Facebook Audience Network Nedir?

Facebook Audience Network Nedir?

Audience Network, Facebook platformunun dışındaki mobil ve masaüstü cihazlar aracılığıyla web sitelerine veya uygulamalara reklam yerleştirmenizi mümkün kılar. Bu, Facebook kampanyalarınızı genişletmenize olanak tanır. Facebook kampanyası için oluşturduğunuz reklamlar, yayınlandıkları web sitesi veya uygulama için otomatik olarak özelleştirilir. Audience Network ile reklamınız yalnızca Facebook, Messenger ve Instagram’da değil, oyun, müzik veya flört uygulamalarında ve eğlence web sitelerinde de gösterilebilir.

Audience Network’ün Faydaları?

İnsanlara web’de nerede olurlarsa olsunlar ulaşır. Reklamlarınız, herhangi bir ek çaba harcamadan Facebook dışına yerleştirilebilir. Çevrimiçi reklamlarınızla ilgilenebilecek daha fazla kişiye ulaşırsınız. Audience Network reklamları için diğer Facebook reklamlarınızda olduğu gibi hedefleme, açık artırma, dağıtım ve ölçüm sistemlerini belirleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamaları veya web sitelerini, hatta belirli alan adlarını hariç tutabilir, engelleyebilirsiniz. Audience Network ile tüm kampanyalarınızda kullanabilmeniz için bir “engelleyici listesi” de oluşturabilirsiniz. Kampanya başladıktan sonra, reklamlarınızın gerçekte nereye yerleştirildiğini görmek için yayınlanma raporunu kullanabilirsiniz.

Facebook Audience Network Kimler Kullanabilir?

Audience Network, Facebook kampanyalarını genişletmek isteyen tüm reklamverenler için uygundur. Ortalama olarak, reklamverenler Audience Network’ü kullanarak kampanya başına reklam gösterimlerini %6 ila  oranında artırabilir. Örneğin bir Dentsu Network şirketi olan iProspect, müşterilerine reklam sunmak için Audience Network’ü kullanan bir dijital pazarlama ajansıdır. Ortalama olarak, şirketler, yalnızca haber akışındaki reklamları görenlere kıyasla Audience Network’ü kullanan kişi başına yaklaşık  daha fazla gelir elde etti.

Audience Network’te Kalite Nasıl Sağlanır?

Reklamverenler için sonuçları optimize etmek için Audience Network’ü sürekli olarak izlemek ve iyileştirmek oldukça önemlidir. Audience Network’e bir uygulama eklemek isteyen her yayıncı, kapsamlı bir inceleme sürecinden geçiyor. Audience Network’teki yayıncılar, şu anda Facebook Yayıncı Operasyonları ekibi tarafından yüksek kalite ve marka güvenliği açısından incelenir. Bu benzersiz doğrulama süreci, reklamverenlere kampanyalarının yüksek kaliteli ortamlarda görüntülenmesini garanti ediyor. Audience Network reklam yerleşimlerinin etkili olmasını sağlamak için, yakın zamanda Audience Network yayıncılarına platformlarındaki reklamların yeniliklere kıyasla nasıl olduğunu söyleyen Reklamveren Sonuç Puanı’nı geliştirildi. Reklamveren Sonuç Puanı ile yayıncılar, reklamlarının ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirebilir ve reklamverenler için daha da değerli sonuçlar sunmak için yerleşimleri değiştirebilir. Reklamveren Sonuç Puanı, ölçümleri gerçek sonuçlara göre hesapladığı için, bot trafiği gibi dolandırıcılık faaliyetleri ağdan etkin bir şekilde elimine edilebilir ve Audience Network, dolandırıcılıktan sanal olarak korunur. Son olarak, Audience Network’teki yayıncılar ve reklamcılar, ilgi çekici ve çevreye uyarlanmış reklamların daha iyi performans gösterdiğini bilir. Aslında, yerel reklamlar, banner reklamlara göre 5 kata kadar daha ilgi çekicidir ve Audience Network’teki yayıncılar şunu bilir: Audience Network gösterimlerinin €’i artık yereldir.

Audience Network’ü Kullanmaya Başlama

Audience Network, reklamverenlerin erişimlerini Facebook’un ötesine geçerek yüksek kaliteli mobil uygulamalara genişletmelerine yardımcı olur. Mobil uygulama reklamlarınızı Audience Network’te göstermek için, bir reklam oluştururken veya düzenlerken yerleşim olarak “Audience Network”ü kullanmalısınız.

Audience Network Ne Kadar İyi Çalışıyor?

Çoğu zaman olduğu gibi, bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü mesele sadece TBM veya BGBM değil, aynı zamanda bu trafiğin ne kadar nitelikli olduğudur. Özellikle reklamlar mobil uygulamalarda görüntülendiğinde, bir kullanıcı akıllı telefonunda biraz daha hızlı parmaklarla çalıştırmaya başladığında genellikle “yazım hataları” meydana gelebilir. Dolayısıyla Audience Network ile bir test yaparsanız, oluşturulan kullanıcıların gerçekten değerli olup olmadığını takip edebilmek için bu kaynaktan gelen trafiği kesinlikle Google Analytics veya benzeri bir şey aracılığıyla izlemelisiniz. Müşteri kampanyalarında karışık sonuçlar (hem çok olumlu hem de vasat) görüldüğü doğrudur.

Facebook Audience Network Geleceği?

Gelecek zaten nispeten açık. Facebook, Audience Network’ü Google Adwords ve Adsense’e bir web alternatifi olarak konumlandıracak. Facebook açısından bu konuda yapılacak fazla bir şey yok. Mobil web siteleri için beta sürümü, teknik bir karardan çok politik bir karardır, çünkü bir mobil web sitesinde işe yarayan şey normal tarayıcı ekranında daha da fazla çalışır. Facebook, yayıncılara Google’dan daha fazla satış sunabilirse, Audience Network kendini hızla kuracaktır. Bununla birlikte, Facebook’un bu yeni formatı reklamcılar için çekici hale getirmek ve hepsinden önemlisi bunu açıklamak için hala bazı çalışmalar yapması gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir