Toksik Backlink Nasıl Reddedilir ?

Toksik Backlink Nasıl Reddedilir ?

Arama motoru sıralamalarında önemli rol oynayan backlinkler, kimi zaman kötü niyetlerle kullanılarak sıralama kaybına neden olabiliyor. Zararlı backlinkler ziyaretçi kaybına yol açmanın yanı sıra ceza alma riski de barındırıyor. Bu sebeple sitedeki toksik bağlantılar erkenden tespit edilmeli ve temizlenmeli. Peki toksik backlink nedir? Toksik backlink nasıl reddedilir? 

Toksik Backlink Nedir?

Dijital sektörlerde artan rekabete paralel olarak çeşitli negatif SEO çalışmaları yürütülmektedir. Yönlendirilen zararlı geri bağlantılar ile sitenin Google tarafından olumsuz değerlendirilmesi ve sıralama kaybı hedeflenir.

Toksik backlink, başka platformlardan web sitesine yönlendirilen kötü niyetli geri bağlantılardır. Bu zararlı bağlantılar, sitenin değerini düşüren ve doğal olmayan backlink çeşitleridir. Doğru ve yerinde kullanılan backlinkler web sitesinin etki alanını güçlendirirken, zararlı backlinkler ise site otoritesini düşürebilmektedir.

Toksik Backlinkler Nelerdir?

Toksik backlinkler, site sahibinin bilgisi dışında gerçekleşen negatif SEO faaliyetleriyle oluşturulabileceği gibi siteye çok sayıda organik olmayan bağlantı almasıyla da oluşabilir. Bu zararlı geri bağlantılar;

– Sitenin yüksek spam puanı almasına,

-Sitenin Google cezası almasına,

-SEO çalışmalarını olumsuz etkileyerek sıralama, trafik ve satışlarda azalma yaşanmasına yol açabilmektedir.

Web sitesiyle doğrudan alakası bulunmayan bağlantılar toksik backlink olarak değerlendirilir. Sitenizin sıralamasını olumsuz etkilemeyecek, doğru ve kaliteli bir backlink profili için şu türde bağlantıları tespit ederek sitenizden kaldırmalısınız:

Yetişkin veya yasadışı içerikli sitelerden gelen

Google tarafından ceza almış sitelerden gelen

Otomatik backlink oluşturma araçlarıyla üretilen

Düşük otoriteli sitelerden sağlanan

Yabancı web sitelerinden gelen alakasız bağlantılar

Spam web sitelerinden gelen

Gizli backlinkler

Tanıtım ve reklam bağlantıları

Bağlantı dizinlerinden gelen

Blog yorumlarından gelen çok sayıda backlinkler

Sitenin arama motoru görüntülenmelerine azalma yaşamamak, çeşitli spam ve cezalara maruz kalmamak için düzenli olarak backlink kontrolü yapılmalıdır. Yukarıdaki gibi siteye zararlı backlinklerin belirlenmesi halinde bunların Google’a bildirilmesi ve reddedilmesi gerekir.

Toksik Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Negatif SEO çalışmalarının olumsuz etkilerini yaşamamak için erken toksik backlink tespiti ve reddi büyük önem taşır. Siteye zarar gelmesini engellemek adına backlinklerin belirli aralıkla tek tek incelenmesi, toksik olanların belirlenmesi gerekir. Ancak sitelerin backlink kontrolünün manuel olarak yapmak pratik ve kolay bir işlem değildir. Bu tür işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek pek çok SEO aracı bulunur.

Semrush aracını kullanarak toksik backlink tespiti yapmak mümkündür. Bunun için “Backlink Audit” kısmına web sitesi ismi yazılmasıyla oluşturulan raporu incelemelisiniz. Bu raporda backlinklerin otorite ve toksiklik skoru gibi analizlere ulaşılabilir. Rapordaki zararlı geri bağlantılar bir txt dosyasında toplanabilir.

Ahrefs SEO aracından faydalanarak domain rating değeri düşük, spam skoru yüksek linkler tespit edilebilir. Bunun için Ahrefs aracında bulunan ‘gelen linkler’ bölümü kullanılmalıdır. Toksik olduğu belirlenen backlinkler export işlemiyle Google Disavow aracına aktarılarak link reddetme işlemi yapılabilir.

Google Disavow ile Toksik Backlink Nasıl Reddedilir?

SEO uzmanlarının sıkça yaptığı toksik backlink reddetme işlemiyle siteye zarar veren geri bağlantılarla mücadele edilir. Böylelikle sitenin otorite ve ziyaretçi kaybının önüne geçilmektedir.

Zararlı geri bağlantıları reddetmek için kullanılan en etkili araç Google Disavow Link aracıdır. Bir Google aracı olan Disavow ile web sitesindeki toksik backlinkler tespit edilerek bu linklerin tanınmadığı Google’ a bildirilir. Bu sayede olası Google cezalarından kurtulmak mümkündür. Google Disavow ile toksik backlink reddetmek için uygulamanız gereken adımlar şunlardır:

Zararlı linkleri reddetmek için öncelikle com/webmasters adresine giderek oturum açın.

Açılan sayfada zararlı linkleri reddetmek istediğiniz web sitenizi seçin.

Kontrol panelinden arama trafiği/ sitenize bağlantılar adımlarını izleyin.

Gelen ekrandan sitenizdeki backlink sayısını ve hangi web sitelerinden geldiklerini görüntüleyebilirsiniz.

‘Diğer’ seçeneğine giderek toksik backlinkleri belirleyin.

Reddetmek istediğiniz toksik bağlantıların linklerini .txt dosyası olarak kaydedin.

com/webmasters/tools/disavow-links adresinden web sitenizi seöip ‘bağlantıları reddet’ seçeneğine tıklayın.

‘Dosya seç’ e tıklayarak reddetmek istediğiniz linklerin bulunduğu .txt dosyasını yükleyin. Zararlı backlinkleri belirleyip .txt dosyasında listelemek için Disavow ya da yukarda belirtilen Ahrefs, Semrush, Link Detox gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

‘Gönder’ seçeneğine tıklandığında tespit edilen toksik backlinkler 1-2 hafta içinde web sitesinden kaldırılmaktadır.

Web sitesindeki istenmeyen backlinkler kaldırılırken temkinli hareket edilmelidir. Bu işlemi SEO konusunda uzman kişilerin yapması gerekmektedir. Çünkü backlink reddetme işlemi yapılırken yanlışlıkla site için faydalı backlinklerin de kaldırılması sitenin arama motorlarında görünürlüğüne zarar vermektedir. Bu sebeple, reddedilmek istenen geri bağlantıların kontrolü dikkatlice yapılmadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir