Marka Yaratırken İsim Nasıl Bulunur?

Marka Yaratırken İsim Nasıl Bulunur?

Günümüzde, işletme hakkında ilk izlenimi veren marka isimlerini doğru seçmek büyük önem taşıyor. Verilen isim markanın kimliğini yansıtarak algılanma biçimi ve marka değerini şekillendirmektedir. Sunulan ürün ya da hizmetin yanı sıra akılda kalıcı ve yaratıcı bir ad seçimi de güçlü bir marka oluşturulmasında kritik öneme sahip.

Dikkat çekici, anlamlı ve markayı yansıtan bir marka ismi gün geçtikçe zorlaşıyor. Peki marka yaratırken isim nasıl bulunur? Marka ismi seçilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Marka Yaratırken İsim Bulma Yöntemleri

Markaya verilen isim, markanın itibarı ve başarı şansıyla bağlantılıdır. Belirlenen strateji ve kimliğe uygun şekilde marka adı belirlemek için kullanılabilecek farklı yollar mevcuttur. Marka yaratırken isim bulma yöntemleri şunlardır:

Ürün ya da Hizmeti Tanımlamak

Marka isminde satılacak ürün ya da hizmeti tanımlamak en anlamlı yöntemler arasındadır. Internet Explorer ve ülkemizde hizmet veren Getir, hizmetin tanımladığı akılda kalıcı marka adlarına örnektir.

Coğrafi İsimlerden Yararlanmak

Markanın ilişkili olduğu coğrafi isimlerden yararlanmak, yer işaretlerini kullanmak şirketlerin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Türk Hava Yolları, Fiji Water gibi markalar bu yöntemi benimsemiştir.

Kısaltma Kullanmak

Uzun marka adlarının akılda kalması ve telaffuzu zor olduğu için kısaltma kullanmak pek çok şirketin tercih ettiği bir yoldur. Örneğin Kentucky Fried Chicken’ ın kısaltması olan KFC, yalnızca baş harflerin kullanılmasıyla oluşturulan marka adlarındandır.

Kurucunun İsmini Kullanmak

Yeni bir marka adı ararken kurucunun ismini kullanmak özellikle küçük işletmelerde oldukça yaygındır. Şirketi kuran kişinin adını taşıyan dünyaca ünlü büyük markalar da vardır. Walt Disney ve Tom Ford bu markalara örnek gösterilebilir.

Üretilmiş Bir Kelime Kullanmak

Pepsi, Google, Bing, Kodak gibi birçok marka rakiplerden ayrılmak, benzersiz ve akılda kalıcı olmak için sözlükte olmayan bir kelime uydurarak markalaşmıştır. Daha önce var olmayan, üretilmiş bir kelime kullanmak güçlü stratejilerdendir. Doğru uygulandığı takdirde özgün, akılda kalıcı şekilde markayı tanıtmaktadır.

Hibrit İsimler Oluşturmak

En az iki kelimenin kombinasyonuyla ya da hecelerin birleşimiyle hibrit isimler oluşturmak, yaratıcı sonuçlar veren yöntemler arasındadır. Youtube, Microsoft ve Facebook gibi markalarda bu kelime birleşimleri kullanılmıştır.

Marka İsmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazım Kolaylığı

Marka isminin akılda kalması ve kolay ulaşılabilir olması için yazım kolaylığı önem taşır. Yazılması güç ve karmaşık isimler müşterilerin internette arama yapmasını zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple kolay yazılabilen isimler seçmek gerekir.

Olumsuz Çağrışımlardan Uzak Durulmalı

Dilde ve kültürde yer edinmiş olumsuz çağrışımlardan uzak durulmalı, negatif algılar oluşturma riski taşıyan kelimeler marka isminde kullanılmamalıdır. Yurt dışına açılmayı düşünen markalar bu konuda daha titiz davranarak detaylı araştırmalar yapmalıdır.

Özgünlük

Marka ismi seçiminde özgünlük ve orijinallik sağlanmalıdır. Başka markalarla karışmayacak, çağrışım yaptırmayacak isimler seçilmelidir. Aksi takdirde marka reklamları yaparken yanlışlıkla başka bir firma beslenir, SEO çalışmaları olumsuz etkilenir.

Popüler Uzantıların Kullanımı

Markanın alan adı seçilirken standart ve popüler uzantıların kullanımı kişilerin siteye güvenmesini sağlamaktadır. Özellikle .com, net gibi üst düzey etki alanına sahip uzantılara bağlı kalınmalıdır. Çünkü kullanıcılar alan adı girişlerinde alışkanlıklar sebebiyle genellikle .com uzantısı ile arama yapar. Farklı uzantılar sitenin ulaşılabilirliğini azaltmaktadır.

Basitlik ve Kısalık

Marka adı seçimlerinde karmaşıklıktan ziyade basitlik ve kısalık tercih edildiğinde akılda kalıcılık artmaktadır. Başkaları tarafından kolayca anlaşılabilen ve telaffuz edilebilen isimler markanın popülerleşmesine yardımcı olacaktır.

Seçilen isim verilen hizmet ya da sunulan ürünle bağlantılı, kulağa hoş gelen basit bir kelimeden oluştuğu takdirde markanın akılda kalma şansı yüksektir.

Sosyal Medya Hesap İsmi Uygunluğu

Günümüzde marka tanıtımları çoğunlukla internet ve sosyal medya araçlarında yapıldığı için seçtiğiniz ismin müsaitlik durumunu önceden kontrol etmelisiniz. Daha önce başkası tarafından alınmış alan adı ve sosyal medya hesapları markanın karıştırılmasına sebep olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için marka ismini belirlemeden önce sosyal medya hesap ismi uygunluğu kontrol edilmelidir.

Uluslararası Kullanıma Uygunluk

Yurt dışına açılarak global bir marka olma hedefi taşıyan markaların isim seçiminde uluslararası kullanıma uygunluk sağlaması gerekir. Farklı dillerde kötü çağrışımlar yapmayan, özgün, kolay algılanabilir ve akılda kalıcı isimler araştırılmalıdır. Bunun için USPTO Tescil Kontrol ve EUIPO Tescil Kontrol gibi platformlardan yararlanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir