Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin 45 Madde

Google'da İlk Sıra

Sıfırdan SEO öğrenenler için, ayrı ayrı yazılarda detaylı paylaşımlar yapıyoruz. Şimdi temel kavramları anladıktan sonra geniş kapsamlı ve mümkün olduğunca kısa bir SEO kılavuzu hazırladık. Eminim herkes, sitesine ek yarar sağlamak için yapılacak şeyler bulabilir. İşte 45 maddede ‘Google’da ilk sırada nasıl çıkarım’ ve ‘Google’da nasıl yükselirim’ sorusunun yanıtı…

Google’da Sıralama Yükseltmek İçin Yapılması Gerenler Listesi

 1. SSL’ye geçin. Tam site güvenliği bir arama sıralaması faktörüdür ancak geçiş yapmak potansiyel olarak tehlikelidir. Taşıma işlemini denemeden önce riskleri göz önünde bulundurun ve URL’lerinizi doğru bir şekilde yönlendirdiğinizden emin olun.
 2. Mobil duyarlı bir siteye sahip olun. Duyarlı tasarım, sitenizin çalıştığını ve tabletlerden cep telefonuna, giyilebilir teknolojiye kadar neredeyse her mobil cihazda iyi görünmesini sağlar.
 3. Bir CDN kullanmaya başlayın. Bir içerik dağıtım ağı, resimlerinizin, komut dosyalarınızın ve sayfalarınızın mümkün olduğunca hızlı yüklenmesini sağlar.
 4. İnsan tarafından okunabilen bir URL yapısına sahip olun. Daha okunaklı bir URL, bir insana daha çok güven verir.
 5. Mevcut arama cezalarını kontrol edin. E-postanızı sık sık kontrol etmezseniz ve bir süre webmaster araçlarında oturum açmadıysanız, cezalandırılmış olabilirsiniz ve bunu bile bilmiyorsunuzdur.  Potansiyel cezaları kontrol etmek faydalıdır.
 6. Daha iyi site gezinme eklemek zor olmamalı, bu nedenle breadcrump kullanın.
 7. Daha iyi bir web barındırma şirketine geçiş yapın. Ayrı bir IP, DDoS koruması ve hız gibi kriterleri göz önünde bulundurun.
 8. Bir site haritası ekleyin. Site haritanızı Google’a gönderin. Google, site haritanızın nerede olduğunu bildiğinde, gösterildiğinde yeni içeriği dizine eklemeleri daha kolaydır. Tek yapmaları gereken harita üzerindeki yenilikleri görmek.
 9. Bir site araması ekleyin. İnsanların bulamadığı veya umduğu içeriği bulmasına yardımcı olur.
 10. Bir favicon ekleyin. Siteye bir favicon eklemek, büyük bir iş değil, ancak sitenize güven ve yatırımın küçük bir unsurudur, bu yüzden insanlar onu görmekten hoşlanıyorlar.
 11. Kişi/yazar sayfaları ekleyin. Kişi bilgileriyle dolu bir sayfa, Google’ın sitenize güvenmesine yardımcı olur.
 12. Hakkında sayfası ekleyin. Hikayenizi anlatın, kim olduğunuzu söyleyin, kullanıcıların neden size güvenmesi gerektiğini söyleyin.
 13. Bir gizlilik politikası ekleyin. Kitlenizden topladığınız herhangi bir bilgiyle ne yapıyorsunuz? Bir gizlilik politikası yasal koruma niteliğindedir.
 14. İnfografikler oluşturun. İyi bir grafik tasarımı, etkileyici bazı bilgiler ve biraz akıllı anlatım size viral paylaşımlar getirebilir.
 15. Daha fazla blog yazısı yazın. Haftada en az bir tane yayınlayın, devamlı olarak destekleyebiliyorsanız daha fazla. Yapmanız gerekiyorsa içerik için ödeme yapın; içerik kraldır.
 16. Endüstri röportajları yapın. Yazınızı yazmadan önce, sektörünüzdeki etkileyicilere bir konudaki düşüncelerini sorarak, çok fazla hit alabilirsiniz.
 17. Şema işaretlemesini gerçekleştirir. Schema, Google’ın arama sıralamasında kullanabileceği şekilde, yıldız derecelendirmeleri gibi belirli türdeki zengin verilerin ayrıştırılmasını ve kullanılmasını kolaylaştıran, Google destekli bir zengin veri girişimi.
 18. Daha uzun içerik odaklanın. Bu günlerde 1,500 kelimeyle iyi bir blog yazısı için mutlak bir minimum olduğunu hissediyorum. Çalışmalar beni de destekliyor gibi görünüyor; Daha uzun yayınlar daha iyi performans gösterir ve daha fazla katılım sağlar.
 19. Mümkün olduğunca YouTube videoları, Tweetler ve multimedya içeriği gibi şeyleri yerleştirin.
 20. Özgün yüklendiği yerden silinmiş gömülü ortamları kaldırın.
 21. Benzer içerikleri mutlaka her sayfada gösterin.
 22. Kullanıcı yorumlarını teşvik edin. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, özellikle de bağlantılar, SEO’nuz için büyük bir gelişme olmayabilir, ancak yazmak zorunda kalmadığınız ekstra bir içeriktir. Anlayışlı yorum zincirleri, gelecekteki içerik için fikir vermek gibi sitenize çok fazla fayda sağlayabilir.
 23. Meta açıklamalarını optimize edin. Açıklamanız, snippet’inizi Google arama sonuçlarında belirlemenize yardımcı olur, bu nedenle doğru bir şekilde yapmanız önemlidir.
 24. Meta başlıklarını optimize edin.
 25. Bir cache eklentisi kullanın.
 26. CSS’yi küçültün. Kodunuzdaki tüm boşluklar ve satır sonları görüntülemeniz için gereklidir, ancak bir tarayıcı tarafından oluşturulması için gerekli değildir.
 27. JavaScript’i küçültün.
 28. HTML’yi küçültün.
 29. Görsel optimizasyonu yapın. Görüntüleri optimize etmek, insan gözüyle göremediğiniz veya bir bilgisayar monitöründe göremediğiniz gereksiz renk varyansını ortadan kaldırır.
 30. Görüntü meta bilgilerini en iyileştirin. Özellikle alternatif metin bölümlerini kesinlikle doldurun.
 31. Komut dosyalarınızı, sayfa yüklendiğinde değil, aradıklarında yüklenecek şekilde ayarlamak, bir sayfanın içeriği daha hızlı göstermesine izin verir.
 32. Kırık iç bağlantıları düzeltin.
 33. Mevcut içerikleri denetleyin. Bir içerik denetimi, ince içerikler, çoğaltılmış içerikler ve iyi performans göstermeyen içerikleri kontrol etmekle başlar.
 34. Hedeflenecek yeni anahtar kelimeleri araştırın. Her yıl bazı anahtar kelime araştırmaları yapmak, endüstrinizdeki eğilimler ve gelişmelere ayak uydurmanıza yardımcı olabilir, böylece kitleniz için önemli olan içerikleri üretmeye devam edebilirsiniz.
 35. Yinelenen içeriği tara. Sitenizde kopyaladığınız içeriği ve diğer sitelerde çalınan içeriği aramak için sitenizde Copyscape gibi bir şey kullanın.
 36. Geçerli WhoIs bilgilerini kullanın. Google bazen gizli veya geçersiz WhoIs bilgilerinin (bir koruma ajansı aracılığıyla olduğu gibi) sitenin başka bir şey sakladığının bir işareti olduğunu söylüyor. Bu bir ceza değil, ancak güven kaybıdır.
 37. Reklamları ve bağlı kuruluş bağlantılarını en aza indirin. Sitenizde çok yüksek yoğunlukta reklamlar çok zararlı olabilir ve aşırı koşullar altında dizinden düşürülebilir. Kendinizi en fazla her sayfada yalnızca birkaç reklamla sınırlayın.
 38. Hemen çıkma oranını en aza indirgemek için çalışın.
 39. Bir facebook profili oluşturun. Facebook güvenilir bir merkezdir; insanlar güvenilir bir marka olup olmadığına bakmak için Facebook’a bakarlar.
 40. Bir Twitter hesabı oluşturun. Twitter, hızlı yanıt, haber ve duyurular için ve müşteri hizmetleri için mükemmel olabilir. Hedef kitlenizle güvenilir bir profil sunmak ve anında temas halinde kalmak istiyorsanız belki de en iyi sosyal ağlardan biridir.
 41. Kötü bağlantıları analiz edin ve reddedin. Hangi bağlantıların kötü olduğunu bulmaya çalışın. Sonra bunları reddedilen bir dosyaya ekleyin ve Google’a gönderin.
 42. Sektörle alakalı bir eBook yazın. Yeterince iyi bir kaynak yazılması, trafik ve gelirin ek bir kaynağı olabilir.
 43. Çalınan içerikleriniz var mı kontrol edin. Yukarıdaki Copyscape’den bahsettim; başkalarının içeriğinizi çalması durumunda telif hakkı taleplerini paylaşmayı reddetmek için şikayet kanallarını kullanın.
 44. Daha kaliteli geri bağlantılar (backlink) kurun. Daha fazla bağlantı daha az bağlantıdan daha iyidir. Çeşitliliğe sahip bir bağlantı profili, çok fazla güven, trafik ve değer oluşturabilir.
 45. Trendleri takip edin ve eğilimlerle uğraşın.  Eğilimler trafik ve itibar açısından iyi kaynaklar olabilir, bu nedenle gündemi takip etmeyi bırakmayın.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir