GA4 ve Google Analytics Universal Karşılaştırması

GA4 ve Google Analytics Universal Karşılaştırması

GA4 ve Google Analytics Universal arasındaki karşılaştırma işlemlerinin en temel birbirlerinden ayrıldığı alan kullanımlarıdır. Google Analytics Universal sadece web siteleri için kullanılabilen bir sistem algoritmasına sahiptir. GA4 ise hem uygulamalar için hem de web siteleri için aktif bir şekilde kullanılabiliyor. GA4 algoritmasını Google Analytics Universal’dan ayıran bir diğer özellik ise daha pratik bir şekilde entegre olabilmesidir.

Aynı zamanda GA4 algoritmasında sadece ADS ile sınırlı kalmıyorsunuz. Geniş fonksiyonlu bir hizmet deneyimini sizlere sağlar. GA4 sizlere üst seviye gelişmişlik ölçüm olanağı sağlamaktadır. Google Analytics Universal’da ise bu durum daha aşığı seviyelerde olduğu için GA4 bu alanda Google Analytics Universal sistemini solluyor.

GA4 Özellikleri Nelerdir?

Fonksiyonel özellikleriyle ön plana çıkan sistem döngülerinden birisi de GA4 sistemi olarak biliniyor. Bu sistem sizlere birçok alanda aktif pozisyonda işlemlerinizi gerçekleştirebilme deneyimi sağlar. Sistem kullanıcılarına sunmuş olduğu imkanları geliştirerek daha yeni fırsatlar yararlandırmayı amaçlıyor. Daha smart düzeydeki iç güdülere sahip olması GA4 algoritmasının gelişimini kanıtlıyor. Yapay zeka olanakları bu sistemde çok gelişmiştir. Kapsamlı bir Google ADS entegrasyonu işlemini sizlere hızlı olanaklarda sağlamaktadır. Müşteri odaklı veri akışını sağlayarak müşteri çekme potansiyelinizi artırmanıza yardımcı olan bir sistemdir. Bunun yanında kapsamlı ve ayrıntılı bir veri kontrolü özelliğini sizlere sağlar. Böylelikle verilerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilmenize olanaklar sunar.

GA4 Kurulumu!

GA4 aracı kurulum kolaylığıyla ön plana çıkan son derece gelişmiş bir sistemdir. İlk olarak yapmanız gereken işlem Analytics hesabınıza giriş yapmaktır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar sekmesine tıklayın. Bunun ardından karşınıza çıkacak olan mülk sekmesinin altından GA4 kurulum asistanına giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra UA mülk özelliğini seçin. Böylelikle karşınıza GA4 mülk oluşturma sistemi asistanı çıkacaktır. Başla yazısına tıkladıktan sonra ilerle butonuna basın. Sekme açıldığında sağ alt bölmede yer alan mülk oluşturma butonuna tıklayın.

Bu işlemin ardından mülkünüze göz atın butonuna tıklamanız gerekecektir. Böylelikle kurulum işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Google Analytics Universal Nedir?

Google Analytics Universal her türden internet sitesi için kullanılan bir analiz aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Son derece profesyonel analiz yapabilme olanaklarına sahip olduğu için web sitesi sahipleri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. En önemli özelliklerinden birisi de ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz olarak kolay ve hızlı bir şekilde analiz işlemlerinizi gerçekleştirme olanağına sahip olmakla beraber son derece sistematik bir çalışma olanaklarına sahip durumdadır. Kapsamlı bir analiz hizmetini sizlere sağlar. Farklı analiz metriklerine sahip olmasıyla bilinir. Bütün analiz verilerini teker teker detaylı olarak sınırsız olarak analiz etme olanaklarına sahip durumdadır. Böylelikle sizlere sistemsel bir hizmet deneyimini en ayrıntılı yollardan sunmayı başarıyor.

Google Analytics Universal ve GA4 Aynı Anda Kullanılabilir Mi?

Web sitesi sahiplerinin son günlerde en çok sorduğu sorulardan birisi de Google Analytics Universal ile GA4 aynı anda kullanılabilir mi? Sorusu oluyor. Bu durum son derece mümkündür. Her iki sistem algoritmasını da bir arada kullanabilir, dilediğiniz şekilde işlemlerinizi yönlendirme deneyimine erişebilirsiniz.

Neden GA4 Kullanılmalı?

Daha kapsamlı veri kontrolü işlemleri yapmak istiyorsanız GA4 sizlere geniş opsiyonlu hizmet olanakları sağlar. Google entegrasyon işlemlerinizi sistematik ve profesyonel bir şekilde planlamak istiyorsanız GA4 mutlaka kullanılmalıdır. GA4 müşteri odaklı çalışma olanaklarına sahip olmasıyla bilinir, böylelikle daha fazla müşteriyi çekebilmenize olanaklar sağlar. Hedef kitle oluşumlarını desteklemekle beraber müşteri odaklı çalışma olanaklarına sahiptir. Smart iç görüler özelliği sayesinde sizlere kurumsal bir veri hizmeti sağlar. Tüzel bir oluşum özelliklerine sahip olması algoritmanın ilgi görmesinde etkili olan ana bileşenler arasında bulunuyor.

Hangisini Kullanmalıyım!

Google Analytics Universal ile GA4 birbiriyle entegre bir biçimde çalışıyor olsa da daha kapsamlı ve analizci işlemler  yapmanız için GA4 sizlere avantajlı bir yapı sağlar. Google Analytics Universal daha eski bir sistemdir. GA4 ise yenilikçi fonksiyonlara sahi bütünsel bir işlem türü olarak ön plana çıkmayı başarıyor. Veri analizi kontrolü ve sistem döngüsünü gerçekleştirmek amacıyla GA4 sizlere üst seviye standartlarda oluşum özellikleri sağlamakla beraber kalitesini her alanda konuşturuyor.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir