iOS 16 & Swift 5 Nedir?

iOS 16 & Swift 5 Nedir?

Son günlerde ios 16 swift sistemi adından sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Swift 5, Apple’ın Swift programlama dilinin en son sürümüdür.  Piyasaya girdiği günden bu yana birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Böylelikle günümüzde Apple kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılıyor.

iOS 16, yeniden tasarlanmış bir ana ekran, yeni bir Fotoğraflar uygulaması ve yenilenen Mesajlar uygulaması dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ve geliştirme sunar. Ayrıca, gelişmiş konum izleme koruması ve yeni bir “Apple ile oturum aç” özelliği gibi çeşitli güvenlik ve gizlilik geliştirmeleri içerir. iOS 16, Apple’ın Swift 5 programlama dili tarafından desteklenmektedir. Swift 5, coroutines desteği ve bellek sahipliği de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ve geliştirme sunan Swift dilinde yapılan önemli bir güncellemedir.

iOS 16 & Swift 5 Ne İşe Yarar?

iOS 16 ve Swift 4, geliştiricilere uygulama geliştirmeyi daha kolay ve verimli hale getiren çok sayıda yeni özellik ve geliştirme sunar. Yeni özellikler şu şekildedir;

 • Swift 4, dile önemli performans iyileştirmeleri ve iyileştirmeler getirerek geliştirmeyi daha hızlı ve daha kolay hale getirir.
 • iOS 16, fotoğraf ve video gibi içerikleri görüntülemek için ideal, şık ve karanlık bir görünüm sağlayan yeni bir Karanlık Mod içerir.
 • HealthKit ve HomeKit çerçevelerindeki geliştirmeler, sağlık ve ev otomasyonu özelliklerini izleyen ve kontrol eden uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırır.
 • App Store geliştirmeleri, kullanıcıların uygulamaları bulmasını ve satın almasını, derecelendirmesini ve incelemesini kolaylaştırır.
 • Diğer geliştirmeler arasında geliştirilmiş klavye navigasyonu, güncellenmiş gizlilik özellikleri ve kodlama hatalarını tanımlamaya ve düzeltmeye yardımcı olan yeni bir derleyici bulunur.

iOS 16 & Swift 5 Önemi Nedir?

İOS 16 ve Swift 5’in piyasaya sürülmesi, Apple geliştiricilerine yeni özellikler getiriyor. iOS 16, ekran kısayollarını, yeniden tasarlanmış bir fotoğraflar uygulamasını ve güncellenmiş gizlilik ve güvenlik özelliklerini içerir. Swift 5, yeni dil özellikleri ve performans iyileştirmeleri içerir. iOS 16, geliştiricilerin Siri ile kullanılabilecek özel kısayollar oluşturmasına olanak tanıyan Siri Kısayollarını içerir. Kısayollar uygulamaları başlatmak, eylemleri çalıştırmak veya karmaşık görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflar ve videolar için kişiselleştirilmiş öneriler sunan yeni bir “Sizin için” sekmesi içerir. Uygulama ayrıca yeni düzenleme araçları ve HAM görüntüler için destek içerir. iOS 16, konum, hareket ve fitness verilerinin uygulamalarla paylaşılmasını engelleyen yeni bir “Gizlilik Koruma” modu da dahil olmak üzere güncellenmiş gizlilik ve güvenlik özelliklerini içerir. “Reklam İzlemeyi Sınırla” ayarı “Reklam Kimliği” olarak yeniden adlandırıldı ve artık Ayarlar uygulamasının “Gizlilik” bölümünden kontrol edilebilir.

Paylaşım Sayfası, kullanıcıların hangi uygulamaların kişisel verilerine erişebileceğini kontrol etmelerini sağlayan bir “Gizlilik” bölümü içerecek şekilde yeniden tasarlandı. Swift 5, genel tür kısıtlamaları ve koşullu uyumluluklar için destek de dahil olmak üzere yeni dil özellikleri içerir. Dil performans için optimize edilmiştir ve Swift standart kitaplığı geliştirilmiş performans ve esneklik için yeniden tasarlanmıştır.

iOS 16 & Swift 5 Özellikleri Nelerdir?

iOS 16, iPhone ve iPad kullanıcıları için bir dizi yeni özellik ile piyasaya sürüldü. Bunlar şunları içerir:

 1. iPhone’unuzu diğer cihazlarda oturum açmak için bir güvenlik anahtarı olarak kullanma yeteneği.
 2. Yeniden tasarlanmış bir Kontrol Merkezi.
 3. iPhone X. 4’teki çentiği gizleme yeteneğidir.

4.Grup FaceTime aramaları için destek özelliği,

 1. Ekranınızı kaydetme yeteneği.
 2. Nesnelerin uzunluğunu ve genişliğini ölçebilen yeni bir ‘Ölçü’ uygulaması.
 3. Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri.

Birçok açıdan farklı özellikleriyle ilgileri üzerine çeken yeni işletim sistemi günümüzde kullanıcılara her alanda avantajlar sağlamakla beraber kullanım olanakları son derece geniş düzeyde varlık gösteriyor. Böylelikle kişilere arzu edileni en iyi şekilde sağlamayı başarıyor.  Her açıdan son teknoloji özellikleriyle ön plana çıkıyor. Çok çekirdekli işlemciler için yazılım geliştirmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır ve aşağıdaki gibi özellikleri içerir:

 1. Eşzamanlılık desteği- kodunuzun farklı bölümlerinin aynı anda çalışmasını sağlar.
 2. Bellek yönetimi geliştirmeleri- büyük miktarda veriyle çalışmayı kolaylaştırır.
 3. Yeni bir deneyim özelliği- hataları daha özlü bir şekilde ele almayı mümkün kılar.
 4. Uluslararasılaşma için geliştirilmiş destek özelliği.
 5. Swift 5 ayrıca bir dizi kararlılık ve performans iyileştirmesi içerir.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir