Kategori ve Etiket Optimizasyonu

Kategori ve Etiket Optimizasyonu

Bir web sitesi için kategori ve etiketler iyi bir sınıflandırma sistemi örneğidir. Ancak kategori ve etiketlerin doğru bir şekilde kullanılmaması ise SEO’ya zarar verebilir. Bu nedenle bir web sitesinde kategori ve etiket kullanımını en doğru şekilde yürütülmelidir. Web sitenizi en iyi şekilde sınıflandırmak için size yardımcı olması adına kategori ve etiket optimizasyonu hakkında köşe taşı bilgilerden oluşan bu makaleyi hazırladık.

Kategori ve Etiket Arşivleri

Kategori ve etiket arşivleri, web sitenize eklediğiniz içeriklerin yapılandırılması hususunda size yardımcı olur. Ve bu SEO için oldukça önemlidir. İlk bakışta her ikisi de aynı gibi gelebilir. Ancak kategori ve etiketlerin farklılıklarını bilmeniz gerekir.

Öncelikle kategoriler sitenize eklediğiniz içeriklerin belli bir hiyerarşi içerisinde sunulmasına yardımcı olur. Diğer yandan etiketler ise aynı veya benzer konulardaki içeriklerin bir arada gruplandırılmasını sağlar. Özellikle yeni başlayanlar için kategori ve etiketler çok önemli gelmeyebilir. Ancak bilhassa e-ticaret siteleri için her ikisi de büyük bir önem arz eder.

E-ticaret sitelerinde kategoriler, açılış sayfası görevi görür. Örneğin giyim üzerine bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Elbise, üst giyim veya dış giyim gibi kategorilerin arama motorlarında ilk sırada yer almadır. Çünkü bu kategoriler açılış sayfasıdır.  İnsanlar daha spesifik aramalar yerine genellikle kategorileri ararlar. Bu nedenle kategorilerinizin arama motorlarında ilk sırada yer alması önemlidir. Bu nedenle de açılış sayfası görevi üstlenirler.

Kategori ve Etiket Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

Makalemizin başlarında da bahsettiğimiz üzere her ne kadar kategori ve etiketler SEO için önemli olsa da genellikle büyük bir kitle bu önemin farkına varmaz.

Kategori ve etiket optimizasyonu için ilk olarak yinelenen kategoriler ve etiketler varsa bu sorunu çözmeniz gerekir. Özellikle e-ticaret sitelerinde ürün kategori ve etiketlerinde bu sorun sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Örneğin kadın giyim üzerine satış yapan bir sitede elbise ve elbiseler şeklinde iki kategorinin bulunmamalıdır. Böyle bir durum iki kategori arasında rekabet olacak ve arama motorları hangisinin ön plana çıkacağı konusunda kafa karışıklığı yaşayacaktır.

Kategori optimizasyonu için önemli bir diğer husus da kategorilerinizi ya da başka bir ifadeyle ürünlerinizi destekleyecek içerikler oluşturmaktır. Her bir kategori için potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi neden satın almaları gerektiği ve ürünlerinizin farklılıkları gibi önemli noktaları içeren etkileyici açıklamalar eklemelisiniz. Bu durum yalnızca e-ticaret siteleri için değil diğer web siteleri için de geçerlidir.

Kategorilerin ardından etiket sayfalarına değinecek olursak bu sayfalar için oluşturacağınız her bir içerikte stratejik davranmalısınız. Bu stratejide temel amacınız ziyaretçileriniz her zaman aklında olmanız gerektiğidir. Ziyaretçilerin neler okuyacağını öngörmelisiniz. Sayfa ve içerikleri ziyaretçi amaçlarına nasıl uygun hale getireceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca kategori ve etiket optimizasyonun aynı zamanda ziyaretçileri daha uzun sitenizde kalmaya ikna edecek bir amaç taşıdığını unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir