Js Enjeksiyonu Nedir?

Js Enjeksiyonu Nedir?

JavaScript, dinamik web uygulamalarının oluşturulmasında yaygın olarak kullanılan güçlü bir programlama dilidir. Ayrıca Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer tarayıcılarındaki birincil programlama dilidir. Ancak JavaScript doğru kullanılmadığında tehlikeli olabilir. JavaScript enjeksiyonu, kötü niyetli bir kullanıcının web sayfalarını değiştirmek için bir kod kusurundan yararlanabileceği durumlardan biridir. Dinamik bir web uygulamasındaki bir güvenlik açığından yararlanmanın ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle JavaScript yerleştirmenin nasıl tersine çevrileceğini anlamak önemlidir.

İlk olarak, JavaScript yerleştirmenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Esasen enjeksiyon, bir bilgisayar korsanının bilgisi veya rızası olmadan başka bir kişinin web sayfalarına kod eklemesidir. Bu kod, veri toplama veya web sitelerini tamamen silme gibi bilgisayar korsanının arzu ettiği herhangi bir kötü amaçlı görevi gerçekleştirebilir. Herhangi biri bir web sayfasına kod enjekte etmeden önce, önce o sayfaya erişim sağlamalıdır. Bu erişim, parola gözetleme, kaba zorlama ve web sayfasıyla doğrudan kullanıcı etkileşimi dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir. Bilgisayar korsanı bir web sayfasına eriştiğinde, oradan dilediği eylemleri gerçekleştirebilir.

Js Enjeksiyonunu Anlamak…

Enjeksiyonlar çok tehlikeli olduğundan, JavaScript etkinleştirildiğinde web sayfalarının kötü amaçlı koda nasıl tepki verdiğini anlamak çok önemlidir. Bir saldırgan tarafından eklenen herhangi bir kod, web sayfasına eklendikten hemen sonra çalıştırılacaktır. Bu, sahibinin iznine ihtiyaç duymadan seçtiği herhangi bir web sitesinin kontrolünü hızlı bir şekilde ele geçirmelerini sağlar. En yaygın enjeksiyonlardan bazıları, Sed siteler arası komut dosyası oluşturma ve Grep io siteler arası komut dosyası oluşturmadır. Bunlar, saldırganların JavaScript\’in etkin olduğu herhangi bir web sayfasını ele geçirmesine ve içeriğini istedikleri gibi değiştirmesine olanak tanır.

Bu tehditlerle mücadele etmek için, JavaScript\’in etkin olduğu web sitelerindeki güvenlik açıklarını nasıl tespit edeceğinizi ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı bilmelisiniz. Örneğin, web sitenizde bunun gibi bir hata mesajı görürseniz, bunun nedeni bir güvenlik açığı olabilir: Büyük olasılıkla, bu komut dosyası bir saldırgan tarafından enjekte edilmiştir. Kullanıcılarınızın bu sahte güvenlik uyarı mesajına hazırlıksız yakalanmaması için bu komut dosyasını hemen silmeniz veya adını zararsız bir şeyle değiştirmeniz gerekir.

Js Enjeksiyonu Dili Nasıl Çalışıyor?

JavaScript, yenilik ve büyümeye olanak tanıyan dinamik bir dildir. Aynı zamanda Turing-complete bir dildir, yani programlanmış herhangi bir işlevi yerine getirebilir. Temel olarak js, gezegendeki her endüstride devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Örneğin, birçok şirket iş veya kişisel yaşamları için uygulamalar oluşturmak için js kullanır. Günlük görevlerini yönetmek için programlar oluşturmak için js kullanırlar. Turing-complete diline sınırsız erişiminiz olduğunda olasılıklar sonsuzdur.

Geliştiriciler js enjeksiyonunu iyi veya kötü birçok şekilde kullanabilirler. Örneğin, kod enjekte etmek, geliştiricilerin gerçek kaynak kodlarını değiştirmeden programlarına işlevsellik eklemelerine olanak tanır. Ayrıca, hata ayıklamak veya içlerindeki hataları düzeltmek için uygulamalara kod enjekte edebilirler. Ancak, uygulamalara kötü amaçlı kod enjekte etmek tehlikeli olabilir; sistemlere zarar verebilir ve bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği yeni güvenlik açıkları oluşturabilir.

Js Enjeksiyonu Web Geliştirmedeki Rolü Nedir?

JavaScript, web geliştirmenin hayati bir parçası olduğu kanıtlanmış güçlü bir programlama dilidir. İstemci tarafı ve sunucu tarafı programlama için kullanılabilir. Sunucu tarafı programlama, JavaScript\’in sıklıkla kullanıldığı yerdir. Enjeksiyon, bir bilgisayar korsanının geliştiricinin izni olmadan kendi kodunu bir programa enjekte etmesidir. Bilgisayar korsanlarının kötü niyetli koda yaptığı şey budur ve vahşi ortamda bilgisayar korsanları tarafından istismar edildiğinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

JavaScript yerleştirmenin temel amacı, web sayfasının kontrolünü ele geçirmektir. Sunucuya komut göndermek, web sayfalarını değiştirmek ve hatta web sayfasını silmek veya düzenlemek için kullanılabilir. OWASP\’a göre, JavaScript enjeksiyonunun en tehlikeli şekli, bilgisayar korsanının HTML, XML ve CSS dosyalarına kötü niyetli kod enjekte etmesidir. Bu, saldırganların geliştiriciyi bilgilendirmeden sunucuda kod yürütmesine olanak tanır. Bazı durumlarda, geliştiriciler kodlarının saldırıya uğradığını bile bilmiyorlar. Bu tür bir saldırının çok tehlikeli olmasının nedeni budur; saldırılar, gerçek hasara neden olmadan önce uzun süreler boyunca fark edilmeyebilir.

JavaScript her web sayfasında çalıştığından, tüm web siteleri JS enjeksiyon saldırıları için risk altındadır. Google, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi ortamda savunmasız hedefleri kolayca bulabilmesi için web siteleri tarafından yapılan HTTP isteklerini izler. Saldırganların kötü niyetli eylemlerini gerçekleştirmek için bu istekleri değiştirmeleri yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir