Ağ Erişim Kontrolü (NAC) Nedir? Neden Önemli?

Ağ Erişim Kontrolü (NAC) Nedir? Neden Önemli?

Bugün hizmetlerimize verilen bilgiler sınırsızdır. Bu hizmeti alabilmek için tek yapmamız gereken internet kullanıcısı olmak. İnternette istediğimiz her şeyi bulabiliriz. Tek bir tıklama ile tüm bilgiler parmaklarınızın ucunda. Ayrıca aynı anda başka bir ülkedeki bir konuşmacıyı dinleyebiliyor, binlerce filme erişebiliyor, yüzbinlerce şarkı dinleyebiliyor veya istediğimiz kitabı indirip okuyabiliyoruz. Tüm bu faaliyetleri yaparken interneti bir araç olarak kullanıyoruz. Ancak bu durumun ne kadar güvenli olduğunu hiç merak ettiniz mi?

NAC (Ağ Erişim Kontrolü) Nedir?

NAC, bu güvenliği sağlayan çözümlerden biri olarak öne çıkıyor. NAC, “Ağ Erişim Kontrolü” anlamına gelir. Bu kelimenin tam anlamıyla Türkçe “Ağ Erişim Kontrolü” anlamına gelir. Ana amacı, ağ erişim kontrol yetenekleri sağlamaktır. Ağ güvenliğiniz için çözüm, uygulamalarınıza izin vererek veya engelleyerek ağınıza uçtan uca erişimi kontrol eder. Bu yöntemle, ağınıza istenmeyen veya yetkisiz kullanıcılar giremez. NAC ağ güvenliği aşamada gerçekleşir;

Kimlik Doğrulama

Yetkilendirme

Güvenlik Analizi

İyileştirme

Bu dört adımdan sonra ağınıza bağlanabilmeniz gerekir. Tüm bu aşamalar aynı anda çalışır ve bunlardan herhangi birinde bir hata oluşursa kullanıcı erişimi reddedilir ve ağınız korunur.

NAC (Ağ Erişim Kontrolü) Ne Yapar?

NAC, ağınızı korumak için geliştirildi. Ne yaptığını detaylı olarak görelim:

Cihaz uyumluluğunu ve davranışını düzenli olarak kontrol eder ve bir hata durumunda anında müdahale eder.

Kullanıcıların maksimum sistem güvenliğini sağlayın. Günümüzde en sık kullanılan güvenlik çözümlerinden biridir.

Cihazınıza bağlanan kullanıcılar hakkında size bilgi verir. Bu şekilde takip edebilir veya bir şeyler ters giderse, ağınıza en son hangi cihazın girdiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Antivirüs, siz farkında olmadan kullanıcıları, içeriği ve kötü amaçlı yazılımları engeller. Güvenlik duvarı ve casus yazılım tespit programları içeren NAC, sadece basit tehditlere karşı değil, gelişmiş tehditlere karşı da önlem alıyor.

Kullanıcıya ve sisteme izinler vererek erişimi her zaman kontrol eder.

Ağ güvenliği hakkında sizi kontrol eder, izler ve bilgilendirir. Bunların hepsini aynı anda ve koordineli bir şekilde yapar.

Ağınızı sözde sıfır gün saldırılarına karşı koruyun ve etkisini azaltmaya çalışın.

Ağınız için kullandığınız ilkelerin sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde uygulanmasını sağlayın.

NAC, ağa erişmeden önce veya sonra bir ağ testi gerçekleştirebilir. Bu, kullanıcılar için büyük bir avantajdır.

NAC (Ağ Erişim Kontrolü) Neden Önemlidir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok kişi dünyanın herhangi bir yerinde istediği işlemleri kolaylıkla yapabilmektedir. Aynı zamanda süreçte birçok bilgiyi paylaşır. Bunlar, kimlik veya kredi kartı bilgilerinden aile fotoğraflarına kadar değişebilir. Bu bilgileri cihazınızda tutsanız bile, kötü amaçlı yazılımlar yine de bu bilgilere erişebilir.

Hiç kimse verilerini başkalarıyla paylaşmak istemez. Bu nedenle NAC kontrolü önemlidir. Verilerinizi korur ve izniniz olmadan herkesin ağınıza erişmesini engeller. Bu blokları uygulayarak internet performansını veya cihazınızın verimini etkilemez, aksine sizi korur.

Ağ Erişim Denetimleri Nasıl Çalışır?

Ağ erişim kontrol sistemi, ağa bağlı tüm cihazları bulur, türlerine göre sınıflandırır ve ardından kuruluşun güvenlik ekibi tarafından uygulanan önceden yapılandırılmış uyumluluk kurallarına göre yanıt verir. NAC ürünleri, izin verilen erişim türü ve düzeyi üzerinde ayrıntılı denetimler ile aygıt başına ağ erişimi sağlar. Bu kontroller, merkezi kontrol sisteminde tanımlanan politikalar tarafından yürütülür.

Ağ erişim kontrol sistemleri, bir kuruluşun ağına erişimi kontrol etmek için uç nokta güvenliğini kullanır. Ağ erişim kontrol ürünleri tarafından zorunlu kılınan önceden tanımlanmış bir iş politikasına uymadıkları sürece cihazların bağlanmasına izin verilmez.

Kuruluşun ihtiyaçlarına ve günlük işlevleri gerçekleştirmek için gereken güvenlik düzeyine bağlı olarak farklı işlevleri yerine getiren çeşitli ağ erişim denetimi türleri vardır.

Agent-Based Network Access Control: Aracı tabanlı bir NAC çözümü, NAC aracısını uç noktada dağıtır. NAC Agent, güvenlik ve kimlik doğrulama kontrollerini doğrudan terminalde gerçekleştirir ve kimlik doğrulama için NAC Sunucusuna bilgi ve değerlendirme sonuçları sağlar.

Ajan tabanlı NAC’ye bir örnek, 802.1X protokolüdür. Bu, girişlerin bir IP adresi atanmadan önce ağa bağlanmasını önlemek için IEEE tarafından tanımlanan bir protokoldür. Tüm uç noktalar, ağ cihazları ve eski donanım 802.1X kullanacak şekilde yapılandırılmalıdır.

Agentless Network Access Control: Aracısız ağ erişim denetimi, ek yapılandırma gerektirmez. Bunun yerine, bu tür ağ erişim denetimi, kullanıcıların ağa erişmesine izin verilmeden önce her iki uçtaki uyumluluğu değerlendirir. Bu tür ağ erişim denetimiyle ilgili sorun, yetkilendirmenin ağ trafiğini değerlendirerek elde edilmesidir.

Hardware-Based Network Access Control: Donanım tabanlı ağ erişim denetimi, ağ üzerinde kurulu bir aygıtla çalışır ve ağ trafiğiyle çalışır. Bu tür ağ erişim denetimi, son kullanıcı tanımlı erişime izin vermek için altyapı ve işletim uygulamalarında değişiklik yapılmasını gerektirir. Uygulama önemli sunucu yapılandırma değişiklikleri gerektirdiğinden, arıza olasılığı diğer ağ erişim kontrol sistemlerinden daha yüksektir.

Dynamic Network Access Control: Dinamik ağ erişim denetimi, son kullanıcı erişimini denetlemek için en basit uygulama biçimidir. Bunun nedeni, sistemin herhangi bir yazılım veya donanım aygıtı kurulumu veya ağ yapılandırmasında herhangi bir değişiklik gerektirmemesidir. Bunun yerine, etkin ağ erişim denetimi, yerel ağa bağlı ve güvenilir sistemler olarak kabul edilen belirli bilgisayarlarda çalışır. Yetkisiz bir kullanıcı ağa erişmeye çalıştığında, güvenilir sistemler erişimi kısıtlar ve ardından eylemi arka uç ilke sunucusuna iletir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir