Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijitalleşmenin hız kazandığı 2022 yılında web sitelerinin önemi de oldukça fazla düzeyde artmış oldu. Bu süreçte birçok kişi web sitesi satın alma ve kurma yollarına yönelmiş oldular. Web sitesi yaptırma süreci oldukça zorlu bir süreci teşkil etmektedir. Bu süreç çok iyi planlanmalı ve sistematik koşullar ekseni altında yapılmalıdır. Aksi durumda birçok sorunla karşı karşıya kalınması normaldir.

Kişilerin bu süreçte ilk olarak web dünyasında hangi alanda faaliyet göstereceklerini belirlemeleri gerekmektedir. Kişisel bir blog sitesi yada kurumsal tabanlı bir e-ticaret sitesi alanında faaliyet göstereceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu süreçte aşağıdaki çalışmaların yapılmasına web sitesi sahibi olacak olan kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmalar;

İçerik tabanı,

Görsellik ve tasarım,

Altyapı sistemi,

UX çalışmaları,

Arama motoru optimizasyonu süreci,

İşlevsellik,

Kullanılabilirlik,

İçerik Oluşumu

İçerik bir web sitesinin en temel gövdesini oluşturan en ciddiye alınması gereken çalışmaların başında gelmektedir. Bir web sitesinde içerik oluşumu sırasında web sitesi sahiplerinin dilbilgisi kurallarına ve ürün altı açıklama bölmelerine mutlaka dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi durumda web sitenizin içerik yapısı kalitesiz bir görünüm oluşturacaktır. Bunun yanında web sitenizin sade bir yapıya sahip olması, kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması bu süreçte oldukça önemlidir. Kullanıcı dostu ara yüze sahip siteler ziyaretçiler tarafından daha çok beğenilmektedir.

Görsellik ve Tasarım Uyumu

Görsellik çalışmalarınızı yaparken mutlaka sitenize uyumlu ve kaliteli görseller seçmeye özen göstermeniz bu süreçte oldukça önemli bir süreci temsil etmektedir. Görsel uyumsuzluğun oluşması durumunda web sitenizin görünümünde de negatif etkiler olacak ve site performans hızınızda da ciddi oranda düşüşler meydana gelecektir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız görsel uyum optimizasyonunu mutlaka etkili ve kaliteli bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Seçeceğiniz renkler, görsellerin boyutları, grafik düzenlemeleri mutlaka dikkatli ve sistemli bir şekilde yapılandırarak oluşturulmalıdır. Aksi durumda web sitenizde birçok sorunla karşı karşıya kalacaksınız. İşlemlerinizi yaparken mutlaka özenli ve planlı hareket etmeniz gerekiyor. Tasarım uyumuna sahip olan sitelerin hit akışı daha yüksek pozisyondadır.

Altyapı

Web sitesi oluşumunda altyapı çalışmalarının önemi günümüzde yadsınamayacak derecede büyüktür. Altyapı bir web sitesinin hem güvenlik kolunu hem de hız kolunu oluşturmaktadır. SSL altyapısına sahip siteler Google tarafından daha çok sevilir ve sıralama puanı daha yukarıda olur. Bu süreçte SSL sertifikasına sahip olmak oldukça önemli bir süreci teşkil etmektedir. Dolayısıyla web sitesi çalışmalarınızda altyapı faktörü kapsamında SSL sertifikasına sahip olmanız oldukça önemli bir süreci teşkil eden anahtar faktörler arasında yer almaktadır. Hazır cms sistemleri de bu süreçte kullanılabilir. Hepsinden daha önemlisi web sitenizin altyapı olanaklarını mutlaka SEO optimizasyonuna uyumlu bir şekilde tamamlamanız ve gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İşlevsellik ve Kullanılabilirlik Faktörü

Kullanışlı bir web sitesi demek kullanıcı dostu bir web sitesi demektir. Dolayısıyla web sitenizin tasarımını yaparken bu anahtar faktöre mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor ve bu süreç doğrultusunda çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kullanıcı dostu web siteleri Google arama motorunda ön sıralarda yer alan ve daha çok sevilen siteler olarak bilinmektedir. Bunun yanında bu tarz sitelerin hit akışı daha yüksek pozisyondadır.

Bu süreçte tarayıcı uyumluluğunu sağlamak ve tarayıcı kalitesini sağlayabilmek son derece önemli bir etmendir. Elbette ki responsive tasarım faktörünü de bu süreçte atlamamak gerekiyor. Web sitenizin işlevselliği açısında mobil uyumluluk oldukça önemli bir amacı teşkil etmektir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu kapsamında en önemli faktörlerin başında site hızı gelmektedir. Site hızınızı artıracak ve site hızınızı yapılandıracağınız etmenler bu süreçte oldukça önemlidir. Site içi ve site dışı çalışmalar bu süreçte oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Böylelikle SEO uyumlu bir arama motoru optimizasyonu gerçekleştirmiş olursunuz.

UX Çalışmaları

Bu bölümde sitenizde yer alan herhangi bir ürün veya içerik hakkında UX çalışması yapmak web sitenizin tasarımında oldukça önemli bir işlevselliğe sahiptir. UX çalışmaları gerçekleştirmeniz sitenize olan ilgiyi artıracak ve sitenize işlevsellik kazandıracak oldukça önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte yapacağınız çalışmalar sitenizin hit akışını artıracak ve sitenizin daha etkili pozisyona ulaşmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir