Backdoor Nasıl Oluşturulur?

Backdoor Nasıl Oluşturulur?

Güvenlik söz konusu olduğunda, hiçbir şey bir arka kapıya sahip olmaktan daha önemli değildir. Arka kapı, yetkili kullanıcıların başka türlü yapamayacakları şeyleri yapmalarına izin veren bir sisteme girmenin veya çıkmanın gizli bir yoludur. Backdoor arka kapılar, veri çalmak veya erişilememesi gereken sistemlere erişim sağlamak gibi her türlü hain amaç için kullanılabilir.

Backdoor ile Arka Kapı Oluşturma

Arka kapılar güvenliğin kritik bir parçasıdır ve dikkatli kullanılmalıdır. Arka kapılar, güvenlik önlemlerini atlamak ve sistemlere veya verilere yetkisiz erişime izin vermek için kullanılabilir. Bununla birlikte, arka kapılar ayrıca kötü niyetli aktörler tarafından istismar edilme potansiyeline sahiptir ve bu da sistemlerinizin ve verilerinizin tehlikeye girmesine neden olur. Bu bölümde, arka kapı kodlamasının temellerini özetleyeceğiz ve bir tane oluşturmanın risklerini ve faydalarını tartışacağız.

İlk olarak, bilgi işlem ve uygulama güvenliği açısından bir arka kapının ne olduğunu anlamak önemlidir. Arka kapı, esasen, yetkili kullanıcıların kısıtlı alanlara veya başka türlü erişilemeyecek verilere erişmesine izin veren bir sisteme gizli bir giriş noktasıdır. Arka kapılar çeşitli kodlama teknikleri kullanılarak oluşturulabilir, ancak bu blog gönderisinde farklı dillerdeki komut programlarına odaklanacağız.

Backdoor Riskleri Nelerdir?

Bir arka kapının nasıl oluşturulacağını öğrendikten sonra, sisteminize gerçekten uygulamadan önce ilgili riskleri değerlendirmeniz gerekir. Backdoor arka kapı kodu, yalnızca sistemlerinizi veya verilerinizi riske atmadan istenen hedefe ulaşmanın başka bir yolu yoksa kullanılmalıdır. Ayrıca, üretim sistemlerine uygulamadan önce arka kapıları olası güvenlik açıkları açısından her zaman test etmelisiniz. Son olarak, arka kapınızı oluşturduktan sonra, kodun kullanılmasına teşebbüs edebilecek kötü niyetli aktörlere karşı korunmak için şifreleme yöntemlerini ve diğer güvenlik önlemlerini kullanarak güvenliğini sağlamak önemlidir. Bu tür kodlama tekniğiyle ilişkili olası tehditlere karşı korunmak için gerektiğinde gerekli değişiklikleri yapabilmeniz için arka kapıları kötü amaçlı etkinlik belirtileri açısından izlemeniz önemlidir.

Bilinen Uygulama Güvenlik Açıklarından Yararlanma

Güvenlik söz konusu olduğunda, verilerinizi korumaktan daha önemli bir şey yoktur. Ne yazık ki, tüm veriler aynı şekilde korunmuyor. Örneğin, oturum açma bilgileri ve parolalar gibi kullanıcı verileri genellikle sistem verilerinden daha hassastır. Bunun nedeni, kullanıcı verilerinin bir sistemin güvenliğini tehlikeye atmak için kullanılabilmesidir, ancak sistem verileri bunu yapamaz.

Kullanıcı verilerini tehlikeye atmaktan korumanın bir yolu, bir arka kapı uygulamaktır. Arka kapı, yetkili kullanıcıların söz konusu sisteme algılanmadan erişmesine izin veren bir bilgisayara veya uygulamaya gizli bir giriş noktasıdır. Arka kapılar birçok farklı amaç için kullanılabilir, ancak en yaygın kullanımları, yetkili kullanıcıların erişememeleri gereken sistemlere (müşterinizin sistemleri gibi) erişmesine izin vermektir.

 1) Uygulama güvenlik açıklarını ve istismarlarını anlama: Bir arka kapı oluşturmadan önce ihtiyacınız olan ilk şeylerden biri, uygulama güvenlik açıklarını ve istismarlarını biraz anlamaktır. Bu bilgi, bu sistemlere yetkisiz erişim elde etmek için hangi uygulamaların savunmasız olduğunu ve hangilerinin kötü amaçlı olarak kullanılabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

2) Savunmasız uygulamaları tanımlama: Hangi uygulamaların savunmasız olduğunu anladıktan sonra, onları tanımlamaya başlamanın zamanı geldi! Bunu yapmak için, bir tür istismar kitine ihtiyacınız olacak bunlara yetkisiz erişim elde etmek için uygulamalardaki bilinen güvenlik açıklarından yararlanmanızı sağlayan bir faktördür. Sisteminizi riske atabilecekleri için kamuya açık herhangi bir istismar seti veya aracı kullanmadığınızdan emin olun. Bunun yerine, hedef uygulamanız veya işletim sisteminiz için özel olarak tasarlanmış istismar kitlerini aramayı deneyin.

3) Tersine mühendislik: Savunmasız olabilecek bir uygulama belirledikten sonra, ikinci aşama zamanı: tersine mühendislik! Bu, kendisine karşı kullanılabilecek olası güvenlik açıklarını veya istismarları bulmak için uygulamanın kod tabanını dikkatlice analiz etmeyi içerir. Mümkünse, gerçekten bir arka kapı oluşturmadan önce hedef uygulamanın çevrimdışı bir kopyasına karşı bir veya daha fazla olası istismarı test etmeyi deneyin.

4) Önceden var olan güvenlik açıklarını kullanma: Bazen mevcut bir kod tabanında istismar edilebilir güvenlik açıkları bulunmaz, önceden var olan güvenlik açıklarının kullanışlı olduğu yer burasıdır. Diğer uygulamalarda bilinen güvenlik açıklarını bularak ve bunlardan yararlanarak (kamuya açık veya popüler İstismar Kitlerine dahil olanlar), içine kötü amaçlı kod enjekte edebilirsiniz. Böylelikle avantajlı hizmetlerden en iyi koşullarda faydalanmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir