Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Alerts, kullanıcıların favori web sitelerinden en son haberleri ve güncellemeleri takip etmelerini sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Uyarılar, seçilen konuyla ilgili yeni makaleler, blog gönderileri, tweet’ler veya diğer içerikler yayınlandıkça otomatik olarak gönderilir. Bu, ister çalışıyor, isterse okuyor veya sadece eğleniyor olun, ilgi alanlarınızla ilgili en son bilgilerden haberdar olmanızı kolaylaştırır.

Google Alerts, Google’ın sunduğu ve haberlerde belirli terimlerden bahsedildiğinde size e-posta gönderen ücretsiz bir hizmettir. Güncel olaylardan haberdar olmak, ilgilendiğiniz konuları araştırmak veya şirketinizin internetteki varlığını izlemek için kullanabilirsiniz.

Google Alerts Nasıl Kurulur?

Google Alerts’i kurmak için www.google.com/alerts adresine gidin. Ana sayfada “Başlayın” düğmesini göreceksiniz. Üstüne tıklayın. Yeni bir sayfa açılacaktır. “Uyarı Oluştur” bağlantısını tıklayın. “Google’a Ne Yapacağını Söyle” sayfası açılır. “Ne Yapmalı” metin kutusuna, uyarı almak istediğiniz ifadeleri yazın. Ayrıca anahtar kelimeler, kelime öbekleri ve URL’ler de ekleyebilirsiniz. Virgülle ayırarak istediğiniz kadar terim oluşturabilirsiniz. “Ekle” düğmesine tıklayın, ve işlemlerinize devam edin.

Belirttiğiniz bir terimle ilgili bir e-posta uyarısı almak için www.google.com/alerts adresine gidin ve oturum açın. Ana sayfada, “Uyarılarım” altında, gönderdiğiniz tüm uyarıların bir listesini göreceksiniz. Ayrıntıları görüntülemek için bir uyarıya tıklayın. “Ayrıntılar” altında, “Ne Yapmalı” metin kutusunda belirtilen terimleri ve uyarının gönderildiği tarih ve saati göreceksiniz. Google Alerts, güncel olaylardan haberdar olmak, ilgilenilen konuları araştırmak veya şirketinizin web’deki varlığını izlemek için harika bir yoldur. Kurulumu ve kullanımı kolaydır.

Google Alerts Ne İşe Yarar?

Google Alerts, İnternet’te belirli terimler kullanıldığında kullanıcıların e-posta bildirimleri almasına olanak tanıyan web tabanlı bir hizmettir. Bildirilerden, bir hesaba kaydolarak veya bir veya daha fazla konuya abone olarak ayarlanabilir. Google Hesabınızda oturum açtığınızda, sayfanın sol tarafında Hesaplarım altında “Google Uyarıları”nı göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklamak sizi abone olduğunuz tüm konuların ve bireysel uyarıların listelendiği bir ekrana götürecektir.

Google Alerts Kullanımı Kolay Mı?

Google Alerts, anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini takip etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir hizmettir. Bir Google Alert’e kaydolduğunuzda, e-posta adresiniz ve ilgilendiğiniz konular gibi bazı temel bilgileri sağlamanız istenecektir. Google, daha sonra eşleşen bir kelime öbeği veya anahtar kelime kullanıldığında size bir e-posta gönderecektir.

Bir Google Uyarısı kurmak için önce Google Hesabınızda oturum açın. Ardından, Google Ana Sayfasından veya çevrimiçi olarak erişilebilir, Ayarlar sayfasını açın. Bu sayfada, Uyarılar ve bildirimler’i seçin. Mevcut tüm Google Uyarılarınızın bir listesini göreceksiniz. Yeni bir uyarı eklemek için ekranın sağ alt köşesindeki + düğmesini seçin.

Google Alerts Bildirileri Kullanma

Bildirilerinizi kullanmak için önce ilgilendiğiniz anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini ekleyin. Ardından anahtar kelime, tarih ve saat gibi ilgili bilgileri doldurun. Bitirmek için Kaydet’e tıklayın. Google daha sonra bir web aramasında anahtar kelime veya kelime öbeği kullanıldığında size bir e-posta bildirimi gönderir.

Google Alerts Önemi Nedir?

Google Alerts, en son haberleri, blog gönderilerini ve en sevdiğiniz konularla ilgili diğer bilgileri takip etmenize yardımcı olan ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir. İlgi alanlarınızdan biriyle ilgili yeni bir makale veya blog yazısı yayınlandığında, Google Alerts size bir e-posta bildirimi gönderir. Bu sayede sizin için önemli olan konularla ilgili tüm son haberler ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Google Alerts, gazeteciler ve haber uzmanları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. En son haberlerden haberdar olmanın ve en son gelişmeleri takip etmenin harika bir yoludur. Ayrıca araştırmacılar ve bilim adamları için yararlı bir araçtır. En son araştırma bulgularını takip etmelerini ve alanlarındaki en son gelişmelerden haberdar olmalarını sağlar.

Google Alerts Ücretli Mi?

Google Alerts’ı kullanmak için ücretsiz bir hesap açmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, İzlemek istediğiniz arama terimlerini veya kelime öbeklerini girmeniz gerekecektir. Ayrıca, uyarıları almak istediğiniz sıklığa da karar vermeniz gerekecektir. Arama teriminizle her yeni bir sonuç ilişkilendirildiğinde, arama teriminizle ilgili her yeni bir makale yayınlandığında veya her hafta uyarı alabilirsiniz.

Google Alerts Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Google Alerts, dünyadaki önemli olaylar ve gelişmelerden haberdar olmak için kullanılabilecek harika bir araçtır. Bir Google hesabınız olduğu sürece, ilginizi çeken her şey için uyarılar oluşturabilirsiniz. Örneğin, siyasetle ilgileniyorsanız, siyasi haber makaleleri veya konuşmalar için uyarılar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, belirli sektörler veya seçtiğiniz konulardaki güncellemeler için uyarılar ayarlayabilirsiniz. Google Alerts’ı kullanarak, başka bir önemli etkinliği asla kaçırmayacaksınız!

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir