Reklam Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Reklam Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Web siteleri ya da sosyal medya uygulamaları üzerindeki reklam sıralamasını etkileyen faktörler nelerdir? Bu konu hakkında bilgiler derledik nokta hadi hep birlikte başlayalım o zaman…

Reklam sıralaması hesaplamaları yapılırken genel itibarıyla kullanıcıların girdikleri temel terimler başta olmak üzere aramanın gerçekleştirildiği saat ile kullanıcının bulunduğu yer, kullanmış olduğu cihaz, yani reklamlarınızı gören kişinin o esnada bilgisayardan mı, cep telefonundan mı ya da normal tabletten mi giriş yaptığı ile ilgili aksesuarlar ile arama zamanı, arama terimlerinin niteliği ve sayfada gösterilen diğer reklamlar ile özellikleri son derece önemlidir. Bir reklamdan elde edilecek kazancın ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Ama önemli olan çok daha önemli bir şey vardır ki reklamı yapılacak mal ya da hizmet ile ilgili bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde verilmesidir bazı durumlarda reklam uygulamalarının bir tek amacı oluyor: daha fazla kazanç elde etmek. Daha fazla kazanç elde etmek amacıyla olduğundan çok daha farklı bir şekilde yansıtılan reklam çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Oysaki reklam uygulamalarının esas hedefi, bir taraftan kazanç elde ederken diğer taraftan mal ya da hizmetin reklamını yaparken bilgiyi kullanıcıya doğru ve zamanında sunmaktır. Böyle olması halinde reklamlarını sıralamasında önemli olan kriterlerden aslında en önemlisi belki de ortaya çıkmış olacaktır.

Reklam Çeşitleri

Reklam türlerini birkaç ana kategoriye ayıracak olursak, bir e-ticaret siteniz varsa mesela kullanmanız gereken reklam türü dönüşümleri ile katalog satışlar olmalıdır. Bazı durumlarda trafik bazen de erişim gerekiyor. Bu 4 reklam türü ile ticaretteki reklamlar kullanılıyor. Eğer ki bir internet siteniz varsa tabii ki. Yoksa eğer mesajlar reklam sürücü ile ana kullanılan reklam türüdür bu erişim reklam sürü aynı şekilde olabilir

Reklam Sıralaması Ve Konumu Hakkında

Reklam konumu, genel itibarıyla reklamlarınızın açık artırma neticelerindeki diğer reklam uygulamaları arasındaki sırası demektir. Reklam konumunun kesinlikle reklamlarınızın arama neticeleri sayfasındaki konumu olmadığını unutmamanız gerekir.

Reklam Sıralamasını Hangi Faktörler Etkiler

Genel itibariyle baktığımızda reklam sırasını etkileyen faktörler 6 tane şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Şimdi hep birlikte bu altı faktörü neler olduğunu inceleyeceğiz;

Reklam uzantıları ile birinin öngörülen etkisi genel itibarıyla reklamları meydana getirirken reklamlara telefon numarası şeklindeki ekstradan bilgiler ya da sitede bulunan belirli sayfaları açısından daha çok bağlantılı ekleme seçeneğinizin olduğunu bilmeniz gerekir. Reklam uzantıları şeklinde isimlendirilir. Google adsense, kullanacağınız uzantıların ve diğer reklam uygulamalarının reklamlarının performansını ne şekilde etkileyeceğini tahmin eder.

Kullanıcıların arama bağlamı, genel itibariyle reklamlarını açık artırmasında bağlamı son derece mühimdir. Reklam sıralaması hesaplamaları yapılırken, kullanıcının girmiş olduğu arama terimleri, arama işlemlerinin gerçekleştirildiği saatte kullanıcılarının bulunduğu yer ile kullandıkları cihazın çeşidi. Örneğin mobil cihaz ya da masaüstü olabilir. Aramanın zamanı ile arama terimlerinin nitelikleri ve sayfada gösterilen diğer reklamlar gibi neticeleri ile kullanıcıların diğer gösterge ve özellikleri dikkate alınır.

Bir açık artırmanın rekabet gücü ile alakalı konuya baktığımızda aynı konum açısından rekabet eden iki reklam uygulamasının reklam sıralamaları birbirine benzediği takdirde her birinin o konumu kazanma olasılığı benzerlik gösterecektir. Reklam verenin verdikleri reklamlar arasında sıralamadaki fark meydana geldiğinde, sıralaması yükselen reklamların kazanma ihtimali daha çok olacaktır. Fakat aynı zamanda, kazanma ihtimalinin artış göstermesi açısından çok daha yüksek bir tıklama başına maliyet ödenmesi gerekir.

Reklam sıralaması eşikleri ile ilgili konuya baktığımız zaman kaliteli reklamlar elde edilmesine aracılık etmek amacıyla bir reklamın gösterilmesi açısından ulaşılması gerekli olan en az eşikleri belirlemek gerekir.

Konusu reklamlarınızın ve açılış sayfanızın kalitesi açısından konuya baktığımızda Google adsense, reklamlarınızın ve reklam içerisinde bağlantısı verilmiş olan web sitelerinin, onu görecek kullanıcı açısından ne şekilde ilgili ve yararlı olduğuna dikkat edilir. Reklamlarınızın kalitesi ile alakalı yapılacak çeşidi değerlendirmeler, kalite puanınız da özet şeklinde sunulur. Kalite puanını ise Google adsense hesabınız dan takip edebilir ve böylelikle iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Yapacağınız teklif açısından konuya bakacak olursak, teklif belirleyerek aslında reklamlarınızı yapılan bir tıklama açısından ödemek istediğiniz en çok tutarı Google adsense uygulamasını Böylelikle bildirmiş olacaksınız. Gerçekte ise ödemiş olduğunuz tutar, genel itibarıyla Bu tutardan çok daha düşüktür ve böylelikle teklifinizi talep ettiğiniz zaman dilimi içerisinde değiştirebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir