Password Mining Nedir?

Password Mining Nedir?

Parola madenciliği, aralarındaki ortak özellikleri aramak için büyük parola kümelerini analiz etme sürecidir. Bu veriler, dosyalarınızı şifrelemek ve her birine güçlü parolalar atamak gibi bir güvenlik stratejisinin etkinliğini belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcıların şifrelerini unutmaları durumunda geri almalarını sağlar. Ancak, birçok kişi şifre madenciliğini, saklanan verilere izinsiz eriştiği için gizliliklerinin ihlali olarak görür.

Farklı parola kümelerini araştırmak, kullanıcıların hesaplarını güvende tutmasına da yardımcı olabilir. Örneğin, asla yazmadığınız ama zamanla bilinçaltında ezberlediğiniz bir dizi kişisel parolanız olabilir. Bu zayıf şifreleri değiştirmek, başka birinin şifreyi bilmeden hesabınıza giriş yapmasını çok daha zor hale getirir. Ancak, o kişi parolanızı biliyorsa ve erişim sahibi olduğu bir yedek hesap aracılığıyla parolaya erişirse erişim elde edebilir. Bu şekilde, şifrelerinizi farklı karakterlerle maskelemek, başka birinin şifreyi bilmeden hesabınıza giriş yapmasını çok daha zor hale getirir.

Password Mining Ne İşe Yarar?

Kuruluşlar, kullanıcı hesap bilgilerini güvenli ve düzenli olarak değiştirerek, zayıf veya akılda kalıcı şifreleri değiştirerek bu bilgileri sorumlu bir şekilde kullanabilirler. . Ancak, birçok kişi, saklanan verilere izinsiz eriştiği için bunu kullanıcı gizliliğinin ihlali olarak görüyor. Parola madenciliği hizmetleri, orijinal parolaları kendileri bilmek zorunda kalmadan kullanıcı hesaplarına erişim sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırır. Bu, kuruluşların birisinin parolasını kaybetmesi durumunda verilerini kurtarmasına olanak tanır – ancak herhangi birinin kullanıcının izni olmadan bu verilere erişmesini engeller.

Parola madenciliği, hayatımızı zenginleştiren ve verilerimizi koruyan etkili bir güvenlik stratejisidir. Birçok kişi bunun kullanıcı gizliliği üzerindeki olumsuz etkisinin haksız olduğunu düşündüğünden, birçok kuruluş şifre madenciliğini kullanmaktan tamamen kaçınıyor ve bu da kendimizi çevrimiçi ortamda nasıl koruyabileceğimizi sınırlıyor. Bunun yerine, herkesin daha güçlü çevrimiçi güvenlikten yararlanabilmesi için şifreleri kullanma şeklimizi değiştirmeliyiz.

Password Mining Önemi Nedir?

Parola madenciliği, parola yöneticisi kullanmaya bir alternatiftir, bu, bir bilgisayar ağında bilgisayar programları çalıştırarak yaygın olarak kullanılan parolaları bulma işlemidir. Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır. Birçok kişi parola veri tabanlarında bulunması kolay parolalar kullanır, bu nedenle madencilik yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Öte yandan, bazı kişiler şifrelerini çok güçlü ayarlar, bu da şifrelerini okunamaz hale getirir ve bir veri tabanında bulunmasını engeller. Bu nedenle, parola madenciliğini kullanıp kullanmamaya karar vermek, sunduğu avantaj ve dezavantajların anlaşılmasını gerektirir.

Password Mining Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce, parola madenciliği güvenlik uzmanları için son derece yararlıdır, çünkü onların zayıf hesapları veya hesapları kolayca tespit etmelerini sağlar. Örneğin, birisi bir web tarayıcısından saldırıya uğradıysa, şifre madenciliği orijinal hesabın kimlik bilgilerini ortaya çıkarabilir ve bilgisayar korsanının hesaba tekrar erişmesine izin verebilir.

Ek olarak, birisi internette gezinirken bir virüs bulaşmışsa, şifre madenciliği, orijinal hesap kimlik bilgilerini ortaya çıkarabilir ve bilgisayar korsanının bu hesaba da erişmesine izin verebilir. Bu mümkündür, çünkü çoğu şifre uygulaması ortak internet tarayıcılarından giriş verilerini toplar. Bu nedenle, güvenlik izni olan herkesin parola madenciliği uygulamalarını kullanarak kapsamlı bir araştırma yapması çok kolaydır.

Password Mining Kullanım Olanakları Nelerdir?

Parola uygulamaları, güçlü parolalar oluşturarak ve yaygın tehlikelerden kaçınmayı öğrenerek bilgilerinizi güvende tutmanıza da yardımcı olur. Örneğin, çoğu insan parolaları olarak sözlük sözcükleri veya tek harfler kullanır; çok az kişi sayılar veya noktalama işaretleri kullanır.

Birçok popüler şifre uygulaması, kullanıcılar yeni hesaplar oluşturduğunda ortak kelimeler ve ifadeler önerecektir. Bu, sözlüğü kendiniz arama gereksinimini ortadan kaldırır, ancak yeni hesaplar oluştururken yaygın güvenlik uygulamalarını izlemek yine de önemlidir. Uygulama geliştiricileri, yeni kullanıcıların uzman kullanıcılardan herhangi bir yardım almadan güvenli parolalar kullanarak kolay bir zaman geçirmelerini sağlamak için çok çalışıyor.

Password Mining Dezavantajları Nelerdir?

Şifre madenciliği uygulamalarını kullanmanın bazı sakıncaları vardır. Birçok kişi parola gücünü çok yüksek ayarlar ve sonra unutur; bu da hesaplarının bir veri tabanında bulunmasını engeller. Ayrıca okulda öğrendikleri yaygın kelimeleri veya çeşitli dergi ve web sitelerinde gördükleri kelimeleri kullanarak zayıf şifreleri kendileri seçerler. Bu, birisi bu kelimelerin ne olduğunu öğrenirse ve bu bilgileri şifrelerini kırmak için kullanırsa hesaplarını erişilebilir kılar.

Diğer bir yaygın hata, Facebook veya Gmail gibi çevrimiçi hizmetler için yeni hesaplar oluştururken çevrimiçi hesaplar için ortak kullanıcı adlarını eklemektir. Bu, kullanıcı adınızı bilen herkesin şifrenizi ifşa etmeden tüm hesaplarınıza erişmesini sağlar. Son olarak, bazı kişiler, güvenli web tarayıcısı hesaplarını bu hesapların güvenli web tarayıcısı uygulaması ayarlarında güncellemeden internet tarayıcılarını günceller.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir