Snapshot Nedir?

Snapshot Nedir?

Snapshot günümüzde Türkçe karşılığı olarak ‘’Anlık Görüntüleme’’ demektir. Anlık görüntü, bir dosyanın, belgenin veya sistemin hızlı bir görüntüsüdür. Belirli bir zamanda bir bilgisayarın yapılandırmasının anlık görüntüsünü almak için kullanılır. Birden çok anlık görüntü alarak önceki bir sistem yapılandırmasına dönebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızda sorun giderirken veya güncellenirken yardımcı olabilir. Anlık görüntüler, önemli verileri yedeklemek için de kullanılır.

Snapshot, bir şeyin geçici bir sürümüdür. Anlık görüntü, kalıcı olmadığı için hızlı bir şekilde kullanılmak içindir. Örneğin, Windows 10 ‘un yedekleme yardımcı programını kullanarak yedekleme alırken, anlık görüntünün değiştirilemez hale gelmeden önce ne kadar süreceğini seçebilirsiniz. Anlık görüntünün disk sürücüsünden silinmeden önce ne kadar süreceğini de seçebilirsiniz. Kısa bir zaman aralığı seçip kullanımdan sonra anlık görüntüyü silerek, veri güvenliğinizden ödün vermeden depolama alanını azaltırsınız.

Snapshot Ne İşe Yarar?

Snapshot, bilgisayarlarla veya veri dosyalarıyla çalışmak için yararlı olabilir. Yazılım geliştirme ve sorun gidermede yaygın olarak kullanılırlar. Anlık görüntü oluşturmanın temel amacı, en son sistemleri ve verileri korumaktır. Bu, zamanda geriye gitmenize ve bilgisayarınız veya veri dosyalarınızdaki sorunları çözmenize olanak tanır. Ayrıca, en son sistemler ve verilerle birden çok farklı çalışma yöntemine sahip olmak için birden çok anlık görüntü alabilirsiniz. Örneğin, çalışma ortamınızda farklı anlık görüntüler seçerek bir sistemle dakikalar, saatler, günler veya haftalar önceki haliyle çalışabilirsiniz.

Windows 10 Disk Yönetimi aracını kullanarak anlık görüntüler oluşturabilirsiniz. Bu araç, bilgisayar sisteminizdeki sabit sürücü detaylarını görmenize ve yönetmenize olanak tanır. Windows 10 ‘da ek bileşen aracını kullanarak disk yönetimine girmeniz için yönetici olmanız bu süreçte şarttır. Önce,  ‘Dinamik ‘ altındaki menüden  ‘Temel Disk Seçeneği Oluştur ‘u seçin, ardından açılır menüden  ‘Seçenek Oluştur ‘u seçin. Penceresini açın ve  ‘Create Options ‘ altındaki seçenekler listesinden  ‘Silinemez ‘i seçin. Mevcut sürücünün üzerine yazmayı onaylamanız istendiğinde  ‘Evet ‘i seçin ve ardından işlemin tamamlanmasını bekleyin. Ardından, tüm pencereleri kapatmanız istendiğinde  ‘Tamam ‘ı seçin ve tüm uygulamaları kapatmanız istendiğinde tekrar  ‘Evet ‘i seçin ve tamamlandığında bilgisayarı otomatik olarak kapatın.

Snapshot Kullanımı

Snapshot -anlık görüntü, zamanda bir anı yakalayan dijital bir görüntü veya videodur. Genellikle insanların bir olayı anmak veya çalışmalarını sergilemek için sosyal medyada paylaştığı kısa bir video veya resimdir. Birçok kişi, anlık görüntüler oluşturmak ve paylaşmak için sosyal medyayı kullanır. Ayrıca birçok uygulama, telefonunuzdan hiç ayrılmadan anlık görüntü çekmenize olanak tanır. Sosyal medya, hayatımızı belgeleme biçimimizde devrim yarattı. Anlık görüntüler oluşturmak ve paylaşmak günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

Snapshot- anlık görüntü, olayları hatırlamanın hızlı bir yoludur. Bireyler sosyal medyayı günlük yaşamlarını belgelemek için kullanırlar. Birçok kişi arkadaşları ve ailesiyle kendi fotoğraflarını paylaşmayı tercih ediyor. Bu enstantaneler, insanların anıları canlı ve akılda kalıcı tutmasına yardımcı olur. Diğer insanlar işlerinin veya ev ortamlarının resimlerini yayınlamayı tercih ediyor. Bu, başkalarının nasıl yaşadıklarını görmelerini sağlar ve onlara kişisel düzeyde onlarla bağlantı kurma fırsatı verir.

Snapshot Nerelerde Kullanılıyor

Snapshot anlık görüntüler, zaman içindeki ilerlemeyi veya değişimi göstermenin bir yolu olarak kullanılabilir. Birçok kişi, bir kendini ifade etme biçimi olarak hayatlarının anlık görüntülerini çevrimiçi olarak oluşturur ve paylaşır. Sosyal medyayı günlük yaşamlarını belgelemenin ve e-posta, metin veya sosyal medya hesapları aracılığıyla başkalarıyla paylaşmanın bir yolu olarak kullanırlar. Bu, kendi çektikleri fotoğraflarla arkadaşlarını hayatlarından haberdar etmelerini sağlar.

İnsanlar ayrıca sosyal medyayı iş deneyimlerini belgelemek için de kullandılar. Bunu, müstakbel işverenlere geçmişte yaptıklarını ve gelecekte onlar için neler yapabileceklerini göstermenin bir yolu olarak kullanabilirler. Potansiyel işverenler, üzerinde çalıştıkları projelerin fotoğraflarını paylaşarak tam olarak ne yaptıklarını ve onlar için neler yapabileceklerini görebilirler. Bu, insanların yaşamlarında anlamlı değişiklikler yapmalarını sağlar; bu, insanlık tarihindeki en büyük kreasyonlardan bazılarına yol açtı.

Snapshot, belirli bir zamanda sabit sürücünüzdeki verilerin kaydını içeren bir dosyadır. Geri dönüp düzenleyebilmeniz için çalışmanızı belirli bir durumda kaydetmenize olanak tanır. Anlık görüntünün en yaygın kullanımı, herhangi bir değişiklik yapmadan sürücünün tamamını veya bir bölümünü yakalamaktır. Anlık görüntü, geçmişi koruduğu, ancak şimdiki zamanda değişiklik yapmanıza izin verdiği için revizyondan farklıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir