Google News Kaydı Nedir?

Google News Kaydı Nedir?

Google Haberler, kullanıcılara kalite yönergelerini karşılayan onaylı içerik sağlamak için Google tarafından oluşturulan bir içerik hizmetidir. İlk olarak 2002 yılında bilgisayar kullanıcılarının hizmetine sunulan hizmet, 2006 yılında mobil kullanım trendlerinin ortaya çıkmasıyla tablet ve mobil cihazlara uyumlu hale geldi. Google ve Haber sayesinde on binlerce web sitesini içeren haberler, doğrulanmış içeriğe sahip web siteleri aracılığıyla internet kullanıcılarına en hızlı şekilde ulaştırılmaktadır.

Google haberlere kayıtlı siteler üzerinden yayınlanan içerikler, SERP sayfalarında ayrı bir başlık ve sıralama formatında görüntülenerek diğer içeriklerden ayrılmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar en son haberlere kolay erişim avantajından yararlanırken, Google Haberlere kayıtlı siteler daha fazla trafik alma avantajını elinde tutuyor.

SERP sayfalarına ek olarak, Google haberler içeriği de https://news.google.com adresinde yayınlanmaktadır. Google’ı kullanıcı olarak ziyaret ettiğinizde, Haberler sekmesine tıklayarak arama yapmadan hızlı bir şekilde Google haberlere erişebilirsiniz.

Google News Avantajları Nelerdir?

Google Haber Portalı’nın öne çıkan bazı avantajlarından, SERP sonuçlarına ek olarak erişimden bahsedebiliriz;

Arama çubuğunu kullanarak sadece haber içeriğine erişilebilir.

Kullanıcılar istedikleri özel filtreler (konum, unvan vb.) ile detaylı arama yapabilirler.

Yan gezinme menüsü ile ziyaretçiler, özel widget’lar aracılığıyla haberlere, hava durumu tahminlerine ve istedikleri diğer bilgilere kolayca erişebilirler.

Herhangi bir ülke veya bölgeden öne çıkan haberlere kolayca erişilebilir.

Kullanım istatistiklerine göre, kullanıcılar özel olarak tavsiye edilen mesajlardan haberdar edilebilir.

Web Siteleri Google News Portalına Neden Kaydolmak İster?

Web siteleri Google News platformuna birçok etmene bağlı olarak kaydolmak ister. Bu etmenler şu şekilde sıralanabilir;

SERP sayfasında tek tek ve ilk sırada listelenirler. Bu, Google Haberler kayıt sitelerinin sitelerine daha fazla ziyaretçi çekmesi için bir fırsat sağlar.

Google Haberlere kayıtlı siteler, daha hızlı dizine eklenme avantajına sahiptir. Hızlı bir şekilde ziyaretçi çekmek isteyen sayfalar, Google Haberler ile anlık tıklamalardan ve fırsatlardan yararlanabilir.

Google Haberlerdeki içeriğin fazlası haber siteleri tarafından sağlanmaktadır. Google Haberlerde görünmek, bir web sitesi veya markanın güvenilirliğini kaydetmesi ve prestijini artırması için hızlı bir yoldur.

Google Haberlere kayıtlı siteler, daha fazla kullanıcıya ulaşabildiklerinden daha yüksek gelir elde edebilir.

Sitenin Google Haberlere kaydı reklam verenler için büyük bir avantaj olarak görüldüğünden, Google Haberlere kayıtlı bir site üzerinden reklam, link, reklam, içerik pazarlamak daha kolay hale gelmektedir.

Google News Platformuna Kaydolma Süreci

Google Haberlere kaydolmak için önce sitenizi Google Haberlere hazırlamanız gerekir. Google Haberler siteleri gerçek editörler tarafından incelenir ve gönderiler robotlar tarafından değil gerçek yetkililer tarafından onaylanır.

Başvurunuz onaylanmadığı takdirde tekrar başvuru yapabilmek için bir süre beklemeniz gerekeceğini hatırlatalım. İşletmenizi güvence altına almak için sitenizin Google Haberler başvurularını kabul etmeye hazır olduğundan emin olun, başvurunuz reddedilirse uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. O yüzden bu adımda bahsettiğimiz rehbere mutlaka dikkat edin;

İçerik yapısı: Tahmin edebileceğiniz gibi, sitenizdeki içerik güncel, tutarlı ve Google Haberler hedef kitlenizin dikkatini çekecek türden olmalıdır. İçeriğinizin haber değeri taşıması da önemlidir.

Benzersizlik ve okunabilirlik: İçeriğiniz sizin tarafınızdan oluşturulmalıdır. Sitenizde yinelenen içerik varsa, Google Haberlere kabul edilme şansınız çok düşüktür. Siz ve okuyucularınız, içeriğinizi okunması zor olmayacak şekilde hazırlamalısınız. İçerikte kullanılan dil, imla uyumu ve hatta üslup önemli kriterlerdir.

Uzmanlık ve güvenilirlik: İçeriğiniz gerçek profillere sahip yazarlar tarafından oluşturulmalıdır. Güvenilirliğinizi doğrulamak için iletişim kanalları, fiziksel iletişim adresleri, yazarın itibarı, telefon numaraları ve web siteniz için oluşturulan politika sayfaları gibi diğer kriterleri de kullanmalısınız.

Tarafsızlık: Yalnızca kendi amaçlarını veya kendi ürün veya hizmetlerini tanıtmak için kullanılan siteler Google Haberlerde görünemez. Web siteniz de dahil olmak üzere İnternet içeriğinin önyargılı olmaması.

Yazarlar ve Editörler: Web sitenizin yazarlarının ve editörlerinin, uygun bir profil fotoğrafına ve iletişim adresine (mümkünse web sitesi uzantılı e-posta) sahip gerçek kişiler olması, kolay onay için One’a odaklanmanız gereken önemli nitelik öğelerinden biridir. Google Haberlerde.

Yukarıdaki faktörlere dikkat ettiğiniz taktirde herhangi bir sorunla karşılaşma olanağınız bulunmamaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki etmenlere kayıt esnasında mutlaka dikkat etmeniz ve bu aşamada kaydolmanız oldukça önemli bir süreci teşkil etmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. İçerik için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir