WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

Wordpress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

WordPress bireysel ya da kurumsal internet sitesi kurmak isteyenler için ilk seçenekler arasında yer alıyor.  Çok kısa sürede ve pratik bir şekilde ihtiyaçlara yönelik bir web sitesi kurmak için her türlü niteliklere sahip olan WordPress belli temalar ile web siteleri şekillendiriyor. Daha önce hiç web sitesi kurmamış olanlar bile edineceği bilgi ve tecrübeler ışığında WordPress ile kendi sitelerini kendileri rahatlıkla kurabilirler.

WordPress Teması Nedir, Ne İşe Yarar

WordPress teması WordPress kullanarak internet sitelerinin görünümünü değiştiren işlevini gerçekleştiren bir araçtır. Tıpkı bir kıyafet gibi…  Tabi ki de internet sitesinin görünümünün dışında temaların işlevleri de temadan temaya değişiklik göstermektedir. Bunun için wordpress teması seçilirken öncelikle sitenin ihtiyaçlarına yönelik tema seçilmesi gerekir. Sitenin gelişip büyümesi için hedefleri en başında belirlemek ve buna uygun nitelikte bir tema seçimi yapmak daha mantıklı olacaktır.

En Sık Kullanılan WordPress Temaları Nelerdir?

WordPress temaları ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenekten oluşuyor. Temaların bir kısmı popüler temalar arasında yer aldığından dolayı kullanıcılar tarafından çok sık tercih ediliyor. Kullanıcılar hem güvenlik oluşturması hem de pratik olması açısından popüler temaları tercih etse de söz konusu rakip firmalardan öne geçmeyi hedefliyorlarsa, tema seçiminde özenli ve dikkatli olması gerekiyor. Çünkü tema paketlerini içinde farklı tasarım seçenekler yer aldığından dolayı çoğu zaman web sitesinin ihtiyaçlarına yönelik olmuyor. Günümüzde en çok kullanılan WordPress temaları şunlardır;

 Avada;

Avada günümüzde hem kulanım kolaylığı hem performans hem ücret hem de teknik destek açısından en iyi ve ideal seçenek oluyor. Blog teması olarak kullanılan bir niteliğe sahiptir. Şu anda en çok satan tema seçeneklerinden birisi olan Avada; seyahat, otel, moda ve alışveriş benzeri internet sitelerinde çok sık tercih ediliyor.

Enfold

Enfold sürükle mantığıyla çalışan ve günümüzde çok tercih edilen kullanıcı dostu temalardan birisidir. Web sitesinin neredeyse tüm detayları Enfold ile başarılı bir şekilde yürütülüyor. Günümüzde en çok E-ticaret siteleri için sıklıkla tercih ediliyor.

 Zerif Lite

Tek sayfalı sadece ücretsiz tema seçenekleri arasında yer alan Zerif lite web sitesini hızlı bir şekilde yüklenmesini hedefleyenler için ideal bir seçenektir. Birçok şirketlerin dışında fotoğrafçılar ve fralancerlerin sıklıkla tercih ettiği bir temadır.

Zillah

Zillah da günümüzde en çok tercih edilen WordPress tema seçenekleri arasında yer alıyor. Arka planda video oynatma özelliği sınırsız renk paketi mega menü, hızlı yüklenmesi ve hızlı kurulum gibi eşsiz özeliklere sahip olması sayesinde kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.  İnternet sitesi için hem milimailst hem de modern bir tema arayanların ilk tercihleri arasında yer almaktadır

Astra

Astra da wordpress tema seçenekleri arasında popüler olmuş durumda olan Astra, Google gibi ünlü arama motorlarını istediği gibi web sitelerini 2 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde açılmasını sağlıyor. Aslında WordPress tema seçenekleri da SEO çalışmalarına uygun yapıya sahip Astra’dır.  Marka ya da logoya uygun renk ve fon bulma konusunda oldukça başarılıdır.

 Wordpress Tema Kurulumu Nasıldır?

 Web site kurulumu ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki seçenekten oluştuğu için WordPress tema kurulumu farklı olabilir. Ücretli web siteler wordpress tema kurulumu yaparken, öncelikle bir hosting ve alan adına ihtiyacı vardır. Ücretsiz sürümlerde zaten WordPress kendi sitesinde bulunan adımları izlemek yeterli olacaktır. Çünkü ücretsiz sürümlerde markanın kendine özel bir adı olmadığından dolayı burada farklı dez-avantajlar ortaya çıkmaktadır. Bazı plugin-ler ücretsiz sürümlerde kullanılmamaktadır. Ücretli siteler hosting ve alan adını belirledikten sonra WordPress’in son sürümünün bilgisayarlara indirilir. Sıkılaştırılmış olan bu WordPress son sürümü Winrar ya da Zip programları ile açarak, dosya içeriği sunucuya yüklenir. Adres çubuğuna da ise kurulacak olan internet sitesinin adresi yazılıp otomatik kurulumu tamamlanır. Daha sonra ekrandaki yönergeleri takip edilerek kurulumu başarılı bir şekilde yapılarak, tema kurulumuna geçilir. Tema kurulumu resmi dizin içerisinde WordPress tema şablonu seçilir. Bu şablon içerisinde hem ücretsiz hem de ücretli temalar bulunuyor.  Yönetici kontrol panelinde görünüm bölümünde bulunan “yeni ekle” diyerek ücretli ya da ücretsiz temaslardan -uygun olanı seçilir.  Doğru tema seçiminden sonra “kur” butonu seçilerek, yükleme yapılıp hemen ardından da “etkinleştir” seçeneği ile tema kullanıma hazır hale gelir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir