SEO Saldırılarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

SEO Saldırılarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Arama Motoru Zehirlenmesi (SEP), adından da anlaşılacağı gibi, belirli stratejiler aracılığıyla web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını bozmayı amaçlayan bir siber saldırıdır. Muhtemelen, SEO spam siber saldırıları özellikle küçük işletmeleri etkiler; Sebep olduğu zarara bir örnek, işlerini mahvetmek ve itibarlarını zedelemektir.

Bu saldırıları anlamak için önce SEO’nun temellerine dönmeliyiz. SEO’nun yanı sıra arama motoru optimizasyonu; Google, Yandex, Bing gibi bazı arama motorlarında kullanıcıların internette arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir alandır. Tabii bunu yaparken de sitenin içeriğinde belirli stratejiler izlenir ve planlar uygulanır. Google ve Bing gibi arama motorları, bir web sitesinin sayfalarını doğrudan tarayan bazı yazılımlara sahip olduklarından, arama sonuçlarından en alakalı sayfaları seçebilirler. Web sitenizdeki anahtar kelimeler tamamen optimize edilmişse, daha fazla ziyaretçi alma şansınız artar, bu da potansiyel müşterilere ve gelire kapı açar.

SEO Saldırılarından Korunmanın Yolları

Bu saldırılardan korunmak için alabileceğiniz bir dizi önlem var. Siber tehditlerin sürekli şekil ve konum değiştirdiğini de unutmamak gerekir. Başka bir şey yapmadan önce ilk adım, web sitenizin kontrolünü ele geçirmek olmalıdır, aksi takdirde bariz bir hedef haline gelirsiniz.

Güvenlik sağlayıcısı ve site izleme araçları çok önemlidir. Web sitesinin kontrolünü bir güvenlik sağlayıcısı ile sürdürmek en iyi uygulamalardan biri olarak kabul edilebilir. Küçük işletmeler için ekstra ücret aldıkları için önerilebilecek ek bir sistem Google Web Yöneticisi Araçları’dır. Önlem olarak alınabilecek ücretsiz ve kolay bir araç olmasının yanı sıra Google, günümüzün en önemli arama motorlarından biridir ve yukarıda bahsedilen yazılımlar sayesinde tüm sayfaları tarar. Bu araçlar, sayfalarınızla ilgili sorunları tespit ettiğinde, arama sonuçlarında ve genel olarak sayfa görünümündeki değişikliklerden önce sizi bilgilendirir.

Başka bir yol da anahtar kelimeleri kontrol etmektir. Ekibinizin trafiğinizi ve anahtar kelime performansınızı kontrol ettiğinden emin olun. Bu şekilde, anahtar kelimelerde veya içerik durumundaki herhangi bir değişikliği gözlemleyebilirsiniz.

Negatif SEO Saldırıları Nasıl Olur?

Hacklink, DDoS, telif hakkı, yinelenen içerik vb. dahil olmak üzere olumsuz SEO saldırıları. birkaç şekilde olur. Bu yöntemler web sitenizin kapanması, Google sıralamalarınızda ani bir düşüş gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Negatif SEO saldırıları rakiplerden, bilgisayar korsanlarından ve hatta sizden gelir. Peki kendi web sitenize nasıl zarar verebilirsiniz?

Doğal olmayan SEO yöntemleriyle web sitenizi optimize edin, sahte geri bağlantılar alın, olumsuz SEO sonuçlarına yol açan sahte sonuçlar toplayın. Bu durumda web siteniz hızlı bir şekilde sıralama kaybedecek ve trafiğiniz istenilen seviyeye ulaşamayacaktır.

Rakipler olumsuz SEO faaliyetleri yürütüyor; çünkü geçici bir başarı elde edebilmek için sıralamanızın düşmesini istiyor. Öte yandan, siber hackerlar bazen sadece “eğlence” için bazen de sebepsiz yere negatif SEO çalışması yaparlar.

Negatif SEO Nasıl Yapılır?

Web sitesi oluşturucu tekrarı, Google Ads hesabının sonlandırılması, spam içerikli geri bağlantılar ve telif hakkı talepleri, en yaygın olumsuz SEO teknikleridir. Web siteniz uzun bir geçmişe sahipse, trafik oranı yüksekse ve geniş bir kitleye hitap ediyorsa, kendinizi olumsuz SEO tekniklerinden korumak çok daha kolaydır. Ancak sitenizin bir veya iki yıllık geçmişi varsa ve çok yüksek bir trafik yüzdesi almamışsa, olumsuz SEO tekniklerinden korunmalısınız.

Negatif SEO Saldırı Teknikleri Nelerdir?

Hemen çıkma oranını artırma, sahte yorumlar, spam backlinkler gönderme, yetkisiz içerik yerleştirme, sahte sosyal medya hesaplarından backlink sağlama gibi yöntemler standart SEO saldırı tekniklerinden bazılarıdır. Bu yaygın negatif SEO tekniklerine göz atın:

Spam backlinking

En yaygın anti-SEO tekniği spam içerikli backlinklerin kullanılmasıdır. Spam geri bağlantıları, sitenizin yetki değerini önemli ölçüde azaltır ve herhangi bir işlem yapılmazsa sitenin feshedilmesine neden olabilir. Her web sitesi günde birkaç kez düşük kaliteli sayfalardan geri bağlantı alır, ancak bu olumsuz SEO çalışması olarak görülmemelidir.

2-3 gün içerisinde yüzlerce kalitesiz web sitesinden backlink aldıysanız/aldıysanız, olumsuz SEO tekniklerinden bahsedilebilir. Bu durumu fark ederseniz, gelen bağlantıları kapatmalı ve tüm bağlantıları onaylamamalısınız.

Yinelenen İçerik ve Web Sitesi Oluşturma

SEO karşıtı teknikler arasında en zor olanı yinelenen içerik ve yinelenen sayfalar oluşturmaktır. Web sitenizin içeriği ve tasarımı birebir kopyalanır, böylece tüm mükerrer ve orijinal sayfalar kapatılır.

Google, kullanıcılara kaliteli bir web deneyimi sağlamak için yinelenen içeriğe karşı katı prosedürler uygulamaktadır. Kendinizi kopya içerikten korumak için, CopyScape gibi araçlarla içeriğinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir