Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Üzerinden Para Kazanmanın Yolları

Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Üzerinden Para Kazanmanın Yolları

Domain yatırımcılığı yapmak sonraki zamanlarda arzu edilebilmesi muhtemel olan domainleri kendi isminize tescillemektir. Devamında bu domainleri o alan adı üzerinde proje gerçekleştirmek isteyen insanlara kar ederek satmak da domain yatırımcılığının belki de en güzel tarafıdır. Domain yatırımcısı olmak isteyen insanlar hedeflerine ve bütçelerine paralel olarak portföy hazırlayabilmektedirler. Öncelikle belli başlı domainler satın alınmakta ve sonrasında satın alınan bu domainler için bir talebin ortaya çıkmasını beklemektedirler. Peki daha ayrıntılı bakacak olursak domain yatırımcılığı nedir? Domain yatırımcılığı nasıl yapılır? Domain yatırımcılığı yapılarak para kazanılabilir mi? Gelin, bu soruların cevaplarına aşağıda hep birlikte bakalım. İşte domain üzerinden para kazanmanın yolları…

Domain Yatırımcılığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde milyonlarca internet sitesi bulunmaktadır. Milyonlarca domain kombinasyonu da daha sonra projelendirilmek ya da satışı yapılmak üzere kayda alınmıştır. Bu domainlerden özellikle büyük markaların işine yarayabilecek sözcük ve karakterler ‘com’, ‘net’ benzeri uzantılarla bir araya geldiğinde ticari olarak yüksek bir değer ortaya çıkabilmektedir. Bir değer olarak anlam ifade eden domainler bir portföy haline getirilerek sonraki zamanlarda kar odaklı olarak satılırsa tam bu noktada bir domain veya diğer adıyla alan adı yatırımcılığından bahsedilebilmektedir.

Domain yatırımcılığı arsa yatırımcılığına çok benzemektedir. Yıllar önce uygun fiyata alınan arsanın yıllar sonra güzel kar bırakmasıyla seneler önce alınan alan adının seneler sonra satıldığında güzel kar bırakması arasında satışı gerçekleştirilen ürünün dışında pek bir fark bulunmamaktadır. İnternetin yavaş yavaş da olsa ülkemizde kullanılmaya başlandığı 1990’larda tıpkı uygun fiyatlı arsa gibi uygun fiyatlı domain bulmak da çok kolaydı. Bugün ihtiyaç duyulup talep görecek, günlük yaşamda gereksinim duyulacak alan adlarını bulmak da kaydetmek de bunu uygun fiyata yapabilmek de çok zor hale gelmiş durumdadır. Yine de doğru bir stratejiyle bu işe yaklaşıldığında domain yani alan adı yatırımcılığı kişilere güzel paralar kazandırabilmektedir. Peki domain üzerinden para kazanma yöntemleri nelerdir? 

Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Üzerinden Para Kazanmanın Yolları

Domain Üzerinden Para Kazanmanın Yöntemleri Nelerdir?

Domain Üzerinde Sade Sayfalar Oluşturmak 

Bir domainin sahibi olunmasının ardından bu başlı başına bir proje olarak görülüp bu doğrultuda bir planlama yapılabilmektedir. Misal olarak WordPress üzerinden sade bir internet sitesi tasarlanabilmektedir. Bu, arama motorlarının domainin aktif olarak kullanıldığını algılamasına ve internet sitesinin indeks almasına yardımcı olmaktadır. Alan adı bu sayede görünür hale geleceğinden satışın gerçekleşme olasılığı da artmaktadır. Üstelik bunu yapmak çok büyük bir maliyet de gerektirmediğinden görünür olmak adına alınabilecek en iyi aksiyonlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Domain Park İşlemleri Gerçekleştirmek

Domain park bir domainin boşta kalması yerine park edilmesiyle gelir getirmesi anlamına gelmektedir. Bu domain satılana kadar park işlemi gerçekleştirilerek reklamlar aracılığıyla gelir sağlamak olarak da düşünülebilir. Bu domaine giriş yapan ziyaretçiler park alanında reklama tıkladıklarına para kazanılabilmektedirler.

Uygun Fiyattan Alıp Yüksek Kar Ederek Satmak

Kaliteli domainlerin satışına aracılık edilen internet siteleri veya açık artırma sayfaları üzerinden kazanç potansiyeli olduğuna inanılan domainler pazarlık, teklif gibi yöntemlerle çok uygun fiyatlara alınabilmekte ve bir güzel cilaladıktan sonra çok yüksek rakamlara satışı gerçekleştirilebilmektedir. Yatırım amacı olmayan kimi domain sahipleri çoğu zaman yenileme ve diğer maliyetleri gereksiz ve çok bulabilmektedirler. Dolayısıyla da domainlerini yenilememektedirler. Alan adlarının bu durumları takip edilerek satın alım gerçekleştirebilmekte ve sonrası için iyi bir yatırım yapılabilmektedir. Tüm domain yani alan adı yatırımcılarına karlı ticaretler, bol bereketli kazançlar dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Günümüz domain rakamlarını göz önüne aldığımızda portföy oluşturmakta zorlu bir hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir