Liderlik Becerileri ile Sürdürülebilir Yüksek Performans Nedir?

Liderlik Becerileri ile Sürdürülebilir Yüksek Performans Nedir?

Sürdürülebilir yüksek performanslı bir organizasyon oluşturmanın önemli faydaları vardır. Stuart Taylor, yüksek performans kültürünün nasıl oluşturulacağını açıklıyor ve İK liderlerinin süreçteki rolünü detaylandırıyor.

Beş ila 10 yıllık stratejik planlar fikri artık birçok kuruluş için pencerenin dışında. Şimdi odak noktası, değişim için güçlü çeviklik ve esnekliğe sahip, değerlere dayalı bir kültür oluşturmaya yatırım yapmanın yanı sıra bir dizi gelecekteki stratejik senaryoyu geliştirmektir.

Sürdürülebilir yüksek performanslı organizasyon (SHPO) Nedir?

Bir organizasyonda sürdürülebilir yüksek performans elde etmenin sonucu nedir? Strateji açıkça ifade edilir ve organizasyon çalkantılı dış koşullara çeviklikle yanıt verir; strateji sakin ve kasıtlı bir odaklanma ile yürütülür. Kuruluş, pazardaki en iyi insanları çekebilir ve elinde tutabilir. Değerler, şefkat, alçakgönüllülük, gerçekçi iyimserlik, bilinç ve cesaretle uyumlu daha yüksek bir amaç için liderlik eden liderlerden başlayarak değerlere dayalı bir kültür geliştirmeye yatırım yaparlar.

Bu organizasyon, organizasyon amacı ve değişimi, çevresel zorluk ve bireysel refah bağlamında yüksek performansı özgürleştiren esnek insanları teşvik eder. Güçlü ve karşılıklı olarak ödüllendirici ilişkiler tüm paydaşlarla beslenir. İnsanlar ve ekipler büyük organizasyonel aksiliklerden geri dönüyor. Sürdürülebilir yüksek performansın zirvesine ulaştığımızda, bu, liderlerin ve personelin akışta daha fazla zaman harcadığı destekleyici bir kültürle sonuçlanır – yüksek sağlık, mutluluk, performans ve katılım seviyelerine rahatça ulaştığımız bir durum.

SHPO’yu nasıl oluştururuz?

Burada sistematik ve bütüncül bir yaklaşım gereklidir. Sistematik bir yaklaşım, insanı, kültürü ve iş sürecini geliştirmeye katılan ve aynı zamanda dış paydaş sonucunun itici gücünü dikkate alan bir organizasyon ve müdahale gerektirir. İntegral bir yaklaşım, organizasyon ve müdahalenin sadece gözlemlenebilir davranışlardan ziyade, beden, kalp, zihin, ruh ve gözlemlenebilir davranışlarla tanımlanan tüm kişiye odaklanmasını gerektirir.

Bir yönetici

Bir yönetici bilinçli olarak liderlik etmek Kültürel değişimi kolaylaştırmanın en iyi yolu, yüksek bilinçle çalışan, esnek uygulamaları modelleyen ve örnek olarak liderlik eden üst düzey liderlere sahip olmaktır. Bu grubun güçlü sponsorluğu esastır ve sürdürülebilir performans için hem organizasyonel hem de sistem sağlayıcılarına ve liderlik ve liderlik tarzının kritik rolüne dikkat edilmelidir. Görev odaklı liderlik stilleri, kişisel gelişim, iyileşme ve amaca katılan koçluk, bağlı ve vizyoner stiller de dahil olmak üzere diğer empati temelli ve şefkat temelli liderlik stilleri ile dengelenmelidir.

Rezonans ekipleri

Rezonans ekipleri geliştirmek geliştirmek Sürdürülebilir yüksek performans, esnek yüksek performanslı bireylerden oluşan bir kolektif olduğunda sadece doğal olarak takip etmez. Zirvede ve uyum içinde çalışan ekipleri serbest bırakmak için belirli beceri geliştirme ve ilişki kurma işlemlerinin gerçekleşmesi gerekir – bir rezonans durumu. Rezonans yapan bir takım neye benziyor? Açık ortak hedefleri var. Sosyal olarak birbirlerine cehalet, küçümseme veya sempati yerine empati ve şefkatle yatırım yaparlar. “Daha büyük iyilik” ve temel önceliklere odaklanabilirler ve bu odaklanma ile çatışmalar kişisel gündemden ziyade net iletişim ve kaynak / hedef uyumsuzluğu ile çözülür.

Dirençli insanlar geliştirmek için ne gerekiyor?

Öğrenilen yetenekler olarak, esnek insanlar şunlara sahiptir:

Cesaret: değişim ve meydan okumayla büyülenmek

Yaratıcılık: yetenek ve fırsat geliştirin.

Bağlantı: alçakgönüllülük, başkalarına ve doğaya saygı ve özen.

Liderlere ve personele pratik esneklik becerileri eğitimi sağlamak, sürdürülebilir yüksek performansa doğru kültürel bir değişim için esastır. Dayanıklılık düzeylerine ve insanların ve kuruluşların gelişimine daha derinlemesine bakmak için, öncelikle mevcut esneklik varlıklarımıza (esneklik oluşturmaya katkıda bulunan yetkinlikler) ve esneklik yükümlülüklerimize (esneklik düzeylerini tüketen faaliyetler) bakarız. Aşağıda gösterilen beş varlık seviyesi ve ilgili disiplinlerin tümü öğrenilebilir. Üst düzey liderlerin SHPO olma yolunda ilerlemeyi izlemelerini sağlayan bireyler ve ekipler için olduğu kadar organizasyon için de değerlendirmeler yaparak bu yetkinliklerin ustalığının bir ölçüsünü alıyoruz.

Kültürel uyum

SHPO oluşturmak, personelin esneklik varlıklarını hayata geçirmesi için sakin ve sağlıklı bir ortamı teşvik eden bir kültür gerektirir. Sakin bir kültür, liderlerin ve personelin korku ve kendini koruma örtüsü altında değil, daha açık ve otantik bir şekilde çalışmasına izin verir. Bir sağlık kültürü, liderlere ve personele, kişinin enerjisine ve bağışıklığına yatırım yapmanın değerli olduğu konusunda onay verir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir