SEO Vaka Çalışması Nedir?

SEO Vaka Çalışması Nedir?

SEO vaka çalışması, İngilizce terim olarak Case Study anlamına gelmektedir. Case Study, yani Türkçe karşılığı vaka çalışması, analiz türü bir araştırma yöntem uygulamasıdır. SEO vaka çalışması ile üzerinde çalışılan herhangi bir proje hakkında genel analiz yapmak üzere kullanılır. Böylece ‘’projenin neden başarısız olduğu ya da başarısız olma olasılıkları nelerdir?’’ gibi konularda bilgiler vermektedir. Aynı zamanda çok fazla bilinmediği için kullanım bakımından yaygın değildir. Ülkemizde çok fazla bilinmese de hızlı şekilde adı duyulmaya başlamıştır. Bu nedenle web siteleri tasarımı, TEOG, SEM, Video pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve dijital pazarlama ile mobil uygulama gibi daha birçok alanda SEO vaka çalışması yapılmaktadır.

SEO Vaka Çalışması (Case Study) Nasıl Yapılır?

SEO vaka çalışması (Case Study) yapmak için, kurumların ve kuruluşların hakkında birçok bilgi ve materyaller kullanılmaktadır. Case Study verilerin tamamı ile vaka analizinden oluşmaktadır. Proje için sunulan bütün bilgilerin veya verilerin birleştirilerek analiz yapılması ve görsel araçlar kullanılarak düzenli şekilde sunulması gerekmektedir. Vaka çalışmasında istatistiki verilere dayalı olarak mülakat, anketler ve istişareler düzenlenir. Bu esnada geçmişte kullanılan raporlardan ve edinilen bilgilerden faydalanılır. Dolayısıyla SEO vaka çalışması yapılacağı zaman bütün verilerin toplanarak incelenmesi gerekmektedir. Proje ile ilgili bütün verilerin ve bilgilerin ayrıntılı şekilde analiz edilmesi ve gözden geçirilir. SEO vaka çalışması için hazırlanan verilerin ve elde edilen bilgilerin, Google ekibinin yayınlaması için gönderilir. Google ekibinin uygun görmesi durumunda belirlenen adres üzerinden yayınlanır. Ardından diğer kişilerin görebilmesi için açık pozisyona getirilir.

Case Study Nerelerde Kullanılır?

Case Sudy kullandığı yerler, pazarlama alanında ve hizmet sektöründe oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Mesela tatil amaçlı gidilen herhangi bir otelin anketine katılarak görüşlerinizi belirttiğiniz zaman, bu otel için olumlu ya da olumsuz geri dönüş bildirimi olacaktır. Case Study kullanımına farklı bir örnek olarak, online kullanılan programların ya da hizmetlerin anketlerini cevapladığınızda, katılığınız programlar için olumlu veya olumsuz geri dönüş verileri şeklinde kullanılacaktır. Dolayısıyla dijital dünyayı referans olarak göstermek üzere benzer şekilde uygulamalar yer almaktadır. Ayrıca site ziyaretçilerinin site içerisinde geçirdiği zaman, web sitesi için referans olacaktır. Bu nedenle siteler için Case Study çalışmasında site ziyaretçilerinin giriş ve kalma süreleri geri bildirim olarak kullanılmaktadır.

SEO Vaka Çalışması Nelerden Oluşur?

SEO vaka çalışması oluşum yerleri için belirli aşamalardan geçmektedir. Öncelikle SEO vaka çalışması için bir ekip belirlenir. Vaka çalışmasında belirlenen konular önem derecesine göre belirlenmektedir. Vaka incelemesi yaparken problem oluşturan konular belirlenir. Daha önceden elde edilen istatistiki veriler incelenerek, yeniden bilgiler toparlanır ve temin edilir. Bütün eski ve yeni çözümler ortaya konulur ve çözüm elde edilerek sonuca ulaşılır. Elde edilen sonuçlar ekibin kontrolünden geçer ve faaliyete geçirilmek üzere çalışmalara başlanır. Ardından bütün ayrıntılar gözden geçirilmesi gerekir. Böylece en kapsamlı şekilde yürütülmek üzere vaka çalışması yürütülmüş olur.

SEO Vaka Çalışmasının Kazanımları Nelerdir?

SEO vaka çalışmasının kazanımları hakkında ilk akla gelen konu, seçilen konularla ilgili hiçbir zaman hata yapmak gibi sorun oluşmaması gelmektedir. Yapılacak SEO vaka çalışması sayesinde her zaman sorun çözmeye odaklı olarak yetenekler gelişecektir. Aynı zamanda sorun çözmede, sonuca ulaşma ve alternatif geliştirme gibi daha başarılı hizmetler sunarak kendinizi geliştirme fırsatı yakalarsınız. Kurumsal alanlarda, ticaret sektörlerinde veya hizmet sektörlerinde yapılan hataları ve yanlışları, Case Study yöntemini kullanarak, faaliyetlerin sorunsuz şekilde devam etmesini sağlarsınız. SEO vaka çalışması daha çok internet ve tasarım alanlarında sıklıkla tercih edilir. Case Study kullanılarak, internet üzerinden ne gibi konuların seçilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca internet sitelerinin özellikleri arasında hangilerini kullanılması gerektiği hakkında doğru bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu sayede verilen her doğru karar firmanın internet üzerinden başarılı şekilde ilerlemesini sağlar. İstikrarlı şekilde hedeflere ulaşmak üzere yön belirlemenin etkisi çok büyüktür. Bunun için kararların doğru verilmesi ve izlenecek yöntemin doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Böylece firmanın hedeflerine göre tasarımların doğru karar verilmesi ve işlevlerin yerine getirilmesi sonucu, istenen hedefe ulaşmak üzere web sitelerine kazandırılır. Dolayısıyla web site üzerinden ulaşılmak istenilen hedeflere güvenilir şekilde ulaşılması sağlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir