Oracle Data Integrator Nedir

Oracle Data Integrator Nedir

Oracle Data Integrator (ODI), kullanıcıların Oracle veritabanlarındaki verilere erişmelerini ve bunları analiz etmelerini sağlayan bir veri yönetimi ve görselleştirme aracıdır. Verilere ayrıntılı güvenlik erişimi, otomatik model oluşturma ve görselleştirme gibi birçok farklı özelliğe sahiptir. Bu yazılım, verilerini analiz etmesi ve yönetmesi gereken BT ve iş uzmanları için yararlıdır.

ODI, verilerinizi düzenlemenize yardımcı olan bir self servis veritabanı analizi ve yönetim aracıdır. ETL, analitik ve raporlama gibi yaygın veritabanı görevleri için önceden oluşturulmuş modellere erişebilirsiniz. Bu, SQL komut dosyalarına sıfırdan yazmadan hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Ayrıca Oracle ‘ın kurum içi araçlarını veya üçüncü şahısların araçlarını kullanarak kendi modellerinizi oluşturabilirsiniz. Bu, verilerinizi çeşitli şekillerde analiz etmeyi kolaylaştırır.

Oracle Data Integrator Ne İşe Yarar?

ODI ‘yi kurduktan sonra, verilerinizi çeşitli şekillerde görüntüleyebilirsiniz. Verilerinizi tablo, boyut veya hiyerarşi seviyelerine göre görüntüleyebilirsiniz. Yan yana karşılaştırmaları kullanarak verilerinizin iki farklı görünümünü de karşılaştırabilirsiniz. Bu, iki benzer veri kümesi arasındaki farkları kolayca belirlemenizi sağlar.

Boyutlar arası karşılaştırmaları kullanarak verilerinizin birden çok boyutunu daha da karşılaştırabilirsiniz. Bu, verilerinizin var olduğunu bilmediğiniz birden çok boyutu arasındaki ilişkileri belirlemenizi sağlar. Son günlerde ODI kullanımı tüm dünyada popülerlik göstermiş ve kişiler bu yazılımı kullanmaya oldukça fazla önem vermeye başlamışlardır. Profesyonel çalışma prensiplerine sahip olması onu güvenilir yapan ve popülerliğini artıran en önemli etmen maddesidir.

Veritabanınızda karmaşık ETL görevlerini yürütmek için önceden tanımlanmış modelleri kullanabilirsiniz. Örneğin, başka bir yerde arşivlemek veya depolamak için bir veritabanının işlem geçmişini bir CSV dosyasına çıkarabilirsiniz. Analitik modellerini kullanarak ölçümler, gösterge tabloları ve uyarılar da oluşturabilirsiniz. Bu, veritabanınızın çeşitli yönlerinin performansı nasıl etkilediğini veya karar vermeyi nasıl anlamayı kolaylaştırır. Son olarak, görselleştirme modülünü kullanarak raporlama modellerini kullanarak raporlar üretebilirsiniz.

Oracle Data Integrator Kullanımı

Kullanıcıların çözmek zorunda olduğu bir sınırlama, ODI ‘nin Microsoft Excel dosyaları için yerel desteğinin olmamasıdır. Bu, Oracle veritabanınıza aktarmadan önce bir Excel çalışma kitabındaki tüm bilgileri başka bir formata aktarmanız gerekeceği anlamına gelir. Diğer bir sınırlama, ODI ‘nin aynı anda sunucu örneği başına yalnızca bir veritabanını desteklemesidir. Bu nedenle, aynı anda birden fazla veritabanında ODI kullanmak istiyorsanız, yazılımın ek örneklerini diğer sistemlerde ayarlamanız gerekir.

Oracle Data Integrator veya kısaca ODI, veri yönetimi ve analitik için kapsamlı bir entegrasyon platformudur. Sağlık, bankacılık, telekomünikasyon ve ulaşım dahil olmak üzere birçok sektörde farklı veri kaynaklarını entegre etmek ve eyleme dönüştürülebilir iş zekası oluşturmak için kullanılır. Esasen, kuruluşlara iş kararlarını ve büyümeyi yönlendirmek için bilgileri eyleme dönüştürülebilir içgörülere dönüştürme gücü verir.

Oracle Data Integrator Önemi

NDIA, Oracle ‘ın kurumsal uygulama geliştirme ve veri entegrasyonu konusundaki uzmanlığının doğal bir uzantısıdır. Birçok kuruluş, farklı sistemlere dağılmış verilere sahiptir ve bu da normal iş faaliyetlerini gerçekleştirmeyi zorlaştırır. NDIA, Oracle ‘ın Aktif Veri Yönetimi  teknolojisine dayalı veri yönetimi ve analitik için entegre bir ortam sağlayarak bu sorunu çözmektedir. NDIA, ilgili tüm verileri tek bir yerde merkezileştirerek, herkesin bilinçli kararlar vermesi için ihtiyaç duyduğu bilgilere erişmesini sağlar.

2009 ‘daki lansmanından bu yana Oracle, NDIA ‘yı ömür boyu ücretsiz yazılım güncellemeleriyle sürekli olarak geliştirdi ve destekledi. Bu, yıllık abonelik ücreti talep eden veya aylık veya günlük güncellemeler gerektiren diğer platformlardan hoş bir değişikliktir. NDIA ayrıca kolay kurulum için çoğu Oracle Linux işletim sistemine önceden yüklenmiş olarak gelir. Bu, BT ortamlarını yükseltmesi gereken ancak sistem yönetimi görevlerinde tecrübesiz olan kuruluşlar için harikadır. Bu özellikleri sayesinde NDIA, hem üretim hem de geliştirme ortamları için harika bir çözümdür.

Oracle, akademik araştırmanın değerini anlar ve NDIA gibi açık kaynaklı projeleri destekler. En iyi örneklerden biri, kurumsal yazılım teknolojisindeki en son yeniliklerini sergiledikleri Oracle Open World 2018 ‘dir. Bu, Oracle Data Integrator (NDIA) aracılığıyla ADM platformlarında yeni inovasyonu içeriyordu. Ayrıca, işletim sistemi veya uygulama katmanından bağımsız olarak müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun SQL ve Java geliştirme araçları da sergilediler. Tüm bunlar, Oracle ‘ın bu gibi ortak projeler aracılığıyla açık kaynak topluluğunu destekleme taahhüdü sayesinde mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir