Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir?

Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir?

Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir? sayı sistemi, sayıları dijital sistemlerde temsil etmenin popüler ve güçlü bir yoludur. Fakat Hexadecimal  sayı sistemi tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Bu blog yazısında, onaltılığın temellerini, ondalık sayılarla nasıl ilişkili olduğunu, ne için kullanılabileceğini ve ikisi arasında nasıl dönüştürüleceğini inceleyeceğiz. Bu benzersiz ve güçlü sayı sistemini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için kullanımda olan bazı pratik Hexadecimal  örnekler de sunacağız.

Hexadecimal , 0 9 rakamlarını ve ardından 6 alfabetik karakteri A F kullanan bir sayı sistemidir. Hexadecimal  sayılar ikiliden daha kompakttır, bu da bilgisayar ekranında veya kağıtta daha az alanda temsil edilebilecekleri anlamına gelir. Bu, her renge altı basamaklı Hexadecimal  bir kod atanabileceğinden, renkleri daha verimli bir şekilde temsil etmek için kullanışlıdır.

Çoğu insan rakamları kullanan ikiliye aşina olsa da 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9, Hexadecimal, günümüz teknolojisinde hala ara sıra kullanılmaktadır. Örneğin, Hexadecimal  değerler bilgisayar programlamasında ve HTML belgelerinde yaygın olarak kullanılır. Bu durumlarda, belgedeki her karakter 0 ile 15 (veya 0x00 ile 0xFF) arasında bir sayıya karşılık gelir ve bu sayılar daha sonra bilgisayarlar tarafından uygun gördükleri şekilde yorumlanır.

Hexadecimal  için başka bir kullanım, sıcaklık değerlerini temsil etmektir. Her rakam bir sıcaklık aralığını temsil eder (-40 derece Fahrenheit ile 400 derece Fahrenheit arasında), böylece bu sayı sistemini kullanarak sıcaklık değerlerini kolayca temsil edebilirsiniz. Son olarak, Hexadecimal  renkleri temsil etmek için de kullanışlıdır – her renge altı basamaklı bir Hexadecimal  kod atanabilir. Bu, adlarını hatırlamak veya diğer karakterlerle şeker kaplamak zorunda kalmadan belirli renklere kolayca başvurmanızı sağlar.

Hexadecimal Sistemi Sayılarla Nasıl İlişkilendiriliyor?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen ondalık sayı sistemini ve nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Ama orada Hexadecimal  sayı sistemi olarak adlandırılan başka bir sayı sistemi olduğunu biliyor muydunuz? Bu sistem, dijital kodlama ve veri depolama dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılır.

Her Hexadecimal  basamak (veya Hexadecimal  basamak) dört ikili basamağa (bit) değer, bu da sayı sistemiyle okumayı ve çalışmayı geleneksel ondalık sistemimizden çok daha kolay hale getirir. Örneğin, 12 sayısı 12H olarak yazılabilir veya 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12. İkili formda, bu olurdu: 010000 011100 001110 011000 001010 110011. Ancak, Hexadecimal  biçimde şöyle olurdu:

Hexadecimal  Sistem Ne için Kullanılabilir?

Herkes gibi sayıları bilir 0, 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. Peki ya 7 numara? 10 Tabanında (dünyada en sık kullandığımız sayı sistemi) 7, ‘J’ harfi ile temsil edilir. Bununla birlikte, temel 16’da (bilgisayarlarda kullanılan sayı sistemi), ‘J’ Hexadecimal  sayı ‘7F’ ile temsil edilecektir. Peki Hexadecimal  sayılar ne için kullanılabilir?

Hexadecimal , temel 16 sayı sistemidir, yani 16 farklı sembol kullanır. Bu semboller, herhangi bir ikili sayıyı, yani birler ve sıfırlar dizisi olarak yazılabilen iki basamaklı bir sayıyı temsil etmek için kullanılabilir. Örneğin, ondalık sayı 12’nin ikili gösterimi şöyle görünür;

İlk rakam (1) ‘1’ sembolü ile, ikinci rakam (2) ‘0’ sembolü ile temsil edilir. Yani 12’yi Hexadecimal  biçimde yazdığımızda şöyle görünürdü;

Her iki basamağın da hala tek tek sembolleriyle temsil edildiğine dikkat edin – sadece daha kısa bir biçimde. Bu nedenle Hexadecimal  bazen optimize edilmiş bir ikili sayı sistemi olarak adlandırılır. Ayrıca, Hexadecimal  sayıların RGB renk alanlarını kullanan web sitelerinde renkleri temsil edebileceğini de belirtmekte fayda var.

Bu nedenle, tüm metninizi yalnızca üç Hexadecimal  değer (örneğin, # 000000) kullanarak siyah renklendirmek istiyorsanız, bunu herhangi bir karmaşık renk seçici veya çevrimiçi dönüştürücü olmadan yapabilirsiniz! Aslında, birçok web sitesi artık tasarımın çeşitli yönleri için arka planlar ve kenar boşluklarından yazı tipi renklerine ve hatta kutu gölgelerine kadar Hexadecimal  değerler kullanıyor!

Bu örneklerden de görebileceğiniz gibi, Hexadecimal ‘ın bilgisayar programlama ve kodlamada paha biçilmez bir araç olmasının birçok nedeni vardır. Programcıların yalnızca değişkenler veya veri öğeleri içindeki değerleri daha hızlı tanımlamasına izin vermekle kalmaz; aynı zamanda veri depolama ve aktarım amaçları için optimize edilmiş sayıları temsil etmek için de kullanışlıdır. Ek olarak, web tasarımında belirli RGB değerleri veya diğer biçimlendirme standartları için kısaltma olarak yaygın olarak kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir