Gaslighting Nedir?

Gaslighting Nedir?

Gaslighting, istismarcılar tarafından kurbanlarını manipüle etmek ve kontrol etmek için kullanılan bir taktiktir. Gaslighting, istismarcının mağdurun gerçeklik algısını manipüle ettiği bir tür psikolojik istismardır. Bunu, kurbanın deli ya da yanlış olduklarına inandırıldığı sahte bir gerçeklik yaratarak yaparlar. Bunu yaparak, istismarcı kurbanı kontrol edebilir ve kendilerini oldukları gibi hissetmelerini sağlayabilir powerless.In bu blog yazısında, gaslighting’in ne olduğunu, gaslighters’ın kullandığı farklı taktikleri ve gaslighting’i nasıl tanıyacağımızı ve bunlara nasıl yanıt vereceğimizi inceleyeceğiz. Umarız gaz aydınlatmayı öğrenerek kendinizi bu tür istismarlardan korumaya başlayabilir ve istismarcınıza karşı koyacak gücü kazanabilirsiniz. Sistemin doğru bir şekilde öğrenilmesi bu süreçte işlemlerin hızlı bir şekilde yürümesinde etkili olacaktır.

  1. Gaz Aydınlatması Nedir?

Hiç yumurta kabukları üzerinde yürüyormuş gibi hissettiyseniz, gaz ışığının kurbanı olabilirsiniz. Gaslighting, istismarcının kurbanı kendi gerçekliğinden ve hafızasından şüphe ettirmeye çalıştığı bir tür psikolojik istismardır. Bu, istismarcı kurbanın güvenini kurnazca ortadan kaldırdığı için zaman içinde kademeli olarak yapılabilir. Bazı durumlarda, herhangi bir uyarı yapılmadan gaz aydınlatması bile meydana gelebilir.

Gaz aydınlatmasının mağdurun ruh sağlığı ve refahı üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Mağdurun kendine veya kendi düşünce ve duygularına güvenmesini zorlaştırabilir, bu da endişe, tecrit ve umutsuzluk duygularına yol açabilir. Gaz aydınlatmasının kurbanı olabileceğinizi düşünüyorsanız, yardım ve destek için iletişime geçmeniz önemlidir. Destek gruplarından bu tür istismarlarda uzmanlaşmış terapistlere kadar gaz aydınlatma mağdurları için birçok kaynak mevcuttur. Kimse bu şekilde muamele görmeyi hak etmiyor ve Gaz aydınlatması asla kurbanın suçu değil.

  1. Gaslighting Taktikleri

Gaz aydınlatma terimine aşina değilseniz, ne olduğunu anlayarak başlamak en iyisidir. Gaz aydınlatması, biri yalanlar ve aldatma yoluyla başka bir kişiyi manipüle edip kontrol ettiğinde ortaya çıkan bir tür psikolojik istismardır. Bu, aile ilişkilerinden romantik ortaklıklara kadar her ilişkide olabilir. Aşağıda, gaslighting faillerinin kurbanlarını kontrol etmek için kullandıkları farklı taktikleri inceleyeceğiz.

Birincisi, gaslighting failleri, gerçekte meydana gelen olaylar hakkında kurbanlarına sık sık yalan söyleyecektir. Bu, bir şeyin olduğu zaman olmadığını iddia etmek gibi küçük yalanlardan, kurbanlarını deli veya deli olduklarına ikna etmek gibi daha karmaşık yalanlara kadar değişebilir. Kurbanlarına yalan söyleyerek, gaslighting failleri aldıkları bilgileri kontrol eder ve istedikleri her şeye inanmaları için onları kolayca manipüle edebilir.

İkincisi, gaslighting failleri genellikle kurbanlarını deli veya paranoyak gibi hissettirmeye çalışırlar. Kurbanlarını bir şeyler hayal etmekle veya aşırı hassas olmakla suçlayabilirler. Mağdurun kendisinden şüphe duymasını sağlayarak, gazla aydınlatan failler durumu kontrol eder ve hedefin harekete geçmesini veya etkili bir şekilde iletişim kurmasını zorlaştırabilir.

Üçüncüsü, gaslighters, sırada kalmaları için genellikle kurbanın duygularını azaltmaya veya geçersiz kılmaya çalışacaktır. Örneğin, bir hedef gaz lambasına karşı öfke veya hayal kırıklığı ifade ediyorsa, fail bunun gerçek öfke veya hayal kırıklığı olmadığını söyleyerek yanıt verebilir – işlerin aralarında sakin kalması için yalnızca öfke veya hayal kırıklığı gerçekmiş gibi davranın. Bu taktik, hedefin konuşmasını ve kendileri için ayağa kalkmasını önlemeye yardımcı olur – bu da yolun aşağısında daha fazla istismara yol açabilir.

Dördüncüsü, bazen gazla aydınlatma hedefinin kendilerine yapılanlara karşı konuşmaması (veya misillemeden korkması) için, şiddet tehditleri veya diğer sindirme biçimleriyle sessizliğe zorlanabilirler. Gaz Aydınlatma hedefleri için önemlidir, ne olduğu hakkında konuşmaktan asla korkmayın çünkü gerekirse mevcut kaynaklar (destek grupları gibi) vardır. Son olarak, yalnız olmadığınızı unutmayın, birçok insan hayatlarının bir noktasında bir tür psikolojik istismar yaşamıştır.

  1. Gaz Aydınlatmasının Etkileri

Eğer hiç gaz aydınlatması yaşadıysanız, bunun yıkıcı olabileceğini biliyorsunuzdur. Bu, mağdurların kendi düşünce ve duygularından şüphe etmelerine neden olan bir psikolojik manipülasyon şeklidir. Gaz aydınlatmasının mağdurlar üzerinde kendilerini izole ve yalnız hissetmelerine neden olmaktan ilişkilerine zarar vermeye kadar çeşitli etkileri olabilir. Bu bölümde, gaz aydınlatmasının en yaygın beş etkisini özetleyeceğiz.

İlk olarak, gaz aydınlatması mağdurların kendilerinden şüphe etmelerine neden olabilir. Çoğu zaman, gaz lambaları kurbanlarını kendi akıl sağlığını sorgulayan kelimeler veya ifadeler kullanır. Örneğin, aşırı tepki verdiğiniz veya bunu uydurduğunuz gibi şeyler söyleyebilirler. Bu, mağdurun kontrolünü kaybediyormuş gibi hissetmesini sağlar ve onları mantıksız bir insan statüsüne indirir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir