Google Trends Nasıl Kullanılır? Trends Anahtar Kelime Araştırması

google trends

Anahtar kelime araştırmasında birçok farklı araç kullanılır. Ancak birçok kişi Google Trends aracının anahtar kelime araştırmasında nasıl kullanılacağını bilmez. Bu makalemizde, anahtar kelime araştırmanıza ve pazarlama stratejinize yardımcı olmak için Google Trends’i kullanmanın birkaç güzel yolunu sizler için ele alacağız.

Google Trends Verileri Hakkında 

Google Trends’te araştırma yaptığınız anahtar kelime hakkında ilk ulaşacağınız verilerden biri zaman içerisinde kelimeye gösterilen ilgiyi sunan grafiktir.

google trends

Grafikte istediğiniz zaman diliminde bölgesel olarak anahtar kelimeye olan ilginin durumunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu grafikle elde edeceğiniz veriler Google Keyword Planner’da elde edeceğiniz verilerden hem daha fazla hem de daha kapsamlıdır. Google Keyword Planner, “mutlak arama hacmi” verilerini gösterirken, Google Trends, bir arama sorgusunun “göreli popülaritesini” gösterir.

Bir diğer önemli nokta ise hemen grafiğin altında alt bölgelere ilişkin verilerin sunulduğu kısımdır. Buradan il il Türkiye genelinde anahtar kelimelerin göreli popülaritesini görebilirsiniz.

Google Trends, anahtar kelime karşılaştırmasına da olanak tanır. Örneğin 2 ya da daha fazla anahtar kelimeyi karşılaştırabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi iki anahtar kelimenin zaman içinde nasıl bir ilgi gördüğünü grafik sayesinde karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak her iki anahtar kelime ile alakalı farklı verileri de Google Trends üzerinden inceleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi karşılaştırılan anahtar kelimeler ile alakalı, gösterilen ilgi yani popülaritesini görüntüleyebildiğiniz gibi bölgesel ilgi  ve ilgili sorgular da ulaşabileceğiniz veriler arasındadır.

Anahtar Kelime Araştırmasında Google Trends Kullanımı

1- Mevsimsel Trendleri Belirleyebilirsiniz!

Google Trends üzerinde anahtar kelimeleri incelediğinizde mevsimsel artışların ya da düşüşlerin olduğunu fark edebilirsiniz.

Örneğin “kaban” kelimesinde yukarıdaki grafikte 3 nokta dikkat çekicidir. Bu noktalara baktığınızda sonbahar ve kış ayları arasında kaldığını görebilirsiniz.

Eğer bir işletme sahibiyseniz ve satış oranlarınız mevsimsel ise Google Trends’te ilgili arama sorgularını analiz ederek zirvelerini ve dip noktalarını hızlı bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerin zirve noktalarını belirledikten sonra doğru bir strateji izlemeniz gerekir. Anahtar kelimelerinizin en çok ilgi gördüğü dönemlerle ilgili olarak aşağıdaki gibi bir strateji izleyebilirsiniz:

  1. Zirveden önce mevcut alakalı sayfaları optimize etmeye başlayın: Zirvelerden önce mevcut alakalı sayfaları optimize etmeye başlamalısınız. Diyelim ki kıyafet veya yalnızca kaban satışı yapan bir e-ticaret siteniz var. Bu sayfaların optimizasyonuna, zirvenin gerçekleşmesinden birkaç ay önce öncelik vermek mantıklı olacaktır. Örneğin, Eylül ayında içeriklerinizi ya da sayfalarınızı optimize edebilirsiniz. Bu sayede zamanla sıralamaların artmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Alakalı içerik oluşturun ve zirveye yakın dönemlerde yayınlayın: Örneğin, kaban satışı yapıyorsanız, kaban modelleri ile ilgili bir sayfa/içerik oluşturun ve bunu Eylül ayında yayınlayın. Sonuçta, potansiyel müşterilerinizin bu tür içerikleri arama olasılığı bu dönemlerde daha yüksek olacaktır.

2- İçerikler İçin Plan Oluşturabilirsiniz!

Google Trends’i kullanarak yapacağınız araştırmalar, içerikleriniz ile ilgili zamansal bir çizelge yani plan oluşturmanız sağlar. Örneğin içerik oluşturmayı planladığınız anahtar kelimeleri belirleyip, bu kelimelerin hangi dönemlerde aramalarda zirveye ulaştığını belirleyin. Oluşturduğunuz içerikleri bu dönemlere göre zamanlayın.

Bunu bir örnekle daha anlaşılır hale getirelim. Örneğin Altın Kelebek Ödül Töreni ile ilgili bir içerik oluşturacağınızı varsayalım. Bu arama terimi ile ilgili sadece 1 yıllık değil son 5 yıla ilişkin grafiği inceleyin. Ödül törenini, her yıl hemen hemen aynı dönemlerde düzenleneceğinden dolayı anahtar kelimeyi, 5 yıllık bir süre boyunca ele alırsak, zirve noktalarının her yıl kabaca aynı zaman aralığında gerçekleştiğini görebiliriz. Haber ya da magazin içerikli bir siteniz varsa bu planlama sizin için oldukça işe yarar olacaktır.

3- Yeni Anahtar Kelimeler ile İlgili Fikir Sahibi Olabilirsiniz!

Google Trends, sorguladığınız anahtar kelime ile ilgili verileri sunarken kullanıcıların aradıkları diğer sorguları da gösterir. Yukarıda vermiş olduğumuz takım elbise modelleri örneği ile bunu açıklayalım.

Görselden anlayacağınız üzere Google Trends üzerinden bir anahtar kelimeyi araştırdığınız da Google size kullanıcıların yaptığı ilgili sorguları listeler. Bu özellik yalnızca daha fazla anahtar kelime bulmak için harika bir fırsat sağlamasının yanı sıra, potansiyel müşterinizin ihtiyaçlarını ve “arama yolculuğunu” daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede uzun kuyruk ve LSI anahtar kelimeleri kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

4- Ürün veya Hizmetlerinizin En Çok İhtiyaç Duyulduğu Bölgeleri Belirleyebilirsiniz!

Google Trends, bir arama sorgusunun en popüler olduğu yeri (örneğin; ülke, şehir, alt bölge) görmenizi sağlar. Bu temel bir soruyu cevaplayabilir: Ürünlerinize veya hizmetlerinize en çok nerede ihtiyaç duyuluyor?

Google Trends ile elde edeceğiniz bu veriler özellikle reklam hedeflemelerinizde işinize yarayacaktır. Örneğin satışını yaptığınız bir ürün en çok hangi illerde ilgi görüyorsa AdWords reklamlarında bu bölgeleri hedefleyin. Böylelikle ülke genelini hedefleyerek oluşturduğunuz reklamlara göre hem daha iyi geri dönüşüm sağlayabilir hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca içeriklerde yine bu bölgeleri hedefleyen içerikler oluşturarak daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. Son olarak bu özellik ile Yerel SEO çalışmalarınıza da katkıda bulunabilirsiniz.

Google Trends’in sunduğu fırsatlar bunlarla sınırlı değildir. Gerçek zamanlı trend olan aramaları buradan görüntüleyerek kullanıcıların en çok arama yaptığı konuları bulabilirsiniz. Bu konularda doğru bir zamanda içerik üreterek sitenizin daha fazla trafik çekmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinizin sektörel popülaritesini inceleyebilirsiniz.

Google Trends, pazarlama ya da SEO hedeflemesiyle kullanıma açılan bir araç değildir. Ancak sunulan veriler birçok anahtar kelime analizi sunan araçtan daha kapsamlıdır. Ayrıca burada ulaşacağınız birçok veriye de çoğu araçta ulaşmanız mümkün değildir. Anahtar kelime araştırmasında sizlere birçok farklı detayı sunan ve avantajlarla dolu bu ücretsiz kaynaktan yararlanarak anahtar kelime analizlerinize farklı bir boyut kazandırabilir ve doğru içerik stratejileri oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir