Deepfake Nedir?

Deepfake Nedir?

Deepfake nedir ve nelerde kullanılır özellikle zararları nedir insanlar tarafından merak edilmekte ve gelişen teknoloji ve yöntemlerle de kişilerin görebileceği birçok alanda yaygınlaşmıştır. Deepfake yapay zekâ kullanımıyla gerçekleşen ve oluşturularak kullanılan video ve bunun yanı sıra ses dosyalarını oluşturmaktadır. Deepfake kullanımının birçok türü ve seçeneği bulunmaktadır bunların kimileri bir kişinin yüzünün veya kafasının bir başka kişiyle değiştirilmesiyle ya da kişilerin dudak senkronizasyonları ile konuşmalarını değiştirmek onlara söylemedikleri şeyleri söylüyor gibi göstermek de bir ses klonlama veya Deepfake yöntemi olarak da geçmektedir. Bir avatar üzerinden de dijital olarak hazırlanan sentetik yüzler ve gövdelerin sayesinde ölü insanların bile gerekli görsel ve sesli yeterlilikleri ile yaşıyormuş veya konuşuyormuş gibi rahatlıkla gösterilebilmektedir. Deepfake oluşturulma sürecinde makine öğrenme modeli olarak da bilinen sistem sayesinde iki ağın birbirinden daha iyi sonuç elde etmek için yarıştıkları bilinmektedir. Bilgisayarlar arasında oluşturulan klonların yeterince ikna edici olup olmaması dijital klon ile orijinalin karılaştırılmasıyla sistem içinde birebir bir gerçeklik sağlanıyor. Sistem üzerinde sonuçlar birden çok kez tekrarlanıyor ve sonucun gerçeğe en yakın ve kullanıcıyı en yüksek oranla memnun etmesiyle sağlanıyor. Deepfake kullanım olarak oldukça karmaşık olarak gözükse de uygun teknolojik incelemeler sonucunda hem uzmanlar hem de dikkatli bireyler tarafından görsel veya teknolojik bakımdan anlaşılıyor.

Deepfake Kullanımının Tehlikeleri Nelerdir?

Deepfake kullanımının tehlikeleri nelerdir işiler veya kitler üzerinde herhangi bir etki yaratabilecek midir sıklıkla sorulan ve de son zamanlarda karşılaşılan konular arasında yerini almaktadır. Deepfake kullanımının tehlikeleri arasında kişilerin sıklıkla kullandığı sosyal medyanın ve bu medyaların yazılı özellikle de görsel olarak hızla tüketilmesi sonucunda kişilerin birçok görsel ve videoya maruz kalması ve bu içeriklerin ne oranda doğru veya yanlış olduğunu seçmesi konusunda her zaman emin olmamaktadır. Özellikle de kutuplaşmanın ve yanlış haberlerin hızlı yayımlandığı toplumlarda Deepfake kullanarak oluşturulan video görüntüleri insanları veya geniş kitleleri inandırmak için büyük oranlarda fırsat vermektedir. Özellikle de ünlü kişiler ve siyasetçilerin sıklıkla karşılaştığı Deepfake olayları sonucunda geniş kitlelerin büyük oranda inanması sağlanılmaktadır. Kimi inançlara karşı çıkmak, yeni inançlar ve inanışlar yaratmak veya şüphe uyandırmak için yapılan sahte ve düzenlenmiş görüntüler hem sesin hem de görüntünün doğrulanmasında zorluklara yol açmaktadır. Kişilere düşen en büyük görev ve sorumluluk ise doğruluğundan emin olmadıkları görüntü veya ses kayıtlarını paylaşmamak ve toplum içerisinde herhangi bir kargaşaya yol açmasını engellemek olacaktır.

Deepfake Kullanımı Nasıl Tespit Edilmektedir?

Deepfake kullanımı nasıl tespit edilmektedir veya kişilerin anlaması için neler ve hangi ayrıntılar gerekmektedir sorularını cevabı profesyonel olduğu kadar kişilerin dikkatine de bağlı olmaktadır. Sadece teknolojik cihazlar kullanılarak algılanmayan veya uzmana gerek olmayan yöntemlerden ilk olanı içeriği dikkatli olarak incelemek ve sosyal ağlar üzerinden paylaşımı yapılmadan önce doğru olabilir mi veya bunun doğru olması beklendik bir durum mu sorularıyla kendi düşüncesini değerlendirmek olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gerekli olan konu ise kişilerin kısa bir internet araması yapmak olacaktır böylelikle güvenilir kaynaklarda veya güvenilir haber sitelerinde buna dair örnek olup olmadığı konunun gerçekliği bakımından önem arz etmektedir. Görselin veya videonun internet üzerinde aratılması ise kaynağın güvenilir olup olmadığı konusunda kişilere büyük oranda yol gösterecektir. Manipüle dilmiş ve sentetik olan içeriklerin ayırt edilmesi veya ipuçlarının yakalanması zor bir iştir. Bulanık kimi görsel noktalar, ses üzerinde kimi kalitesizlikler, sesteki ani alçalma veya artmalar, uzuvların garipleşmesi veya birbiriyle olan uyumsuzluklarının aşırı ortada olması durumudur. Mükemmel oranlara sahip estetik bir yüz normal oranların dışındaki kulaklar, kontrast kayıpları, saçtaki boyundaki ve dişlerdeki kimi tutarsızlıklar Deepfake tespitindeki en büyük tutarsızlıklar arasındaki yerini almaktadır. Özellikle de uzman kişilerin kullanıcılara olan tavsiyesi video karelerinin teker teker izlenmesi gerekmektedir bunun için ise kimi internet siteleri kullanılabilecekken video oynatıcıları ile de rahatlıkla gerçekleştirilmektedir. Bir diğer ve başka ipuçlarına oranla daha az bilinen yöntem olan dudak takibi ise öncelikli olarak kişilerin kendi konuşmaları ve dudak hareketlerini takip ederek olması gereken öncelikler hakkında davranış ve kendi davranışını karşılaştırması istenir böylelikle doğal ve sahte olan birbirinde ayrılacaktır..

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir