Kişisel Markanız İçin İçerik Pazarlamanın Önemi

Kişisel Markanız İçin İçerik Pazarlamanın Önemi

Alım satım işlemlerinde genel itibariyle bakıldığında müşterilerin şirketlerden değil de daha çok güven duydukları ve bağlandıkları insanlardan satın alma işlemlerini gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bu sebeple bütün başarılı markaların, aslında vizyonlarını yerine getirmek ve misyonlarını daha da ilerletmek açısından etkili ve güçlü liderleri vardır.

Bu bilgilerden yola çıkacağını zaman güçlü bir kişisel markaya sahip olmanın aslında sizi, rekabetten ayıracağını ve çevrimiçi bir itibar meydana getirmenize olanak sağladığını bilmeniz gerekir. Bu sebeple etkili bir kişisel markalaşma açısından insanlarla çok güçlü ilişkisi bulunan bir piyasa lideri olmak son derece önemlidir.

İçerik Pazarlamanın, Güçlü Bir Kişisel Marka Oluşturmadaki Önemi Nedir?

Etkili bir içerik pazarlama stratejisinin oluşturulması ile beraber bireysel marka açısından çok önemli işlere imza atılması sonucunu ortaya çıkarmak mümkündür. Başarılı bir şekilde oluşturulan içerik, marka görünürlüğünü geliştirir ve böylelikle güven arttırır. Şirket değerlerinizi ise gerek mevcut gerekse de potansiyel müşterilere anında gösterme imkanı yakalarsınız. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin yüzde 85’inin genel itibarıyla özelleştirilmiş içerik satın aldıktan hemen sonra bir marka ile ilgili çok daha iyimser hissettiklerini gösteriyor. Diğer taraftan, benzersiz içerik sağlanması durumunda alıcıların Yüzde 65’inin ise kullanıcıdan satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı bakıldığında bireysel marka açısından en önemli silahını aslında içerik pazarlama stratejisi oluşturmak olduğu ön plana çıkıyor. Unutur mamasında fayda vardır kim web sitelerini, blog sitelerini, videoları, sosyal medya hesaplarını, infografikleri ve genel itibariyle İnternet\’te bulunan diğer bütün aksesuarları meydana getiren her şey içeriktir. İçerik, kitleniz ile konuşarak sizin ve markanız ile ilgili çok daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar.

İçerik Pazarlama, Kişisel Marka İçin Nasıl Kullanılmalı?

İçerik pazarlama, genel itibariyle markanızı daha güçlü bir konuma getirmenin en iyi kriterlerinden birisidir. İlgili içerik başta olmak üzere müşterilerin tam olarak neyi temsil ettiklerini bilmesini sağlayacak en önemli araç şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca markanızın adını bilmelerini yeterli olmadığını söylememiz gerekiyor. Diğer taraftan hedef kitlenizin, markanızın yeri adeta doldurulamaz özelliklerini de anlaması gerekiyor.

Yapılan istatistiklere bakıldığında tüketicilerin yaklaşık olarak yüzde 65\’inin içerik okumalarının kendilerini genelde bir ürün aramaya motive ettiğini dile getirdikleri bir dünyada, içeriklerin pazarlanması yöntemini kullanarak çok daha güçlü bir kişisel marka oluşturmak açısından neler yapılması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Başkalarıyla Bağlantı Kurmaya Önem Verin

Sosyal mecralar, influencerlar ile ya da potansiyel bir şekilde müşterilerle etkileşim kurmak amacıyla faydalanılacak nimetler arasında yer alır. Blog sitenizin görünürlüğünü iyileştirmeyi istemeniz halinde diğer blog yazarları ile bağlantı kurmak suretiyle onların gönderdikleri içeriklere bakmanızda fayda olacaktır.

Başkalarını Paylaşmaya Teşvik Edin

Kullanıcıların genel itibariyle çevrimiçi içerik paylaşmak açısından değişik sebepleri olabilir. Okuyucuların, içerikleri paylaşmaları açısından paylaşım gerektiren çeşitli yarışmalar düzenleyerek, anketler oluşturarak, performans kriterlerini göz önünde bulundurarak duygularına dokunarak veya onları eğlendirerek içeriklerinizi paylaşmaya teşvik etmeniz mümkündür.

İçerik Yayınlamanızı Kolaylaştırmak Amacıyla Bir Uygulamadan Faydalanın

Düzenli bir şekilde içerik oluşturmak başta olmak üzere tanıtım işlemlerine hakim olmak oldukça zorlu bir süreci gerektirir. Bu sebeple bir uygulamanın kullanılması ile iletilerinizi planlayabilirsiniz.

Kişisel Markanız İçin İçerik Pazarlarken Şu Hataları Yapmamaya Özen Gösterin

Kişilerin, kişisel markalarını oluştururken içerik pazarlama stratejisinden faydalanmalarının ortaya çıkaracağı kazananlar kadar bazı hataların yapılması durumunu kişisel markanın adeta bir kariyer suikastı şeklinde dönüşüm yapması da muhtemeldir. Bu sebeplerden dolayı içerik pazarlama işlemleri gerçekleştirilirken kaçınılması gereken hatalar şu şekilde sıralanabilir;

Ticari Markanız İle Kişisel Markanızın Uyum Sağlayamaması

Herhangi bir içerik stratejisi ile ilgili faaliyet gösterirken, gerek profesyonel markalarının gerekse de kişisel markalarınızın misyonunu, vizyonunu ve değerlerini uyumlu bir şekilde dönüştürmek son derece önemlidir. Bunu yapmanın en kritik yöntemi ise genel itibariyle firmada ve kişisel sosyal medya hesaplarında değer odaklı bir şekilde içerik yayınlamayı Özen göstermek gerekir. Böylelikle insanlar, sizi adeta bir düşünce lideri şeklinde tanımayacaktır.

Haddinden Fazla Paylaşım Yapmak

Pek çok kişi yada kurum, bireysel marka oluştururken genel itibariyle sosyal medya hesaplarını çok fazla kullanma hatasına düşer. Twitter ya da Facebook gibi sosyal medya platformlarında 1 saat içerisinde pek çok defa gönderi paylaşmak, karşılaşılan bütün unsurları başkalarıyla paylaşmak ve aynı içeriği tekrar tekrar yayınlamak aslında kişisel markanın oluşturulmasından ziyade kişilerin markadan da sizden destek alıp kaçmasına sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı kişisel markanın oluşturulması için içerik pazarlaması yöntemine başvururken kişilerin ya da kurumların öncelikli olarak müşteri odaklı bir şekilde faaliyet göstermeleri ve müşteriyi elden kaçıracak ya da başka platformlara yönlendirecek çeşitli hataların yapılmamasına dikkat etmeleri gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir