Google Ads Teklif Stratejileri Nelerdir?

Google Ads Teklif Stratejileri Nelerdir?

Çeşitlilik gösteren Google Ads reklam stratejileri, işletmeye uygun olacak şekilde tercih edilmelidir. Doğru reklam stratejisi uygulanarak maliyetler düşürülebilir. Tercih edilen teklif stratejisi, kampanya performansına ve elde edilecek kar oranına etki etmektedir. Aynı şekilde yanlış teklif stratejisiyle bütçe boşa harcanarak zarar edilebilir. Kampanyalara teklif stratejilerini doğru seçmek ya da gerektiğinde değiştirmek, dönüşüm oranlarında ciddi farklar oluşturmaktadır.

Google Ads reklamlarında elde edilmesi hedeflenen sonuçlar, teklif stratejileri ile sağlanmaya çalışılır. Tercih edilen stratejiler ile gösterim, tıklama ya da dönüşüm alma üzerine odaklanılabilir.

Peki teklif stratejisi nedir? Google Ads teklif stratejileri nelerdir? Bu yazımızda Google Ads teklif stratejileri ve kullanımları konusunda bilgi verdik.

Teklif Stratejisi Nedir?

Google Ads teklif stratejilerinde en temel amaç reklamların tıklanma ve görüntülenme miktarını arttırmaktır. Yani verilen reklamlardan sağlanan karlılığın artması için maksimum dönüşüm sağlanması gerekir.

Kampanyalarda kullanabileceğiniz farklı teklif stratejileri bulunmaktadır. Teklif stratejisi, temelde iki odağa dayanır. Bunlar;

-Kampanyanın hedef ağı (Arama veya görüntüleme)

-Gösterim, görüntüleme, tıklama ve dönüşümler

Hedef kitleye, kampanyaya ve işletmeye en uygun teklif stratejisini seçmek gerekir. Bu sayede daha fazla görüntülenme ve tıklama almak, marka bilinirliğini arttırmak, iyi dönüşümler elde etmek mümkündür.

Google Ads Teklif Stratejileri

Kampanya performansını arttırmak için kullanılabilecek Google Ads teklif stratejileri oldukça çeşitlidir. Sistemde farklı kampanya türleri için farklı stratejiler bulunmaktadır. Google Ads teklif stratejileri şunlardır:

  1. Manuel Tıklama Başına Maliyet

Manuel tıklama başına maliyet, tüm tekliflerin tek tek manuel yönetildiği teklif stratejisidir. Anahtar kelime ve yerleşimler vasıtasıyla reklamlara farklı teklifler belirlenebilmektedir.

Bu reklam stratejisi, kampanya üzerinde daha çok kontrol sağlamaktadır. Özellikle ilk kez reklam veren kişilerin reklam performansını kolayca izlemesini ve az ücret ödemesini sağlar.

  1. Hedef EBM Teklifi

Hedef EBM teklifi (Edinme Başına Maliyet), hedeflenen maliyet ya da altında en çok dönüşümü elde etmeye yönelik bir stratejidir.

Hedef EBM stratejisi, makine öğreniminden faydalanarak geçmiş verileri analiz eder. Bu analiz sonucunda her açık arttırmada etkili teklifler belirler. Dolayısıyla belirli edinme maliyetiyle maksimum dönüşüm almaya odaklanılır.

  1. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet (GTBM), manuel tekliflerde olduğu gibi dönüşümleri arttırmayı hedeflemektedir. Hem görüntülü, hem de arama reklam kampanyalarında kullanılabilen bu strateji ile maliyet sabit tutulurken alınan dönüşümler artabilmektedir.

Gelişmiş tıklama başına maliyette anahtar kelime ve reklam gruplarının maliyeti kişi tarafından belirlense de algoritma bu değerleri optimize eder. Böylelikle, satışı olumlu etkileme olasılığı doğrultusunda Google, teklif tutarında artış veya azalış yapabilir.

  1. Hedef ROAS

Hedef ROAS, elde edilen gelire göre çalışan otomatik bir teklif stratejisidir. Bu stratejiyi kullanırken dönüşüm değerlerini yakından takip etmek gerekir. Ancak hedef ROAS teklif stratejisini kullanabilmek için kampanyanın son 1.5 ayda en az 20 dönüşüm almış olması şarttır. Kampanyadaki dönüşüm oranı arttıkça, sistemin doğru çıkarımlarda bulunma oranı da artmaktadır.

Reklam harcamalarıyla elde edilen gelir hedefinin yüzdesel olarak makinaya tanımlanmasını sağlamaktadır. Hedef ROAS, (satış ÷ reklam harcaması maliyeti) x 0 formülüyle hesaplanmaktadır. Girilen değere göre teklifler optimize edilir.

  1. Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma

Dönüşümleri en üst düzeye çıkarma, en basit teklif stratejilerinden biridir. Bu stratejide Google, belirlenen bütçe dahilinde alınacak dönüşümü maksimuma çıkarmak için teklifleri otomatik optime eder. Bu sayede anahtar kelime, reklam grupları, yerleşimler için ayrı teklif tutarı belirlenmesine gerek kalmaz. Mevcut bütçeyle en fazla dönüşümü elde etme hedefiyle çalışmaktadır.

  1. Görüntülenebilir Gösterim Başına Maliyet

Görüntülenebilir gösterim başına maliyet (gBGBM) ile görüntülü reklam kampanyaları ve Youtube reklamları gibi alanlarda marka bilinirliğini arttırmak hedeflenir. Bu tür reklamların yarısı ekranda bir saniyeden uzun süre kaldığında görüntülenmiş olarak sayılır.

Görüntülenebilir reklamlarda ödeme yapılabilecek maksimum ücret belirlenebilmektedir. Bu sayede belirlenen ücretten fazlası ödenmemiş olur.

  1. Bin Gösterim Başına Maliyet

Bin gösterim başına maliyet (BGBM), sadece gösterime dayalı teklif verilen bir stratejidir. Bu doğrultuda, bütçe dahilinde en fazla görüntülenme miktarına ulaşmak hedeflenir. Video ve görüntülü reklamlarda marka bilinirliğini sağlamak amacıyla kullanılan BGBM stratejisinde, her bin gösterim başına ödenecek ücret seçilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir