Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?

Her sektörde dijitalleşmenin getirdiği yenilik rüzgarı, kuşkusuz reklam, tanıtım ve pazarlama sürecini de etkilemiştir. Sonuç olarak, tamamen yeni reklam kanalları ve pazarlama yöntemleri ortaya çıktı. Viral pazarlama  bunlardan biridir.

Viral kelimesi bugünlerde günlük hayatta  sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ağırlıklı olarak sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar ve internette yayınlanan videolar için kullanılan “viral” terimi, paylaşımın şaşırtıcı derecede kısa sürede büyük miktarlara ulaşacağını ifade etmek için kullanılmaktadır. Temelde viral pazarlama da benzer bir mantık üzerine kuruludur ve bu yöntem çerçevesinde gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri hızlı bir  şekilde geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlamaktadır. 

Viral Pazarlama Nedir?

Konsept 1990’ların ikinci yarısında popülerlik kazanmaya başladı ve o dönemde yayınlanan birçok makalede  yer aldı. 1997 yılında Hotmail kullanıcıları için bir uygulama bu terim kullanılarak tanımlanmıştır. Viral pazarlamanın erken bir uygulaması olarak doğrudan internet üzerinden yapılan bir araştırmaya atıfta bulunmak, bu promosyon yönteminin nasıl uygulanacağı konusunda önemli ipuçları vermektedir. Çünkü viral pazarlama kavramını açıklarken internete, özellikle de sosyal medya araçlarına odaklanmak gerekiyor, bu yöntemin ağızdan ağıza pazarlamadan farklı olduğu temel nokta da burası.

Ağızdan ağıza pazarlama ya da dünya çapında bilinen adıyla “ağızdan ağza pazarlama”, tüketicilerin kullandıkları ürün veya hizmet hakkında olumlu fikirlerini yaymaları fikrine dayanır. Bu yöntem günümüzde sosyal medyanın yükselişi ile büyük ölçüde değerini kaybetmiştir. Çünkü sosyal medya artık herhangi bir konuda fikir paylaşmak için ana kanal. Medya pazarlaması da bu dönüşümü kendi avantajına kullanmayı hedefliyor. 

Viral Pazarlama Ne Kadar Önemli?

Viral pazarlamanın ne olduğunu tartıştıktan sonra bu yöntemin neden önemli olduğunu açıklayabiliriz. Bu tür pazarlama faaliyetlerinin önemi iki farklı açıdan görülebilir. Bunlardan ilki sosyal medyanın aktif kullanımıdır. Günümüzde sosyal medyanın insanların yaşamlarını veya karar alma mekanizmalarını nasıl etkilediğini detaylı bir şekilde açıklamaya gerek yok. Yine de doğrudan sosyal ağlar üzerinden yapılan çalışmalar ile hedef kitleye daha etkin bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise tüketicinin bu yaklaşımdaki konumundan kaynaklanmaktadır. Geleneksel pazarlama biçimlerinde tüketici, alıcı konumundadır. İletişim araçları tarafından gönderilen mesajlar, potansiyel müşterilerin satın alma dürtüsünü tetiklemeyi amaçlar. Öte yandan viral pazarlamada tüketici aynı anda bilginin ileticisi olarak hareket eder. Başka bir deyişle, bu kitle aynı zamanda  mesajın daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olur çünkü kendilerine mesajın gönderilme yollarını da paylaşırlar. 

Başarılı Bir Viral Pazarlama Kampanyasının Özellikleri

Bu kampanya tipine kendine özgü yapısını kazandıran ve böylece istenilen amaca ulaşmasını sağlayan birkaç özellikten söz edebiliriz. Başarılı bir viral pazarlama kampanyasının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hedef kitle analizi ile oluşturulmuş bir strateji izler.
  • Samimiyet ve gerçeklik hissi uyandırır ve aynı anda birden fazla duyguyu tetiklemeyi amaçlar.
  • Doğrudan satış hedefi yoktur, markayı tanıtma ve hissettirme beklentisi önce gelir.
  • Bu, tüketicilerin marka ile etkileşime girme isteğini artırır. Sonuç olarak marka, bu kitlenin beklentilerini ve eğilimlerini analiz edebilir.
  • Kampanyanın ana unsuru olan içeriğin paylaşılabilir özelliklere sahip olması ve hatta bu dinamiği etkinleştirmesi gerekir. Bu sayede kampanyanın yayınlanma hızı önemli ölçüde artar.
  • Doğru zamanlama ile yapmalısınız.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Bu pazarlama tekniğinin en temel özelliklerinden biri paylaşılabilir içerik kullanılarak yapılmasıdır. Bu içerikler; Metin, resim veya video formatında olabilir. Günümüzde kullanıcıların alışkanlıkları göz önüne alındığında videonun ağırlıklı olarak bu amaçla kullanılmasının şaşırtıcı olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Elbette bu videoların izleyicileri eğlendiren etkili fikirler ve  mesajlarla süslenmesi de önemli.

Viral pazarlama nasıl yapılır? Soruya iki farklı şekilde cevap verilebilir. Bunlardan ilki daha amatörce olup son kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Gerçekten de, doğrudan tanıtım amacı olmadan çekilen ve kullanıcıların üründen duydukları memnuniyeti ifade ettikleri videolar kısa sürede çok izlenebilir ve büyük etki yaratabilir. Bazen bu videoların ilgili markalar tarafından satın alındığı ve dolayısıyla profesyonel bir kimlik kazandığı tespit edilmektedir.

Diğer bir yöntem de ücreti direkt olarak bir ajans aracılığıyla ödeyerek böyle bir video hazırlamaktır. Düzenlenen video önemli bir stratejinin parçasıdır ve viral çalışmanın ruhunu yansıtmak için samimiyet duygusundan ödün vermemelidir. Dolayısıyla bu duruma içerik hazırlamak ve buna göre kullanılan çekim tekniklerini belirlemek gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir