Rakip Site Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Google ve diğer arama motorlarında sektörel olarak yükselmenin şartlarından birisi de rakip anahtar kelime analizi yapmaktır.

“Rakip Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? ” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde aktarmadan önce anahtar kelime nedir bunu açıklayalım.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, web sitesinin içeriği konusunda en kısa tanımı yapan kısacası sitenizin konusunu özetleyen kelime veya kelimelerdir.

Web sitenizin konusu içerik editörlüğü olduğunu varsayalım. Kurumlara ve firmalara kurumsal içerikler hazırlayarak gelir elde ettiğiniz bir web sitesinin anahtar kelimesi ‘’ içerik editörü, içerik editörlüğü ‘’ şeklinde olacaktır. Bu anahtar kelimeler web sitenizin konusunu en kısa şekilde tarif eden kelimelerdir. Yalnızca Google için değil diğer tüm arama motorları için anahtar kelime belirlemek son derece önemlidir.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelime belirlemenin en önemli noktası anahtar kelime hacim analizi yapmaktır. Tercih edeceğiniz anahtar kelimenin arama motorlarında ne kadar arandığı ve ne yoğunlukta arandığını tespit etmek gerekir.

Google anahtar kelime planlayıcısı ile ya da Google Trends özelliği sayesinde bir kelimenin ve kelime dizininin ne kadar arandığı, en çok hangi bölgelerde arandığı gibi analizler yaparak doğru anahtar kelime belirlemek için kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Rakip Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında yükselmek için yapılması gerekenlerin en başında rakip anahtar kelime analizi yapmaktır. Ülkemizde SEO Hizmeti veren birçok SEO Uzmanı veya SEO Ajansı işlerine başlarken rakip anahtar kelime analizi yaparak başlarlar ve bu analiz sayesinde daha sonraki aşamalarda nasıl bir yol, nasıl bir yöntem izleyecekleri konusunda plan ve program hazırlarlar.

SEO çalışmaları için yapılan Başlık ve META Açıklamaları rakip anahtar kelime analizi yapabilmek için mükemmel bir fırsattır. Aynı şey sizin rakipleriniz içinde bir fırsat olduğunu belirtmek gerekir. Aynı yöntemi onlarda izleyerek sizin anahtar kelimeleriniz hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Ancak bunda pek bir olumsuz yön yoktur.

Rakip sitenin veya firmanın web sitesinin ana sayfasının temelini oluşturan başlık ve META açıklamaları rakiplerin hedefleri ve anahtar kelimeleri hakkında oldukça net bilgiler verir. Burada yer alan anahtar kelimeler rakibin en değerli anahtar kelimeleridir.

Rakibin Başlık ve META Açıklamalarını öğrenmek çok basittir. Rakibin web sitesinin ana sayfasına erişip, Mouse ile sağ tıkla yapıp kaynağı görüntüle yapmanız yeterlidir. Açılan sayfa kaynak kodları arasında apaçık bir şekilde rakibin başlık ve meta açıklamaları içerisinde anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

  • Screaming Frog Analizi;

Screaming Frog SEO Uzmanları tarafından kullanılan en önemli SEO araçlarından biridir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcuttur. Çok derin ve detaylı analiz yapmayacaklar için ücretsiz versiyonu ziyadesiyle yeterli olacaktır.

Peki, Screaming Frog kullanarak rakip anahtar kelime analizi nasıl yapılır?

Analiz yapmak istediğiniz web sitesinin ana sayfasına ait linkin taramasını yaparak, ana sayfada görünen tüm linklerin takibini yaparak takip ettiği tüm linklerin analizini yapacaktır. Ücretsiz versiyon 500 sayfaya kadar analiz takibi yapılmasına müsaade etmektedir.

Eğer rakip web sitesinin bir site haritası varsa site haritasına ait linkin taramasını yaparak tüm sayfaların analizini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Screaming Frog Analizi yaparak tüm sayfalara ait başlık, meta, H1 ve anahtar kelimelere ait verilere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde her sayfa için tarama yaparak anahtar kelimeleri öğrenmiş olursunuz.

  • Majestic Analizi;

Majestic, tüm SEO sektöründe yer alan kişi ve kurumların en sevdiği SEO aracıdır.  Majestic programının asıl hedeflediği amaç backlink analizi yapmaktır. Rakibinizin web sitesini yada kendi web sitenizi backlinkler bazında analiz edebilirsiniz.

Backlink alımında en çok dikkat edilen anchor text kullanımı yani alınan backlinklerin hangi kelimeler üzerinden alındığıdır. Majestic analizi bize bu konuda oldukça kesin ve net bilgiler verir.

Backlink alımının rakip anahtar kelime analizi ile ne alakası var diyenlere duyar gibiyiz, hemen açıklayalım.

Rakipleriniz hangi kelimelerden backlink hizmeti almışsa birkaç tık ile o kelimelere ulaşmanız mümkün oluyor. Backlink alınan kelimeler aynı zamanda rakip anahtar kelimeler konusunda da açık bir veridir.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Teşekkürler Hocam.Screaming Frog işimi gördü

  2. Her içerikte olduğu gibi bu yazı da oldukça işime yaradı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir