Akıllı Alışveriş Kampanyası Nedir?

Akıllı Alışveriş Kampanyası Nedir?

Son yılların en çok ön plana çıkan terimlerinden birisi de ‘’ Akıllı alışveriş kampanyası’’ olarak karşımıza çıkıyor. Bu kampanya dijitalleşen dünyada birçok işlemi kolay ve süratli bir şekilde yapabilmenize olanaklar sağlayan oldukça etkili bir işlem türüdür. Akıllı alışveriş kampanyalarıyla işlemlerinizi ve kampanyalarınızı yönetimini kolaylaştırma işlemine erişebilirsiniz.  Aynı zaman dönüşüm değerlerinizi en üst düzeye çıkararak oldukça güzel reklam kampanyaları yapabilirsiniz. Böylelikle daha detaylı ve geniş hedef kitlelere ulaşım sağlaya potansiyeline erişebilirsiniz.

Hedef kitleniz arttıkça kampanyalarınız daha fazla ilgi görecek ve daha fazla kişiye hitap edici duruma gelecektir. Akıllı alışveriş kampanyaları Google Ads reklamlarınızı daha kolay ve hızlı yönetebilme ayrıcalığını sizlere sağlar.

Akıllı Alışveriş Kampanyası Avantajları Nelerdir?

Akıllı alışveriş kampanyaları sizlere birçok açıdan potansiyel yönetim ve geniş kitlelere ulaşım imkanı sağlayan oldukça prestijli bir kampanya türü olarak bilinmektedir. Kampanyalardan yararlanarak daha sistemli reklamlar yönetebilir, reklamlarınızı daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.  Aynı zamanda sistemdeki metin ve resim ögelerini farklı düzeyde kombinasyon testi yapabilme olanağına sahip olabilirsiniz.  Akıllı alışveriş kampanyaları sizlere zahmetsiz bir şekilde optimizasyon işlemi sunar. Aynı zamanda manuel teklif verme işlemini sizlere sağlar.

Manuel teklif verme işlemiyle otomatik olarak işlemlerinizi daha etkili ve hızlı bir şekilde yönetebilme ayrıcalığına erişebilirsiniz. Akıllı alışveriş kampanyalarının kişilere sunmuş olduğu en önemli özelliklerden birisi de kolay entegrasyon özelliğidir. Böylelikle işlemleriniz daha profesyonel standartlarda oluşacaktır.

Akıllı Alışveriş Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Akıllı alışveriş kampanyaları kişilere birçok ayrıcalıklar sağlar fakat bu kampanyalardan yararlanabilmeniz için ‘’ Google Merchant Center’’ hesabı kullanmanız gerekiyor.  Reklamlarınız için belirtilmiş olan satış ve bütçe hedeflerine göre alakalı reklamları belirleyebilirsiniz.  İlk öncelikle oluşturma işlemini gerçekleştirmek için Google Ads oturumu açmanız gerekiyor. Google Ads oturumu açtıktan sonra kampanyalar sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kampanyalar sekmesine tıkladıktan sonra yeni kampanya seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Yeni kampanya seçeneğinden satış bölümünü seçmeniz gerekiyor. Buradan karşınıza kampanya türü seçeneği çıkacaktır. Kampanya türünüzü alışveriş olarak seçmeniz gerekecektir. Kampanya türünüzü alışveriş olarak seçtikten sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz.  Sonrasında ‘’ Merchant Center’’ hesaplarınızı ve ürünlerinizin satıldığı ülkeyi tercih etmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından ise akıllı alışveriş kampanyası türünü seçmelisiniz. Seçim işleminin ardından kampanyanıza ait bir isim oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında ise bütçenizi belirlemeniz gerekiyor.

Belirlemiş olduğunuz günlük bütçe dahilinde hedeflediğiniz dönüşüm oranlarını elde edilecek varsayılanlar olarak seçebilirsiniz. Eğer ki hesaplarınızda yeterince dönüşüm verisine sahipseniz ROAS şeklinde belirleyebilirsiniz.  Dolayısıyla bu işlemlerin ardından yaptığınız işlemleri ön izleme yaparak kaydet seçeneğine tıklayınız. Kaydet seçeneğine tıkladıktan sonra işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Böylelikle işleminiz tamamlanmış olacak ve akıllı alışveriş kampanyası işlemleriniz gerçekleşmiş olacaktır. Tekrardan bir alışveriş kampanyası oluşturmak istiyorsanız işlemlerinizi aynı adımları izleyerek hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı Alışveriş Kampanyalarından En İyi Düzeyde Faydalanın!

Akıllı alışveriş kampanyalarından çok aktif ve hızlı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Akıllı alışveriş kampanyaları sayesinde yeniden pazarlama listelerini kolaylıkla kullanabilir ve pazarlama listelerinizi tek bir platform altından yönetebilirsiniz. Böylelikle bu listelere yeni kullanıcılar ekleyerek daha geniş kitlelere reklamlarınızı yayabilir ve genişletebilirsiniz. Akıllı alışveriş kampanyaları reklamlarınızı üst düzey verimlilikte sunabilmenize olanaklar tanır.

Böylelikle reklamlarınızı daha fazla kişilere ulaştırabilir ve işlemlerinizi büyütebilirsiniz.  Kampanyanın sunmuş olduğu bir başka yararlı özellik dönüşümlerinizi tekrardan izleme olanağıdır. Kampanyalar ayarlamış olduğunuz günlük bütçe kapsamı dahilinde dönüşüm değeri manuel olarak artmış olacaktır. Fakat ipucu olarak şundan bahsetmek gerekir ki akıllı alışveriş kampanyalarınızı dönüşüm izleme özelliği olmadan da kolaylıkla oluşturabiliyorsunuz. Bu kampanya sistemi sayesinde yeni reklam çeşitlerini keşfedebilirsiniz. Böylelikle kendinizi daha çok geliştirebilir, reklam ağınızı büyütebilme olanağına erişmiş olursunuz.

Akıllı alışveriş kampanyaları performans analizi yapabilme olanağını sizlere sunar. ROAS ve dönüşüm değerlerinizin performanslarınızı analiz etme konusunda sizlere yetkinlik özelliği sağlar. Akıllı alışveriş kampanyaları günümüzde görüntülü reklam ağlarında gösterilebilmektedir. Fakat görüntüleme dönüşümü raporları alışveriş kampanyaları için kullanılmamaktadır. Akıllı alışveriş kampanyaları geniş çaplı reklam ağına ulaşmanızı sağlayan sizlere fonksiyonel açıdan verimlilikler sağlayan oldukça önemli bir detay unsurudur. Bu reklam kampanyalarından yararlanmak sizlere yüksek düzeyde verimlilik olanağı sağlayacak ve hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir