Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Genel itibariyle bakıldığında mobil uygulamalar, günlük hayatımızın bir parçası haline dönüştü. Günümüzde bankacılık sektöründen eğlence hayatına, sosyal medyadan alışverişe kadar akla gelebilecek her türlü alana mobil aygıtlar damgasını vurmaya başladı. Özellikle de koronavirüsü pandemisi sonrasında dünyada alışveriş ile iletişim ve diğer pek çok işlem artık dijital mecralarda gerçekleştirilmeye başlandı. Böyle olması ise mobil uygulamaların çok daha önem kazanmasına neden oldu.

Mobil bir uygulama geliştirerek sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde mobil uygulama geliştirmek açısından iki alternatif önünüzde bulunacak. Native tipi mobil uygulamalar ile hybrid mobil uygulamalar.

Hybrid Mobil Uygulama

Hibrit mobil uygulama, mobil tabanı bir şekilde geliştirilen uygulamaların web bileşenlerini kullanmak suretiyle arayüzünü görüntüleyen uygulama çeşididir. Birden fazla mobil işletim sistemi üzerinde faaliyet gösterir. Bir tek kod üzerinde yürütülmekte olan platformlarda etkileşimi sağlayan en temel uygulamadır.

Bir hybrid uygulaması; JavaScript, CSS aracılığı ile meydana getirilir. Weblew biçiminde isimlendirilen bir tarayıcı aracılığı ile aktif hale getirilir. Uygulamalar, düşük ve hızlı maliyetli bir süreç ile kullanıcıların karşısına çıkarken, native mobil uygulamalarda ise bir tek işletim sistemine uygulama yazma ihtiyacı doğurmaz. Hazırlanan kalıbın değişik sistemlere uyarlanması böylelikle mümkün hale gelmektedir. Hybrid uygulamalarda ise düşük ve hızlı maliyet söz konusudur.

Hybrid Mobil Uygulamanın Tercih Edilme Sebebi Nedir?

Artık günümüzde mobil uygulamalar, dijital platformların çok önemli bir parçası haline dönüştü. Bir tek uygulama ile milyonlarca dolarlık gelirim kazanılması da mümkün hale geldi. Özellikle de küresel çapta bulunan uygulamalar, çok daha fazlasını kazandıracak çeşitli alternatiflere sahiptir.

Zaman sınırı bulunan ve hızlı aksiyon gerektiren çeşitli işlerde hybrid mobil uygulamalar, en kaliteli çözüm üretir. Oldukça hızlı bir biçimde hazır hale getirilen hybrid mobil uygulama ile uygulama mağazalarında hızlı bir şekilde yer alınabilir. Böyle olması halinde rekabet açısından ön plana çıkma ve düşük maliyet avantajı sağlar.

Hybrid Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Hedef cihazların özelliklerinden yararlanmak oldukça basit bir kod haline dönüşüyor. Değişik işletim sistemlerine has yazılan kodlar yerine sadece bir tek kod temeline dayanan uygulamalar üzerinde çalışır. Böylelikle güncelleştirme ve yönetim işlemleri çok basit bir hale gelir.

Hem Android hemde iOS işletim sistemlerinde aynı anda uyum sağlama özelliği taşır.

Hybrid uygulamalar, hızlı bir şekilde özellik sunduğu kadar aynı şekilde düşük maliyeti bir süreç doğuruyor. Native uygulamalar açısından geçerli olan her işletim sistemine has kodlama yerine yalnızca uyarlamak yetiyor,

Hybrid mobil uygulamalar, esasında html-css ya da JavaScript ile ortaya çıkmıştır. Hazırlanan temel uygulama perspektifini bütün işletim sistemlerinde uygulamak mümkün hale geliyor.

Hybrid Mobil Uygulamaların Dezavantajları Nelerdir?

Hybrid mobil uygulamaların kullanıcı deneyimi, native uygulamalarda olduğu kadar iyi değildir. Özellikle de çeşitli oyun uygulamalarında problem yaratabilir.

Hybrid mobil uygulamalarda arayüzünü görüntülenmesi açısından webeiew bileşenlerin mevcuttur. Bu bileşen ise JavaScript kodunu da faaliyete geçirir. Bu nedenle performansı bazı durumlarda yeterli gelmeyebilir.

Hybrid mobil uygulamaların avantajları olduğu kadar dezavantajlarının olduğunu zaten makalemizin başında söylemiştik. Bu uygulamaların genel itibari ile performans başta olmak üzere uygulamadan beklentiye bağlı bir şekilde değişiklik gösterebilir. Uygulamanın kullanım kapasitesi ve performansı da kullanım alanı ve kullanım biçimine göre değişiklik gösterebilir.

Eğer ki mobil bir uygulama geliştirmek ve de sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde önünüzde bulunan 2 yöntemi de mükemmel bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Mobil uygulamalar, karma veya melez biçiminde ifade edilen hybrid mobil sistemler şeklinde geliştirilmiştir. Böyle uygulamalara melez ya da karma hale dönmesinin esas sebebi ise genel uygulama mantığı perspektifinde yüklenmesine rağmen içerisinde bir ve uygulamasının açılmasıdır. Böyle uygulamalar esasında html CSS veya JavaScript aracılığı ile geliştirilmiştir. Esasında ve diğer biçiminde isimlendirilen bir tarayıcı aracılığı ile aktif hale dönüştürülür. Genel itibariyle beklentilerin çok daha düşük olduğu, çok daha hızlı tüketimi odaklı ve aciliyet gerektiren durumlarda kullanım avantajı sunar. Zaman problemi yaşayan pek çok kullanıcı, sanal mağazalarda hızlı bir biçimde bulunmak adına hybrid mobil uygulamalara pratik bir şekilde yönelebiliyor.

Hybrid Mobil Uygulamalar Güvenli Midir?

Eksiksiz ve kaliteli bir biçimde yazılımı gerçekleştirilen hybrid uygulamalar açısından güvenli olduğunu söylememiz mümkündür. Yani buradaki risk faktörü esasında diğer mobil uygulamalarda olduğu gibi düz. Fakat kodlama işlemlerinin sağlıklı bir biçimde oluşturulması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir