Call To Action Nedir?

Call To Action Nedir?

Call to action nedir ve anlama gelir merak edilmektedir kişilerin sıklıkla sorduğu ve yanıt aradıkları bu soru Türkçe anlamı ve dilimizdeki kullanımı bakımdan bir hareket çağrısı ve eyleme geçiren mesaj şeklinde açıklanır. Call to action çağın en önemli pazarlama taktikleri arasında yerini üst sıralarda yer almaktadır. Kullanılan pazarlama taktiği kişiler düzenleme ve tasarımlarını daha da kısa sürede duyurmayı olan talebi arttırmayı amaçlarlar böylelikle pazarlanan ürünler daha göz önünde kullanılabilir bir hal alır. Kişileri yönlendirmek için kullanılan call to action bazı dosyaların indirilmesini sağlamak, etkinliklere olan katılımları sağlamak ve arttırmak son olarak da satışları gerçekleştirmek asıl amaçları arasında yerini almaktadır. Call to action için verilebilecek en yaygın olan örnekler için sınırlı kontenjan, sınırlı stok, hemen indirim, alışverişe başla ve bizimle iletişime geç gibi kimi seçenekler verilebilmektedir. Kişilerin hedefe yönlenmesini sağlayan ve kişilere bir nevi komut veren call to action daha çok dikkat çekmesi adına kişiler tarafından görseller ile desteklenip tasarım olarak daha da zengin hale getirilecektir. Sayfa içerisinde kullanılan renklerin call to action kullanımında kullanılmaması gerektiği daha ilgi çeken renklere yer verilmesi müşterilerin daha çok ilgisini çekmesine ve diğer site ve ürünlerden kolay ayırt edilmesine yaramaktadır. Sayfanın üzerinde gerçekleşen tasarımlar ve call to actionlar sayesinde alınan sonuçlar daha verimli ve elde edilebilir düzeydedir. Call to action kullanımı sayfanın stratejik yerlerinde gerçekleştirilmektedir sayfanın daha çok tıklanılan ve göz önündeki bölümü seçmek ise kullanıcılar kolay deneyim sağlamanın yanında ürünün daha ulaşılabilir olmasına da yarayacaktır.

Call To Action Kullanımının Önemi Nedir?

Call To Action kullanımının önemi özellikle de e ticaret sitelerinde kendi göstermekte ve sıklıkla tercih edilmektedir. E ticaret sitelerinde ekstra bir öneme sahip olan call to action kullanımı bunun en önemli nedeni ise ürünü satın alacak olan potansiyel müşterileri ürüne yönlendirmek müşterilerin sitede aktif olmasını sağlayarak satışların olumlu olarak etkilenmesini sağlamaktır. Belirli olarak kullanılan ve sıklıkla tercih edilen call to action kalıplarından olan bedava kargo, hızlı teslimat, sınırlı stok, indirimi kaçırma, son birkaç gün ziyaretçilerin ürün hakkındaki düşüncesi ve yorumunu etkilemesinin yanı sıra müşterilerin ürünü alma hakkında kararını oldukça etkiliyor. Call to action kullanımını daha önemli ve kullanışlı hale getirecek olan, call to action kalıpların doğru tasarım düzeyleri ile tasarlanması ve seçilecek olan ifadelerin daha düzgün ve ürünle birebir uyumlu olması gerekir. Tercih edilen call to action ifadelerinin uzun olmaması ve site içerisinde kısa ve öz olarak bulunması gerekmektedir böylelikle alıcı potansiyeli olan müşterilerde daha net ve akılcı ifadeler ve izlenim bırakabilir ürünün diğer ürünlere oranla daha alınabilir ve tercih edilebilir olması sağlanabilmelidir. Müşteriyi harekete geçirecek eylemlere yer veren call to action cümleleri e ticaret platformlar üzerinde inceleniyor ve gerekli analizler sonucu doğru ürüne doğru şekilde yerleşmesi sağlanıyor.

Başarılı Call To Action Nasıl Olmalıdır?

Başarılı call to action yazılımı hakkında detaylar ve önemli kimi noktalar bulunmaktadır. Etkili call to action yazımının bilinmesi ve kullanılması tasarıma gösterilecek olan özenle doğru orantılıdır. Sayfaya girecek olan potansiyel müşterilerin ürüne olan ilgisinin artması ve ürünü görebilmesi için call to actionların tasarım olarak daha ön planda yer olması ve görünürlük bakımından daha önce görmesi gereklidir. Önerilen call to action boyutunun 225px genişliğinde ve 45px uzunluğuna sahip olması gerekmektedir. Harekete geçirici unsur olarak da bilinen call to action kullanımının küçük veya daha soluk bir ifadeye sahip olması başarısız olma oranını daha da yükseltecektir. Call to action kullanımında sadece tıkla olarak gösterilmesinin beklenmemesi gerekmektedir ancak daha dikkat çekici ve daha yaratıcı içeriklere sahip olması bir çalışma yapılması gerekmektedir. E ticarette müşteriye verilecek olan değer önerisi sunuluyorsa onların verilmesi ve açık net olarak ifade edilmesi gerekilmektedir. Harekete geçirici olan mesajların net ve anlaşılabilir olması gerekmektedir bunun sebebi ise müşterilerin alışverişlerini tamamlarken daha kısa sürede birçok ürün görme isteğidir, kişilerin aradıkları ürünlere daha hızlı şekilde ikna olmaları verilen ifadelerin kısa ve net olmasından geçmektedir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir