İncelemek

LSI keywords belirlerken örnek içerik incelemek kelime havuzunun genişletilmesini sağlar. Örnek içeriklerden faydalanarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olurken aynı zamanda içerikten LSI keywords çıkarılabilir.

3. Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanmak

İçeriğinizle ilgili kelime havuzunuzu oluştururken anahtar kelime planlayıcı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bir Google aracı olan Keyword Planner ile sunulan arama türlerinden yararlanarak içerik konunuzla alakalı anahtar kelime önerilerine ulaşabilirsiniz. Bu araçla kelime öbekleri, bir kategori veya web sitesi kullanarak keywords araştırmak mümkündür.

Keywordtool.io ve Ubersuggest, LSI anahtar kelimelerle kelime havuzunuzu genişletmek için kullanabileceğiniz araçlar arasındadır. Ahrefs kullanıcısı iseniz Keyword Explorer aracından alakalı kelime ve kelime gruplarına ulaşabilirsiniz. Türkçe dil seçeneği olmasa da internette anahtar kelime araştırmak için kullanabileceğiniz pek çok site bulunmaktadır.

LSI Keywords Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarında LSI keywords önem taşımaktadır.

  • LSI anahtar kelimeleri, arama motorlarının içerik konusu ve kalitesini algılamasını sağlar. Konu ile ilgili keyword kullanımı içeriğin konusu hakkında Google algoritmasına bilgi verir. Bu sayede arama motorundan içeriğinize ulaşan ilgili ziyaretçiler hemen çıkma oranını azaltacaktır. Hemen çıkma oranının azalması da doğrudan SEO faaliyetlerine olumlu yansır.
  • SEO çalışmalarında genellikle anahtar kelime yoğunluğu üzerinde durulsa da aslında LSI keywords daha fazla önem taşımaktadır. Geçmişte yazı içerisinde anahtar kelimelerin kullanılma sıklığı Google tarafından oldukça önemliydi. Anahtar kelime spamı yapanlar, yalnızca anahtar kelime gruplarından oluşan içerikler yazanlar arama sonuçlarında en üst sırada yer alıyordu. Fakat Google’ ın bu durumu fark ederek güncelleme yapmasıyla bu yöntemleri kullanıp üst sırada yer alan web siteleri cezalandırılarak arama sonuçlarından kaldırıldı. Artık anahtar kelimeleri sıkça içerikte kullanmak yerine LSI kelimeler akıllıca kullanılarak site trafiğini arttırmak mümkündür.

LSI keywords spam ve ceza riski olmaksızın istenilen sayıda kullanılabilir. Ancak bunu yaparken site ziyaretçilerini rahatsız etmeden, siteden çıkma oranını arttırmamaya özen gösterilmelidir.

LSI Keywords Nerede Kullanılmalı?

Kullanılacak anahtar kelimelerin belirlenmesi kadar doğru yerlerde konumlandırılması da oldukça önemlidir. LSI keywords kullanılabilecek bazı önemli yerler şunlardır:

  • Ana başlık
  • Alt başlıklar
  • Başlık etiketleri
  • Meta açıklaması etiketleri
  • Kullanılan görsellerin alt metinlerinde
  • Sayfa URL’ si
  • PPC (Pay- Per- Click) Kampanyaları
  • İçeriğin ilk ve son paragrafları

Kullanılan anahtar kelimelerin mümkün olduğunca doğal şekilde içeriğe dahil edilmesi gerekir. Metnin olağan akışını bozan, sürekli art arda tekrarlayan anahtar kelime kullanımı SEO açısından olumlu sonuç vermez. Bu noktada, anlamsal aramanın mantığını kavrayarak belirlenen keywordsleri doğru şekilde kullanmak gerekir.

İçeriğin kalitesini olumsuz etkilemeyecek şekilde doğal LSI keywords kullanımı, arama motorlarında üst sıralarda yer almayı sağlar. Böylelikle kullanıcılar tam olarak aradıkları içerik türlerine kolaylıkla ulaşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir