Google Haritalar SEO’su Nedir?

Google Haritalar SEO’su Nedir?

Bu makalemizde Google haritalar seo çalışmaları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bu çalışmaların uygulanması halinde Google haritalarda performansınızda zaman içinde iyileşmeler göreceksiniz. Google arama motorunda standart sıralamalar kadar harita neticeleri de büyük bir öneme sahiptir. Google haritalarda ‘benim işletmem’ uygulaması kullanılarak üst sıralara çıkılabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda Google arama motoru ile Yandex arama motoru gibi arama motorlarının haritada seo çalışmalarının çok daha önemli olduğunu söylememiz gerekiyor.

Google Harita SEO İle Yerel Sıralamanızı Nasıl Yükseltirsiniz?

Yerel aşama sonuçları, işletmenin adresi veya işletmelere yakın yerleri arayan kullanıcılara görülmektedir. Google arama motoru ile diğer arama motorlarında gerçekleştirilen aramalarda büyük olasılık ile arama gerçekleştirilen konuma yakın yerel neticeler listelenir. Fakat her zaman bu durum böyle değildir. Örnek verilmesinde fayda vardır ki Google arama motorunda kebapçı biçiminde yapılan bir arama daha yakınınızdaki neticeler gösteriliyor.

 Google Haritalarda Bilgilerinizi Güncelleştirin

Mal ya da hizmet üretim ya da satışını gerçekleştiren işletmenizin Google harita sonuçlarında yer alması açısından özellikle de bölgesel arama sonuçları için ‘Google benim işletmem’ bilgilerini iyileştirmeniz gerekir. Google benim işletmem uygulamasındaki alanları doğru bir biçimde doldurmak suretiyle aramalarda üst sıralardaki yerinizi alabilirsiniz.

Google Harita SEO Çalışmaları İçin Neler Yapılabilir?

Google arama motoru üzerinde gerçekleştirilen bütün aramalarda kullanıcı deyimleri ön plana çıkar. Bu sebeple arama neticeleri değen ilgili neticelere geri verilir. İşletme adı başta olmak üzere adresi ile telefon bilgileri, çalışma saatleri ile işletme ile ilgili ayrıntılar, resimleri ile hizmetler Google arama motoru sonuçlarında ortaya çıkar.

Konum Doğrulama İşlemlerinin Yapılması

Mal ya da hizmet üretim ya da satışını gerçekleştiren işletmenizin Google arama motoru tarafından doğrulanması oldukça önemlidir. Google haritalarda üst sıralara yükselmek istiyorsanız o halde işletme konumunu doğrulamanız gerekir. Konum doğrulamak amacıyla öncelikli olarak ‘Google benim işletmem’ uygulamasında işletmenin oluşturulması, giriş yapılması, açık adresin yazılması ve daha sonrasında ilerlemek gerekir. İşletmenizin olduğu bölüme kırmızı biçimde konum açısından işaret koymanız gerekecektir. İşletmek kategorisi seçimini yapınız ve daha sonrasında işletmenizin telefon numarası ile web sitesini yazdıktan sonra doğrulama işlemleri açısından ilerlemeye devam ediniz.

Çalışma Saatlerini Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

Google arama motorunda ya da haritalarda ilk sayfalarda bulunmak istiyorsanız o halde işletmenizin çalışma saatlerini doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Çalışma günlerini ve tatillerini, varsa eğer özel çalışma saat ya da bilgilerini girmek suretiyle potansiyel müşterilerinize ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz. Müşterilerinize ne zaman açık olduğunuzu ve işletmenizi hangi gün ve hangi saatlerde ziyaret etmeleri açısından vermenizde fayda olacaktır.

Yorum Yaptırıp Cevap Alabilirsiniz

Potansiyel müşteri kitlenizin işletmeniz den alışveriş yapması veya ziyaret etmeleri açısından kullanıcı yorumları oldukça önemlidir. Bu sebeple sizinle alışverişten memnun kalan müşterilerinize Google haritalar üzerinden yorum yaptırın. Yorumun yapılması genel itibariyle sizin vermiş olduğunuz hizmet ile alakalı bilgileri içereceği için sizde böylelikle kullanıcı ya da ziyaretçi yorumlarına bakarak işletmeniz ile ilgili eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Müşterilerinizin olumlu yorum yapması açısından kampanyalar düzenleyerek onları teşvik edebilirsiniz. Fakat bunu Google arama motoru politikalarına aykırı bir şekilde yapmamız gerekir.

Google Benim İşletmem Hesabınıza Görsel Ekleyin

Google haritalar bölümünde sıralama almanız ile açıklamaların artış göstermesi açısından ilgi çekici ve doğru resimler eklemeniz gerekir. Mal ya da hizmetlerinizi çok iyi bir şekilde dile getiren kaliteli fotoğraflar, sizi çok iyi anlatacaktır. Diğer taraftan ürününüz veya hizmetiniz açısından yayınları paylaşabilirsiniz. Bu yayınlar ile daha güncel kalmanız mümkün olacaktır ve daha çok görüntüleme alacaksınız. Güncel kalmak Google seo çalışmaları açısından oldukça önemli bir sıralama faktörüdür.

Google Haritalarda Sıralama Faktörleri Neler?

  • Google arama motorundaki sonuçlarda en önemli faktör alaka düzeyi değil. ‘Google benim işletmem’ uygulamasında bulunan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak Google tarafından işletmeniz ile ilgili çok daha fazla bilgi edinilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Uzaklık, kullanıcıların Google arama motorundaki arama sonuçlarında alaka düzeyinden sonraki en önemli faktör uzaklıktır. Arama gerçekleştirildiğinde kullanıcı, konum belirtilmediği takdirde mesafe ölçmek amacıyla kullanıcılarının bulunduğu konum baz alınacak ve hesaplama bu şekilde yapılacak.
  • Önem, mal ya da hizmet üretimi ya da satış işlemlerini gerçekleştiren bir işletme her ne kadar da biliniyorsa ne kadar büyük bir marka değerine sahip olsa da o kadar öneme sahip olacaktır. Böylelikle Google arama motorundaki arama sonuçları açısından değil gerçek dünyada da böyle değil. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki büyük oteller başta olmak üzere müzeler, devlet kurumları ile üniversiteler, giyim markaları ile restaurantlar yine aynı şekilde arama sonuçlarında büyük bir öneme sahiptir.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir