Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink Türleri Nelerdir?

SEO uyumunda ve web sitenizin gelişiminde backlinkin önemi yadsınamaz derece büyüktür. Bu linkler web sitenizin gelişimine katkı sağlayan sitenizin Google tarafından itibar görmesini sağlayan son derece önemli linkler olarak biliniyor. Backlink diğer bir adıyla referans linki demektir. Dolayısıyla referans linkiniz ne kadar fazla olursa web sitenizin  trafik akışı daha güçlü olur.

Trafik akışı güçlü olan sitelerde elbette ki Google arama motorunda daha üst sıralarda yer almayı başarıyor. Backlink türleri günümüzde birçok farklılık gösteren türlerdir.  Web sitenizde yüksek kaliteli bağlantıların olması ziyaretçilerinizin sitenize daha fazla ilgi ve talep göstermesinde etkili olacaktır. Sitenize en uygun backlink çeşidini seçerek sitenizin gelişimine + yönde katıda bulunabilmeniz oldukça mümkündür.

Doğal Backlink

Backlink türleri içerisinde en çok tercih edilen türlerden birisi de hiç şüphesiz ki doğal backlink olarak karşımıza çıkıyor. Bu backlinkler birçok alanda ön planda olan oldukça etkili türler arasında  yerini alıyor. Doğal  backlinklerin en önemli özelliği takip parametreleri kullanmazlar. Aynı zamanda sponsorlu veya ücretli içerikler arasında hiçbir şekilde bulunamazlar. Gizlilik bu backlinklerde esastır. Bu backlinkleri kullanırsanız  javascript ve para kazanma araçlarına hiçbir şekilde yönlendirmeniz olmaz.

Doğal backlinkler organik koşullar altında oluşur, profesyonel işlevselliğe sahip son derece kaliteli linkler olarak bilinir. Bu linkleri günümüzde kullanan web sitesi sayısı oldukça fazladır. Bu backlink çeşidi aynı zamanda iyi ve yararlı backlink olarak da sektörde bilinmektedir.

NoFollow Backlink

Google platformunda sevilmeniz için backlinklerinizin güvenilirliği yüksek referans kaynaklarından gelmesi oldukça önemli bir süreci teşkil etmektedir. İşte tam bu noktada herhangi bir web sitesine kefil olmak istemiyorsanız, internet sitenizde bir web sitesine link vermek istiyorsanız nofollow bu kapsamda sizlere yardımcı olacak muhteşem bir yapıdır. Linkin takip edilmesine gerek duyulmaz ifadesini Google platformuna vermektedir.

Nofollow backlink türlerinin en önemli özelliklerinden birisi de pagerank değerlerini hiçbir şekilde geçirmezler. Böylelikle oldukça önemli bir özellik olarak bu işlem ön plana çıkmaktadır. Nofollow backlink türü günümüzde oldukça fazla tercih edilen yöntemlerin başında geliyor.

Dofollow Backlink

Backlink türü kapsamında karşımıza çıkar bir diğer önemli türlerden birisi de dofollow backlink olarak biliniyor. Dofollow link günümüzde güvenlikli olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla web sitenizde bu tarz linklere yer vermeniz Google tarafından oldukça fazla sevilen bir site olmanızı sağlayacaktır. Bunun en önemli sebebi Google platformunun güvenilir linklere oldukça fazla önem vermesinden kaynaklıdır. Güvenilir link kullanımı ne kadar fazla olursa sitenizin gelişimi açısında bu durumu + olarak hanenize yansır.

Sitenizin gelişiminde dofollow backlinkler oldukça önemli bir yere sahip durumdadır. Google tarafından sitenizin olumlu puanlar almasında ve SEO uyumu açısından dofollow backlinkler son derece önemli bir işlevselliğe sahip durumdadır.

Ücretli Backlink

Bir diğer adıyla sponsorlu backlink olarak bilinen ücretli backlink türleri genellikle ücret karşılığında alınan türler arasında bulunuyor. Bazı zamanlarda içeriklerinizin tanıtımı için blog sitesi sahiplerine ödeme yapmanız gerekebiliyor. İşte bu noktada devreye ücretli backlinkler yani sponsorlu backlinkler giriyor. Fakat bu durum Google tarafından pek de sevilen bir durum değildir. Google bu tarafı tespit etmesi durumunda kural ihlali olarak değerlendirir. Dolayısıyla bu durumda web sitenizin gelişimine – puan alarak yansıyarak olumsuzluğa sebep olacaktır.

Böylelikle web sitenizin sıralamasında olumsuzluklar vuku bularak sıralama puanınızda düşüşler meydana gelecektir. Ücretli backlink kullanımı günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Bunun en önemli sebebi bu işlemin kişilerin kolayına gelmesidir. Netice itibariyle parasını vererek hiçbir emek harcamadan çok kolay bir şekilde backlink alabilmek günümüz itibariyle mümkündür.

Zararlı Backlink

Backlink seçimi yapmadan önce kişilerin alacakları backlinklerin kaynaklarını mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Aksi durumda backlink almanız sitenize yarardan çok zarar getirecektir. Hal böyle olunca sitenizin sıralaması olumsuz yönde etkilenir ve sitenizin başarı puanında düşüşler meydana gelir. Zararlı backlinkler güvenli olmayan linkleri ifade eden referanslar olarak bilinir. Söz konusu olan bu linkler Google aramalarında web sitenize zarar  verir.

Günümüzde backlink aldıktan sonra mutlaka denetleme yapmanızda fayda var. Ahrefs , Moz gibi araçlar vasıtasıyla çok hızlı ve etkili bir biçimde backlink denetimi yapabilme olanağınız bulunuyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir