Inkscape Nedir?

Inkscape Nedir?

Inkscape, Windows, Mac OS X ve GNU/Linux için profesyonel bir vektör grafik düzenleme programıdır. Profesyonel ve amatör tasarımcılar tarafından illüstrasyonlar, simgeler, logolar, çizelgeler, haritalar ve hatta web grafikleri gibi çeşitli görüntüler oluşturmak için dünya çapında kullanılmaktadır. Inkscape, W3C ücretsiz standart SVG’yi (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri) kullanır ve ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır. Inkscape, diğer popüler vektör grafik düzenleyicilerine benzer güçlü çizim araçlarına sahiptir. Diğerlerinin yanı sıra SVG, AI, EPS, PDF, PS ve PNG dosya formatlarını içe ve dışa aktarabilir. Zengin özellikler, basit arayüz, çok dilli destek içerir ve genişletilebilir: kullanıcılar eklentileri kullanarak özellikleri özelleştirebilir. Inkscape projesinin büyüyen bir uluslararası kullanıcı topluluğu var ve başlamanıza yardımcı olacak çok sayıda öğrenme materyali vardır.

Inkscape’i Kim Oluşturdu?

Inkscape çok sayıda insan tarafından yazılmıştır ve yazılmıştır. Her biri kendi katkılarının telif hakkına sahiptir. Yazarlar, projenin teknik ve içerikle ilgili hedeflerini tanımlamaya katılırlar. Programcı olmayan birçok kişi de projenin başarısına katkıda bulunur ve projenin önemli bir parçası olarak kabul edilir. “Inkscape Katkıda Bulunanlar” ve “Inkscape Projesi” terimleri, onu gerçek “Inkscape” yazılımından ayırt etmek için toplu katkıda bulunanlara ve kuruluşa atıfta bulunmak için kullanılabilir.

Inkscape Ne Yapabilir?

Inkscape, kısaca listelenen birçok özelliğe sahiptir;

-Nesne oluşturma: çizim (kalem, tükenmez kalem ve kaligrafi araçları), şekil araçları (dikdörtgenler, elipsler, çokgenler, spiraller), metin aracı, piksel grafikleri yerleştirme, klonlar (nesnelerin “canlı” bağlantılı kopyaları)

– Yol düzenleme: düğüm düzenleme (Bezier düğümü tutamaçları, düğümleri taşıma, hizalama, dağıtma), yola dönüştürme (metin nesneleri ve şekiller, ayrıca konturu yola dönüştürmeyi içerir) boolean operatörler, değişen derecelerde yol basitleştirme, yolları birleştirme ve ayrıştırma (içerir dinamik ve bağlantılı ofset nesneleri), piksel grafiklerini vektörleştirin (renkli ve tek renkli yollar)- Metin desteği: çok satırlı metinler, mümkün olan tüm anahat yazı tiplerinin kullanımı, karakter aralığı, harf aralığı, karakter aralığı, metni yola hizalama (metin ve yol daha sonra düzenlenebilir), metin sarmayı şekillere uyarlama (formu doldururken yolu izleyin)- Oluşturma: tam kenar yumuşatma, görüntüleme ve png dışa aktarma için alfa saydamlığı desteği, nesne işleme sırasında nesnelerin tam canlı görüntülenmesi (taşıma, ölçekleme, döndürme, eğme)

Inkscape, vektör grafikleriyle çalışmak için çok ilginç ve kullanışlı bir programdır. Temelde açık kaynak olduğu ve dolayısıyla ücretsiz olduğu için. Ancak öylece oturup hemen başlayabileceğiniz bir program değildir. Bu kısmen, vektör grafikleri ve onların özel özellikleriyle de uğraşmak zorunda olmanızdan kaynaklanmaktadır. Ancak bir kez alıştığınızda ve vektör grafiklerinin sınırsız ölçeklenebilirliklerinin avantajlarını fark ettiğinizde, Inkscape ile pek çok şey mümkün.

Bir fotoğrafı ekranda büyüttüğünüzde kalitenin düştüğünü muhtemelen fark etmişsinizdir. Corel Draw ile daha önce çalışmış olan herkes bu grafiklerin (cdr dosya formatı) kaliteden asla bir şey kaybetmediğini bilir. Nedeni: Fotoğraflar tek tek piksellerden oluşur. Bunlar dosyada (örn. bmp dosya formatında) görüntüdeki konumlarına ve renk değerlerine göre tanımlanır.

Corel Draw ve Inkscape ise vektör grafik programlarıdır. Burada, grafiğin dikdörtgenler, çizgiler veya daireler gibi tek tek parçaları matematiksel formüller kullanılarak açıklanmıştır. Formüllere yatay ve dikey ölçeklendirme faktörleri ekleyin, görüntüyü aynı kalitede yeniden boyutlandırın. Vektör grafikleri fotoğrafları görüntülemek için uygun değildir. Bununla birlikte, vektör grafikleri, nispeten basit şekillere sahip piktogramlar ve çizimler için vazgeçilmezdir, çünkü bu nesnelerin her zaman bilgisayar ekranındaki çıktı ortamının boyutuna göre yeniden ayarlanması gerekir. Inkscape, açık SVG biçimini (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri) kullanır – Mozilla tabanlı web tarayıcıları bunu doğrudan görüntüler. Geliştiriciler, iyi bilinen Windows’larına benzer şekilde çalışan Linux için bir otomatik paketler. Dosya boyutunda her durumda 16 MB’dir. Linux’ta hemen tüm önermeler kendi Inkscape paketlerini de sağlar.

Vektör Grafiği Nedir?

Vektör grafikleri tek tek nesnelerden oluşur. Bunlar geometrik özellikleriyle tanımlanır, örneğin merkezinin konumuna ve yarıçapının boyutuna göre bir daire. Eğriler, belirli noktaların konumunu ve bu noktaları birbirine bağlayan çizgilerin eğriliğini tanımlayan belirli özellikleri saklar. Vektör grafiğindeki nesneler, kolayca değiştirilebilen bir dizi özelliğe sahiptir. Tek bir tıklama ile dolgunun veya kontur çizgisinin rengini tamamen değiştirebilir, kaldırabilir veya bir desenle değiştirebilirsiniz.

Bu tür özelliklere örnek olarak dolgu rengi, dolgu deseni, gradyanla doldurma, anahat rengi, anahat genişliği, anahat deseni, anahat türüdür.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir