Kalite Puanı Nedir? Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kalite Puanı Nedir? Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Bu makaleyi okuduktan sonra elde edeceğiniz kazananlar arasında;

Kalite puanı nedir ve ne işe yarar?

Kalite puanını belirleyen faktörler nelerdir?

Panelde kalite puanınızı nereden görebilirsiniz?

Tıklama oranı nedir?

Tıklama oranı nasıl artırılır?

Kalite puanı nasıl kontrol altına alınır?

Sorularının cevapları yer alacaktır.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı; Google ads. ve arama reklamlarında sizin için en önemli olan konuların başında geliyor. Sizin özet ile reklamlarınızın başarısını sağlayan en büyük faktördür.

Puanı Ne İşe Yarar?

Kalite puanı, biraz daha detaylarına gireceğiz fakat özet halinde söylememiz gerekirse, reklamlarınızın sıralamasını belirleyen ve reklamlarınızın kalitesini sıralayan çok önemli bir faktördür. Kalite puanı denildiğinde ise 1 ile 10 arasında bir puanlama içinden sizin reklamlarınızın kalitesini belirleyen ve reklamlarınızdaki anahtar kelimelerin kalitesini belirleyen bir puanlama sistemidir. Yani sizler, herhangi bir anahtar kelime ile reklamlara çıktığınız zaman örneğin dış cephe montalama kelimesi ile reklama çıkacaksınız ve sizin bu dış cephe montalama kelimesindeki kalite puanınız, 10 üzerinden 9 olursa siz, 50 kuruş ile 1. Sırada olabilirsiniz. Fakat aynı kelime de bir rakibinizin kalite puanı 10 üzerinden 4 olursa eğer oha rakibiniz, 5 lira ile 1. Sırayı anında ele geçirebilir. Yani burada aslında tıklama başına maliyetler aslında çok fazladır ve bütçeyi de çok fazla düşüren bir faktör aslında ortaya çıkmaktadır. Kalite puanı, ha reklamlarınızın ve bu reklamların yönlendirilmiş olduğu sitenin açılış sayfasını uygunluğu ile ilgili yapılan bir puanlama sistemidir. saat içerisinde bir güncellenmektedir. Kalite puanı, reklam sıralamalarını belirleyen faktörlerin başında gelir.

Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Genel itibariyle baktığımızda kalite puanını arttıran 5 temel faktör vardır. Hadi şimdi gelin hep beraber kalite puanını arttıran bu 5 faktörün ne olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini ele alalım.

Reklamlarınız İçin Beklenen Tıklama Oranı: Normal şartlar altında herhangi bir anahtar kelimenin Google arama motorunda yazıldıktan sonra enter tuşuna basılması ile kullanıcıların karşısına bir sayfa üzerinde genel itibariyle 21 adet sonuç çıkar ve bütün bu açıklamaların en az %5’ine sahip olmak aslında günlük bütçe ile TBM bütçesini artırmak gerekir.

Reklam Alaka Düzeyi: Burada reklam metninizde, açıklamanızda ve kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerinizi fazla kullanmanız gerekir. Bunu ise bilindiği gibi reklam kampanyaları oluştururken sıklıkla kullanılır.

yönlendirilen Sitenin Açılış Hızı: Kullanıcılar geldi ve reklamları tıkladı. Hangi siteye gidecek peki? Anahtar kelimemiz olan dış cephe montalama sitesine gidecek veya bu sitenin açılma hızı eğer ki 4 ile 5 saniyeden daha uzun devam edecekse o zaman Google diyor ki kullanıcıya kötü bir deneyim yaşattınız, dolayısıyla kalite puanı düşürülecek.

Site Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

 Google platformunun kendisinin sağlamış olduğu bir hizmet var. Google hız testi yazdıktan sonra enter tuşuna bastığınızda karşınıza çıkacak ilk sonuca erişim sağlarsınız ve daha sonrasında oradaki arama motoruna web sitenizin linkini gireceksiniz. Erişim sağlandıktan sonra siteniz ve sitenizin hızı ile ilgili çeşitli verilere ulaşacaksınız. Orta düzey veya üst düzey olması sizin için ideal olacaktır. Önemli olan sitenizin açılış hızlıdır.

Açılış sayfası deneyimi: Kullanıcılar, sizin reklamlarınızı tıkladığı zaman gideceği sayfanın sizin reklamla belirtmiş olduğunuz kavramlarla oldukça yakından ilişkili olması gerekir. Gerekli sayfada sizin sunmuş olduğunuz reklam metinlerinde geçirmiş olduğunuz anahtar kelimeleri oldukça fazla bir şekilde kullanmanız gerekecektir ki ziyaretçi, anahtar kelimeyi girdikten hemen sonra sizin reklamlarınızı yapıştırdığınız site alanı her neresi ise oraya çok öyle bir şekilde erişim sağlayabilsin diye.

Reklam uzantılarının kullanımı: Herhangi bir web ya da blog sitesinde çeşitli reklam görsellerini kod sistemi ile yerleştirdikten sonra ziyaretçilerin bu reklamlarınızı ulaşması ve daha sonrasında ise sizin Google adsense ve Google ads yöntemlerinden para kazanmanız açısından reklam uzantılarını sıklıkla kullanmanız gerekir. Reklam uzantılarını tıklayan bir tüketicinin evlilik otomatik bir şekilde sizin anahtar kelime ile belirlemiş olduğunuz sayfaya yönlendirilmeli ve reklamları tıklamalı.

Kalite Puanı Arttırmanın İpuçları Nelerdir?

Reklamlarınızı reklam guruplarına ya da kampanyalara bölmek, kalite puanını artırmak açısından oldukça önemli bir stratejidir. Bu sebeple gerekiyorsa her anahtar kelimeye özel değişik reklam kampanyaları ile farklı reklam grupları oluşturmanız gerekir. Gerektiği takdirde her bir anahtar kelime ile ilgili web siteniz açısından farklı web sayfalarını oluşturabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir